Tehnika

Lugu ilmus 31.03 Õhtulehe lisas Kevad

Autojuht, pane tähele! See on sinu võitlus viiruse vastu 

Toimetas Ia Mihkels, 1. aprill 2020, 14:21
Foto: Pixabay
Ilusad kevadised ilmad kutsuvad ringi sõitma – ja paiku, kus matkarajale või niisama loodusse minna, ongi mõistlik otsida kõrvalisematest paikadest. Igal autojuhil tasub aga mõelda sellele, kuidas anda oma pisike panus ühisesse võitlusse koroonaviiruse vastu. 

  • Puhasta autot korrapäraselt, eriti võtit, rooli, käigukangi, nuppe ja ukse käepidemeid. Selleks sobib kõige paremini alkoholipõhine desinfitseerimisvahend.
  • Enne kütusepaagi täitmist pane kätte ühekordselt kasutatavad kindad, pärast viska need tanklas segajäätmete prügikasti (tavaliselt must konteiner). Kindaid ära võttes tõmba ühe käega kinda keskmist osa, seejärel aseta kaks sõrme teise kinda sisse ja eemaldage see, keerates mõlemad kindad üksteise sisse rulli. Enne kinnaste minema viskamist võiks need igaks juhuks mähkida ühekordselt kasutatavasse kotti, et kaitsta inimesi, kes tegelevad jäätmete käitlemisega.
  • Ära kasuta bensiinijaama tualettruumi, kui see pole hädavajalik. Viirus levib õhu kaudu, mis tähendab, et seda võib esineda ka avalikus tualettruumis näiteks uste käepidemetel või prilllaual. See kehtib kõigi avalike tualettruumide kohta, kuid et bensiinijaama külastab iga päev väga palju inimesi, on nakatumise oht seal tunduvalt suurem. Kui peate siiski tankla tualettruumi kasutama, peske hoolikalt käsi, lahkudes avage uks linki puudutamata või kasutage ukse avamiseks ühekordselt kasutatavat paberrätikut. Kui tanklas ei ole võimalik põhjalikult käsi pesta (nt kuna vedelseep on otsas), kasuta autosse jõudes kohe desinfitseerimisvahendit.
  • Hoia käepärast autojuhi tööriistakomplekti, mis peaks muu hulgas sisaldama alkoholipõhist desinfitseerimisvahendit (eelistatavalt pihustiga), ühekordselt kasutatavaid kindaid tankimiseks (pole alati tanklas saadaval) ja kontaktivaba termomeetrit. Nakkusnähtude ilmnemisel (nt kuiv köha, palavik) saad siis kohe enda või kaassõitjate kehatemperatuuri mõõta.

  • Kindlasti võiksid autos olla käepärast ühekordselt kasutatavad salvrätikud ja jäätmekotid. Kui kaitsemaskid taas müügile tulevad, tasuks mõned ka autosse soetada, sest kui tõuseb kõrge palavik või kahtlustad muude sümptomite alusel nakatumist, tuleks kasutada kaitsemaski, et vältida viiruse levitamist.
  • Maksa tanklas elektrooniliselt, sest viirus võib levida ka sularaha kaudu. Siiski tuleb suurema summa eest tankides PIN-koodi sisestamiseks (välja arvatud mõne puutevaba kaardi korral, mis on kõrgema limiidiga) puudutada terminali klaviatuuri. Pärast iga tehingut tuleks pesta või desinfitseerida käsi, olenemata makseviisist. Ka tasub meeles pidada, et mõned tanklaketid kasutavad mobiilirakendusi, mis võimaldavad maksta QR-koodi abil, tänu sellele ei ole vaja isegi hoonesse siseneda. See on suurepärane lahendus, mis vähendab veelgi viiruse edasikandumise riski, sest kõik tanklas olevad inimesed saavad hoida üksteisest ohutut vahemaad. See võimalus kaitseb ka nende eest, kes on juba nakatunud, kuid kellel pole veel mingeid sümptomeid.
  • Järjekorras seisa teistest inimestest vähemalt kahe meetri kaugusel, et piirata kontaktivõimalust viiruselevitajatega. Ära pea paljuks teha märkus inimesele, kes kahemeetrise vahe hoidmise nõuet nillekski ei pea – turvalisus ennekõike! Kehtestatud reeglitest peaksid kinni pidama kõik inimesed, sest muidu kaotavad ennetavad meetmed mõtte.

Allikas: AutoDNA

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee