Nipid

VIDEO | Kas teadsid, et muna saab keeta ka pabertopsis? Proovi järele! 

Vambola Lembit, 4. aprill 2021 06:14
Kuidas pabertopsis muna keeta?Foto: Easy Outdoors
Jah, muna saab keeta ka pabertopsis. Selleks on sul vaja muna, vett ning loomulikult pabertopsi. Trikk seisneb vee keema saamises ning keemas hoidmises nii, et tops lõkkeleekides enne muna valmimist ära ei põleks. Tundub keeruline? Aga tegelikult ei ole.

Põhimõtteliselt ei erine vee keetmine pabertopsis oma olemuselt ükskõik millise vedeliku keetmisest ükskõik millises anumas. Keemistemperatuurini jõudmiseks on vaja vedeliku temperatuur tõsta punktini, mil vedeliku aururõhk saab võrdseks välisrõhuga. Sellega kaasneb keemine, mis normaalse atmosfäärirõhu korral toimub 100,1 °C juures.

Samal teemal

Ehk siis, vesi ei lähe mingi valemiga kuumemaks kui 100 kraadi, püsides piisavalt „jahe”, et jahutada pabertopsi, mille süttimiseks peab selle temperatuur jõudma 450 kraadini. Seetõttu ei lähe pabertops põlema seni, kuni sel on kokkupuude veega. Isegi kui see on keev vesi.

Ainus soovituslik tingimus selle juures on, et sa ei pane topsi otse tulle. Liiga kõrge temperatuuri korral toimub vee üleminek ühest olekust teise ehk vedelast gaasilisse samuti liiga kiiresti – vesi aurab ära, tops süttib põlema ning kogu protsess lõppeb munaplahvatuse ehk munapudruga. Kui viimane pole eesmärgiks omaette, pane tops koos vee ja munaga pigem hõõguvate süte vahele. Keeda muna veerand tundi või kauemgi, sest välistingimustes võtavad asjad natuke rohkem aega kui tavaliselt.

Loomulikult pole pabertops pelgalt paberist. Et vedelik topsis püsiks, on selle sisu vooderdatud õhukese plastikukihiga. Normaaltingimustes see inimese tervisele erilist ohtu ei kujuta, aga kuumutamisel küll, sest soojenedes hakkavad plasti keemilised sidemed katkema ning ka kahjulike ainete eraldumine intensiivistub. Seetõttu pole mõistlik just igal hommikul pabertopsis muna keeta, aga kui muud võimalust pole, siis vahel võib. Näiteks täna, suurel reedel aias lõket tehes või loodusesse matkale minnes.

Vaata ka videot: