Lemmikloom

Lugu ilmus Õhtulehe lisas Lemmikloom

Eriolukorra mõju: lemmikloomi võetakse usinamalt, aga kas ka vastutustundlikult? 

Ia Mihkels, Õhtuleht, 22. aprill 2020 17:13
Koera – aga ka kassi – perre võttes tuleb arvestada, et pereliikmeiks jäävad nad järgmiseks 10–15 aastaks.Foto: Aldo Luud
Pole vahet, kas unistuste lemmikuks on hiiglaslik koeravolask või tilluke liivahiir: enne kui ta koju tuuakse, tuleb loomavõtuplaan kõigi pereliikmetega põhjalikult läbi arutada – lemmikloom on ka kohustus ja vastutus. 

Eriolukorra ajal on paljud pered otsustanud võtta perre lemmiklooma. Olgu see siis seltsiliseks lastele või põhjuseks kaks korda päevas õue minna, meeles tuleb pidada, et tore kaaslane on ka kohustuseks.

Ennekõike tuleb läbi mõelda, missugune loom sobib teie pere eluviisiga ega tekita kelleski kodustest vihast vastuseisu, juhendab Pets & Kids – loom peab kõigile sobima. Jäävad ju näiteks koerad-kassid pereliikmeiks 10–15 aastaks.

Uuringud näitavad, et lapsed, kes kasvavad koos lemmikloomaga, on enesekindlamad, sotsiaalselt paremini kohanevad ja kaastundlikuma loomuga kui loomata kasvanud lapsed. See aga ei tähenda, et lapse mangumise peale tulekski tema soovitud loom kohe koju tuua. Selgeks tuleb rääkida, kes hakkab uue pereliikme eest hoolitsema, kui palju on kellelgi aega ja võimalusid oma panus anda.

Looma igatsedes on lihtne oma võimeid ja võimalusi üle hinnata või loota, et õnnestub praegust eluviisi, mis loomapidamiseks kuidagi ei sobi, lemmiku perre tulekuga muuta. Ei maksa teha kahtlasi tulevikuplaane: kui ma veel selle ja selle ära teen, siis saan mina ka temaga tegelda. Tähtis on aeg, mida suudate uuele pereliikmele pühendada kohe, kui loom on koju toodud.

Kui plaanite perre võtta näiteks kutsika või kassipoja, tuleb temaga hakata tegelema kohe: ta vajab esimesel eluaastal palju tähelepanu, õpetust ja tegelemist, kui soovite, et ta hiljem oma käitumisega ühtelugu meelehärmi ei põhjustaks, vaid teaks kehtestatud piire täpselt. 

Vanemad peavad arvestama ka sellega, et kuigi lapsed lubavad siiralt oma lemmiklooma eest hoolitseda ja mõtlevad seda lubamise ajal täiesti tõsiselt, ei kujuta paljud neist siiski päris täpselt ette, millised kohustused ja vastutus lemmikloomaga kaasnevad.

Laste vaimustus võib raugeda

Arvestada tuleb, et vähemalt üks lapsevanem peab olema valmis hakkama täiskohaga loomahooldajaks – kindlasti peab see olema n-ö varuplaan. Kas olete selleks valmis? Kui mõlemad vanemad on pika päeva tööl, võib teie perre kutsikast või kassipojast paremini sobida eskalgu mõni väike näriline, kala või roomaja.

Perre, kes veedab üheskoos iga vaba nädalavahetuse matkates ja telkides, võib koer suurepäraselt sobida. Kui eelistate vabal ajal käia oma lastega muuseumides või teaduskeskustes, võivad kalad või mõni roomaja veelgi rohkem turgutada lapse teadushuvi. Kas perele meeldib veeta vaba aeg mõnusalt kodus, lugeda raamatuid või võõrustada külalisi? Ehk oleks siis paslik üks mõnus karvakera, näiteks kass – või hoopis jänes?

Kindlasti tehke põhjalikku eeltööd: lugege ja uurige, millised on selle looma vajadused, keda tahaksite võtta. Seejärel vaadake oma kodus ringi: kas need olud sobiksid uuele pereliikmele? Linde näiteks ei tohiks majutada köögi lähedale, koertel peab olema võimalus joosta või pikki jalutuskäike teha, kassid tahavad ronida ja võivad kitsukeses kodus oma öise eluviisiga pererahva rahulikku ööund rikkuda.

Kas sobib väikelastega?

Kui juhtute elama üürikorteris, tuleb mõistagi alustada sellest, et uurite järele, kas sinna üldse tohib looma võtta. Kodu elava liiklusega linnatänava ääres pole aga ehk sobivaim koht loomale, kes tahab palju õues olla ja liikuda – kuigi hea tahtmise juures on see korraldatav, tuleb olla kindel, et see hea tahtmine on olemas.

Mõni lemmikloom ei sobi kokku väga väikeste lastega. Näiteks ei tunne küülik ennast hästi peres, kus lapsed ei saa aru, et looma ei pea kogu aeg süles vedama ja karvadest sikutama. Ka kutsikatel ja kassipoegadel on raske taluda väikelaste liiga tormakaid kallistusi, ennast kaitstes võivad nad aga lapsele haiget teha. Ka ei pruugi sel ajal, kui lapsed alles väikesed, jaguda vanematel nende kõrvalt piisavalt aega, et veel loomalapsigi kasvatada ja õpetada.

Lemmiklooma võtmise otsus peab olema põhjalikult ja igast küljest kaalutud, ainult siis saab pere temaga koos veeta hulga õnnelikke aastaid.