Tehnika

Kasulik spikker: kuidas valida pesumasinat 

Toimetas Ia Mihkels, 1. veebruar 2020, 14:26
Foto: Pixabay
Vajadus osta uus pesumasin võib kaasa tuua tõsise peavalu, sest valik on tohutu. Milline neist valida? Eelkõige tuleks mõelda oma vajadustele ja sellele, kus ja kui palju on pesumasina paigaldamiseks ruumi. 

Valiku lihtsustamiseks seame ritta hulga K-rauta, LG, Boschi ja veebipoe RDE.ee ekspertide soovitusi, mille abil saab paljud olulised asjad juba kodus selgeks mõelda. Siis läheb poes selle ühe ja õige valimine oluliselt lihtsamalt, sest osa pakutavast, mis nagunii ei sobiks, saab kõrvale jätta. 

Kui palju on pesumasinale ruumi

Esimese asjana tasuks otsustada, kas soovitakse eest- või pealtlaetavat masinat. Eestlaetavad pesumasinad on tavaliselt suurema mahu ja madala vibratsioonitasemega, kuid et pesumasinat oleks mugav kasutada, peab trumliluugi avamiseks ja selle ees askeldamiseks olema piisavalt ruumi. Pealtlaetav pesumasin on oluliselt kitsam ja et pole vaja ruumi trumli avamiseks, saab selle mahutada ka üsna kitsukesse ruumi. Plussiks võib olla seegi, et pesu masinasse panemiseks pole vaja kummardada, küll aga tuleb arvestada, et pesu mahub sellesse masinasse vähem kui eestlaetavasse.

Pesumasina paigutamiseks on kaks võimalust: sisseehitatud või vabalt paigutatud. Esimene aitab säilitada ruumi ühtset disaini ning on hea valik siis, kui pesumasin paigaldatakse näiteks kööki. Sellist tüüpi pesumasinad on aga tavaliselt veidi väiksemad. Levinum on vaba paigaldus: pesumasin paigutatakse lihtsalt valitud kohale. Selliste pesumasinate valik on väga lai, mis võimaldab leida endale sobivaima disaini ja suuruse.

Mida väiksem on ruum, kuhu pesumasin kavatsetakse paigutada, seda olulisem on mõõta võimalikult täpselt üle sellele mõeldud koht – see aitab ennetada halbu üllatusi siis, kui masin on juba koju toodud.

Pesumasina tulevases asukohas on vaja mõõta võimalik laius, kõrgus ja sügavus ning poes masinat valides arvestada ka vajaliku varuruumiga. Laiuses peaks pesumasina ja teiste majapidamisseadmete vahele jääma 2 cm vahet. Kõrgust mõõtes tuleb pealtlaetava pesumasina korral hinnata, kas selle kohale jääb piisavalt ruumi luugi avamiseks – kas seda ei takista mõni riiul, boiler vmt?

Sügavusmõõt on pesumasinatel väga erinev ja sõltub pesumasina mudelist, oluline on aga arvestada, et masina sügavusele tuleks arvestada juurde 15 cm, mis võiks jääda seina ja seadme vahele. Nii jääb piisavalt ruumi vee sisse- ja äravoolu ühendusteks.

NB! Ära unusta täpselt mõõta ka ruumi (vannitoa, köögi) ukse laiust, et uue pesumasina saaks tõrgeteta sisse viia – mõni millimeeter võib osutuda suureks probleemiks.

Mida pesumasina juures jälgida

Mahutavus. Mõõdetakse kilogrammides – kõige rohkem on poodides pesumasinaid mahutavusega 3–10 kg. Mõtle läbi, kui sageli ja kui suurt pesukogust korraga tavaliselt pesed – ei ole ju mõtet osta mahukat masinat, mida tuttav väikeste lastega suure pere ema taevani kiidab, kui elad üksi ja pesed korraga väikeseid koguseid.

Energiatõhusus. Kõige väiksema energiatarbega on A-klassi pesumasinad, neist omakorda on A+++ klassi masinad kõige energiasäästlikumad. Keskkonnasäästlikud masinad võivad vähendada elektritarbimist kuni 15 protsenti ja veekulu isegi 40 protsenti. Väiksemate arvete saamiseks peakski masinat valides järgima energiatõhususe klassi – ostes odavam masin võib kasutades osutuda kallimaks.

Veekulu. Kui pealtlaetav masin pole sundvalik, tasub teada, et üldiselt kasutavad need rohkem vett kui eestlaetavad pesumasinad, sest täituvad pesu pesemiseks ja loputamiseks täielikult veega.

Tsentrifuug. Kõige võimsamatel pesumasinatel võib see ulatuda isegi 1600 pöördeni minutis, standardkiirus on 600 kuni 1200 pööret minutis. Mida kõrgemad on pöörded, seda kuivemaks saab pesu.

Müratase. Kui elad väikeses korteris ja pesumasin töötab tihti öösiti, siis suure tõenäosusega soovite vaikset pesumasinat. Sellisel juhul tuleks valida masin, mille müratase ei ületa 50 dB. Eriti vaikselt töötab invertermootor, mis on ka kõige vastupidavam ja pikaealisem.

Pesuprogrammid. Hinda enda vajadusi (kiirpesu, antiallergiline pesuprogramm, käsipesu jt) ja veendu nende programmide olemasolus.

Pesu lisamine pesemise ajal. See on kiiresti populaarsust koguv uute pesumasinate funktsioon, mida on mugav kasutada siis, kui märkate pärast masina sisselülitamist, et unustasite mõned riided pessu panna.

Nutipesumasinad. Ka pesumasinate tootjad peavad sammu tehnoloogia kiire arenguga. Nutimasinad võimaldavad kaugjuhtimist: tuleb laadida alla mobiiliäpp ja see annab võimaluse hallata oma masinat ka kodust eemal viibides. 

Kaks ühes: pesumasin-kuivati

Enamasti ostetakse kuivatiga pesumasin kas stuudiokorterisse või paneelmaja väikese vannitoaga elamisse, kus eraldi kohta kuivati jaoks ei leidu ja napib ruumi ka pesuresti jaoks. Samuti on kuivati praktiline lastega peredes, kus mõnikord on kiirus väga oluline, sest ka kaks-ühes-masin jõuab mustaks saanud riided ära pesta ja kuivatada, et need oleks järgmisel hommikul käepärast võtta.

Kuiva ja samas kortsuvaba tulemuse saavutamiseks peaks masinal kindlasti olema niiskustaseme kontroll, mis hoiab muu hulgas energiakulu väiksemana. Kuivatisse võib küll panna kõiki riideid, millel on kuivati märgis, aga targemad masinad võimaldavad valida automaatprogramme vastavalt materjalile, mille põhjal otsustab kuivati ise tsükli iseloomu ja kestuse. Reeglina on pesumasin-kuivatitel eemaldatavad ja puhastatavad filtrid, mis koguvad riidekiud ja topid kokku ehk sellest muret ei teki, küll aga on masina tehnoloogia keerukam, mistõttu ehk neid osi, mis võivad katki minna, on rohkem.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee