Tehnika

Lugu ilmus Õhtulehe lisas Kodu ja ehitus

Põhjalik juhend: nii leiad kööki sobivaima õhupuhasti 

Ia Mihkels, Õhtuleht, 24. aprill 2020, 16:49
Kas õhupuhastil on köögis üksainus ülesanne või peab see olema ka disainielement, sõltub koduomaniku soovist. Valikuvõimalustest puudust pole.Foto: Vida Press
Tõhus õhupuhasti kulub ära igas köögis, eriti aga avatud planeeringu puhul – kes tahaks kodust lahkudes viia tööle või teatrisse kaasa silgupraadimise või kapsahautamise lõhna. Millest aga alustada õhupuhasti valimist?  

Valikuvõimalusi on tohutult, aga palju on ka üksikasju, millega tuleks arvestada. Valisime köögikujundaja Hiie Härmi, Mööblimasina, E-Lux Kodutehnika ja Furnumi soovitustest neli olulisimat: asjad, mis tasuks juba enne mööblitegijate juurde minemist selgeks mõelda. 

Millist tüüpi õhupuhasti?

Õhupuhasteid on kahte tüüpi: väljatõmberežiimiga ehk ventileeriv ja siseringlusega ehk filtreeriv. Kõigepealt tulebki teha endale selgeks, missugune on kodu ventilatsioonisüsteem.

Kortermajades on sageli väljapuhkekanaliga köögid, kus õhupuhasti mootori ülesanne on kuum ja niiske õhk, suits ja õlijäägid köögist välja lükata. Paljudes uusarendustes vahetab õhku aga soojusvahetiga ventilatsiooniagregaat, mille mootor veab musta õhu välja ka köögipliidi kohalt – seal olevale õhupuhastile polegi oma mootorit tarvis.

Maja keskventilatsiooni puhul vajab õhupuhasti ka sulgklappi, et teiste korterite köögilõhnad ei jõuaks ventilatsiooni kaudu naabrite korteritesse. Klapp avaneb automaatselt siis, kui õhupuhasti tööle panna, või saab selle sisse lülitada alles siis, kui klapp on enne käsitsi avatud. Kui tead, milline on kodu ventilatsioonisüsteem, on selge, kas vajad mudelit, mis töötab väljaspool õhupuhastit oleva mootoriga, või sellist, millel on oma mootor.

Kui tööpind paigaldatakse kohta, kuhu ventilatsioonikanal ei ulatu, ja lae alla ei soovita õhutorusid, tuleb valida filtreeriv õhupuhasti: õhk puhastatakse õhupuhasti sees ja suunatakse siis tuppa tagasi.

Võimsus ja müra

Õhk peaks köögis vahetuma umbes kümme korda tunnis. Õhupuhastite võimsus (näitab puhastussuutlikkust ühe tunni jooksul) jääb vahemikku 400 kuni 1000 m3 tunnis. Mida suurem köök ja mida sagedamini süüa tehakse, seda võimsamat seadet tarvis läheb (vt infokasti). Ostetuimad on mudelid võimsusega 600-800 m3 tunnis.

Kindlasti tuleb jälgida õhupuhasti mürataset. See on esitatud vahemikuna (nt 50-70 dB):  esimene number näitab mürataset madalaima ja teine suurima kiirusega töötamisel. Kui numbreid on vaid üks, on tavaliselt tegemist minimaalse kiiruse juures tekkiva müraga. Seadmete keskmine müratase on vahemikus 40 (võrdne sosistamisega) kuni 70 (tavaline kõne) dB.

Modernsed (loe: kallimad) seadmed töötavad üsna vaikselt. Müra sõltub ka toru paigaldusest: mida lühem ventilatsioonitoru ja vähem pöördenurki, seda vaiksem on õhupuhasti. Ka võib õhupuhastile osta juurde välise mootori, mis paigaldatakse pööningule või õue. 

Kappi, lakke või seinale

Õhupuhasti võib integreerida kappi, paigaldada seinale või lakke. Eraldi paigaldatava puhasti õhuhaarde ulatus on suurem kui integreeritaval. Viimaseid on kahte tüüpi: teleskoop-puhastid ja täisintegreeritavad. Teleskooppuhasti paigaldatakse ülemise köögikapi alumisse ossa nii, et metallist esipaneel jääb näha, õhupuhasti käivitamiseks tuleb seda ettepoole tõmmata. Täisintegreeritav õhupuhasti näha ei jää, tööle läheb see nupust või puldist. Ka võib täisintegreeritava õhupuhasti paigaldada tööpinna sisse pliidi taha või kõrvale: nupuvajutuse peale tõuseb see tööpinnast 20-30 cm kõrgusele.

Võimsuse valem

  • Mõõda: ruumi pikkus, laius ja kõrgus. 
  • Korruta: pikkus x laius x kõrgus = ruumala. 
  • Korruta: ruumala x 6 = minimaalne tõmbevõime (6 õhuvahetust tunnis). 
  • Korruta: ruumala x 12 = maksimaalne tõmbevõime (12 õhuvahetust tunnis).

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee