Lemmikloom

Lugu ilmus Õhtulehe lisas Lemmikloom

Ussirohtu tuleb lemmikule anda neli korda aastas 

Toimetas Ia Mihkels, Õhtuleht, 25. aprill 2020 13:07
Foto: Laura Oks
 Korrapärane ussitõrje on oluline oma lemmiku tervise tagamiseks, aga seda tehes kaitseme teiste loomade ja ka inimeste tervist, sest nakkusoht keskkonnas väheneb.

Ussirohtu peavad korraga saama kõik kodus elavad lemmikloomad. Ka siis, kui perre tuleb uus kass või koer, tuleks teistelegi loomadele teha parasiiditõrje. Kutsikatele soovitatakse ussirohtu esimest korda anda kahe nädala vanuselt, siis kuni 12nädalaseks saamiseni iga kahe nädala järel ja edasi kuni pooleaastaseks saamiseni kord kuus. Sealt edasi antakse ussirohtu looma kehakaalu järgi iga kolme kuu tagant – vähemalt neli korda aastas.

Vahel arvavad inimesed, et kui neil on tubane kass, kes ka toorest kraami ei söö, siis pole talle üldse tarvis ussirohtu anda. Tegelikult tuleb seda ikka teha, sest kas või jalatsitega võivad omanikud ise ussimunad tänavalt tuppa tuua. Kui neli korda aastas ussirohu andmine tundub liig, siis tuleks aeg-ajalt kontrollida laboris kassi väljaheidet, et anda ravimit vajaduse kohaselt.

Kui lemmikul kaob söögiisu, ta on uimane, karv tuhmub, kõht on lahti ja loom oksendab, siis pidage kindlasti nõu loomaarstiga: roojaproovi analüüs näitab, kas väljaheites on siseparasiite.

Oluline on anda ussirohtu kümmekond päeva enne vaktsineerimist, sest siseparasiidid kurnavad organismi ja vähendavad vaktsiinide toimet.

Parasiitide vältimiseks ärge laske koeral nuuskida teiste loomade väljaheiteid, kindlasti koristage oma koera järelt nii parkides ja tänavatel kui ka oma aias. Kassi liivakasti tuleb samuti puhastada iga päev. Ärge andke lemmikule söögiks tooreid mageveekalu ega kontrollimata toorest liha. Kõik need abinõud aitavad vähendada parasiitide levikut.