Reisimine

Kui üksi ei taha rännata, võib hea seltsilise leida ka internetist 

Silja Paavle, 21. juuli 2020, 06:52
Foto: Pixabay
Rännukihk pakitseb sügaval südames, aga kohvrit tuleb üksi pakkida … Ära heida meelt – lõbus ja turvaline seltsiline tulevasteks seiklusteks võib olla käeulatuses.

Anu Sõnajalg nakatus enda sõnul reisipisikuga ilmselt siis, kui osales ülikoolis õppides EÜE Aerofloti rühmas – see tõi ohtralt kaasa pealpool pilvi olemist. «Ilmselt sattusin siis sõltuvusse lendamisest ja lennujaamadest, sest ühe suvega kogusin õhus kilomeetreid rohkem, kui kulub ümber maakera lendamiseks,» muigab ta. Seejärel viisid pakettreisid Euroopa saari uudistama ja siis hakkasid meelitama kaugemad sihtkohad.

Anu oli juba toona veendunud, et üksi talle maailma avastada ei meeldi. «Tegelikult pole ma seda proovinudki, sest kellegagi koos seiklemine tundub turvalisem. Üheskoos on alati lihtsam ka probleeme lahendada, kui need tekkima peaksid. Ja kõige olulisem: alati saab muljeid ja elamusi jagada,» selgitab ta.

Paraku polnud naisel aga alati n-ö sobivat õlga käepärast. Kuna Anu pole unistuste nimel kunagi väga kergelt alla andnud, hakkaski ta nuputama, keda endaga kaasa kutsuda. Et igaks pikemaks ja kallimaks teekonnaks tekitas tutvusringkonnast rännuseltsilise leidmine parajat peavalu, turgataski pähe hulljulge mõte otsida endale sobiv saatja internetist.

Sugulashing aastateks

Esmalt katsetas Anu reisiportaali Trip.ee ja leidis sealt paari retke tarvis kaks tema mõtteviisiga haakuvat inimest. Siis katsus ta õnne ühe reisibüroo kaudu, kes toona otsingusoove vahendas. «Sealt leidsin vahva ea- ja mõttekaaslase, kellega sai lausa kuus aastat ringi seigeldud. Meie esimene ettevõtmine toimus 2010. aastal, sihtkohaks oli Bali Indoneesias. Järgnesid Vietnam, Kambodža, Tai, Malaisia,» meenutab naine.

Anu möönab, et kõik päevad võõra inimese kõrval ei kulgenud pilvitult, vahel tuli ka nagistamisi ette. «Kokkuvõttes olen aga väga õnnelik, et minu teele sattus aastateks tore sõber, kellega sai üsna põhjalikult Aasiat avastatud,» sõnab reisimise fänn. Tema sõnul on see suur vedamine, et kaks enam-vähem sarnaste soovide ja huvidega loomust sedasi trehvasid.

Sarnasus on oluline

Anu kogemus ütleb, et internet on n-ö viimaseks õlekõrreks paljudele üksikutele, nende seas ka meestele, kellel pole sõpru-tuttavaid. Või siis need rändurihinged, kelle teinepool eelistab kodus tugitoolis istuda. Mõnikord peituvad reisikaaslase otsimise vajaduse taga ka majanduslikud põhjused, sest pere rahakott ei pea vastu, kui kõik korraga kohvrit hakkavad pakkima.

Internetti appi võttes on Anu kinnitusel oluline kindlaks teha, et mõlemal rännuhuvilisel oleks samad eesmärgid ja huvid ning sarnane füüsiline võimekus. «Kui üks ei armasta jala käia, teine tahab aga hoogsalt matkata, on probleemid lihtsad tekkima,» lausub ta.

Samuti on olulised sarnased kulutamisvõimalused, ausus, oskus teistega arvestada ja probleeme lahendada, sest tihedalt ninapidi koos olles tekib paratamatult kriisihetki ning reisiväsimuses võivad tülid kergelt lahvatada. «Probleemide lahendamisoskus on ülioluline, sest teise elamusi pole mõtet enda mossitamisega rikkuda,» möönab ta. Anu nipp sellisteks puhkudeks on lihtne: kriisihetkel tuleb võtta aega iseendale ja näiteks päevake üksi ringi uudistada.

Viimastel aastatel on tegus naine endale vahvaid hingesugulasi leidnud aga hoopis sel moel, et hakkas ise reisijuhiks. Põneva looduse ja eksootiliste loomade järele janunevale reisisellile jäid 2015. aastal silma soodsad lennupiletid Borneo saarele. Anu meelitas sõbranna maailma suuruselt kolmandale saarele kaasa ja kuigi väga põhjalikku eeltööd ei tehtud, kogeti kohapeal palju unustamatuid hetki: nähti ära kõik sealsed ahvid, elati džunglis ning leiti üles ka maailma suurima õiega parasiitlill rafflesia.

Väikesed grupid

Koju tagasi tulles hakkas aga miski südames kripeldama ja soov Borneole naasta tõstis aina pead. Järgmisel aastal koostas naine põhjalikuma reisikava ja müüs idee kaugele saarele minekuks maha kahele tuttavale. Kõik sujus nii suurepäraselt, et tuttavad teelised õhutasid Anu võõramaidki inimesi sellele saarele viima. Et naisele ei tundunud mõttekas isiklikku reisibürood teha, otsis Anu reisikorraldaja, kes ta oma tiiva alla võttis. Nüüdseks on ta juba mitu korda juhatanud mööda saart ringi väikeseid, ennekõike keskealistest ja eakamatest koosnenud gruppe. «Noored saavad ise oma teekonna korraldusega hakkama,» märgib ta.

Anu hinnangul on ka üksikutele hea võimalus maailma avastama minna just selliste väikeste gruppidega. Tema teada korraldavad Eestis mitmed reisibürood retki just pisematele seltskondadele. «Nii on lihtne sisse elada ja uusi sõpru leida,» julgustab naine. Tema on igas oma grupis kohanud üksi tulijaid, kes end alati hästi tunnevad.

Uued toredad sõbrad

Borneo avastusretki plaanib Anu jätkata, sest tunneb, et peale oma elamuste on lisandunud jagamise rõõm. «See on fantastiline tunne, kui näed, et inimesed, kes on sinuga kaasa tulnud, vaimustuvad kõigest sellest, mida neile näidata soovid. Olgu see siis lopsakas loodus, vihmamets džunglihäältega, kohtumised eksootiliste loomadega või snorgeldamine värviliste korallriffide kohal,» kirjeldab ta.

«Parima kaaslase leiad reisilt.»

«Kui aastaid on üle 50, muutub reisikaaslase leidmine suureks probleemiks,» nendib tallinlanna Maia (59). Seda eriti juhul, kui sa ei viitsi juba kogenud maadeavastajana end enam algajate seltskonnaga koormata.

Maia on seigelnud üksi, kuid püüdnud endale kompanjoni leida ka internetist. «Ka tutvusportaalist Tinder, kuid sealsete meeste põhjal sai üsna kiiresti selgeks, et eesti mehed ei mõista keeli ja pole Nuustakust kaugemale oma nina pistnud,» kahjatseb ta.

Maia sõnul võib ka sõbrannasid kaasata, aga kuna soovid ja julgus on erinevad, alates sellest, et üks ei oska jalgrattaga sõita ja teine pelgab võõrsil autot juhtida, tekib palju pisiprobleeme. Need võivad saadava elamuse rikkuda vaatamata sellele, et kahekesi majandades tuleb odavam nii elamispind kui ka autorent.

«Olen veendunud, et kõige lihtsamalt leiab sobiva kaaslase reisilt. Siis on selge, et inimesed jagavad ühiseid huvisid ja see asjaolu on õnnestumise seisukohalt ülioluline. Aga selleks, et sellist inimest eest leida, peab olema kõigepealt julgust üksi teele minna,» tõdeb Maia.

Tee kaalutletud otsused

  • Kui soovid internetist reisikaaslast leida, saad seda teha reisiportaali Trip.ee vahendusel. Uuri võimalusi ka reisibüroodest.
  • Kui otsustad ise Trip.ee keskkonda vajaliku kuulutuse postitada, tee seda võimalikult konkreetselt: millisele rännakule seltsilist soovid, milline võiks olla kogumaksumus ja millised on su ootused talle.
  • Pea meeles, et internetitutvusega võivad alati kaasneda ohud: sinu leitud reisikaaslasel ei pruugi olla head kavatsused, ta võib tunda soovi sind ära kasutada, tal võivad olla sinust erinevad tõekspidamised, huvid ja eesmärgid ning ka kulutamisharjumused.
  • Kui mees otsib oma rännakuteks vaid naist, ole samuti ettevaatlik. Kõige kindlam on valik teha just spetsiaalse keskkonna kasuks, siis on kindel, et inimene on tõesti maailma avastamise peal väljas.
  • Kui internetis on esmane suhtlus loodud, ära kiirusta kontaktandmete ja aadressi jagamisega – algul selgitage välja teineteise eelistatud reisistiilid ning kohtuge esmalt näiteks kohvikus. Veenduge omavahelises sobivuses ja selles, et teil on ühised eesmärgid ning sarnane võimekus.
  • Enne pikemale teekonnale minemist on igati paslik ette võtta mõni lühem retk kodumaal – see toob kohe välja, kas oled temaga ühel lainel. Siis saab ruttu selgeks, kas suudate kiirelt ühiseid otsuseid vastu võtta, kas teil on ühine maailmavaade ja huvid.
  • Kriisihetki tuleb võõrsil ette ka kõige paremate sõprade vahel. Kui pöörasid internetist leitud seltsilisega tülli, võta enne kojulennu pileteid broneerima hakates esmalt aega rahunemiseks – käi veidi aega ringi üksi ja püüa siis olukorda lahendada ning kompromissi leida.
  • Pea meeles, et reisikaaslasega ei pea suhtlema iga päev. Ka Eesti eri paigus elades saab ühiselt ja sõbralikult silmaringi avardada, kui teil on sarnane suhtumine eluolusse ning seiklemisse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee