Lemmikloom

Lugu ilmus Õhtulehe lisas "Lemmikloom"

Oi, papagoi! Mida pead teadma enne linnu lemmikuks võtmist 

Ia Mihkels, 1. veebruar 2020, 13:13
Papagoipidamine on suur kohustus ja tõsine väljakutse, aga kui linnupidamine sobib inimese elukorraldusega, on papagoi väga truu kodulemmik.Foto: LAURA STRANDBERG
Tihtilugu arvatakse, et linnud saavad kodus omapäi hakkama – ja pikemalt mõtlemata otsustatakse kutsika või kassipoja asemel, keda laps endale nurub, tuua koju näiteks papagoi. Tegelikult tuleks see – nagu igasuguse lemmiku võtmise – otsus põhjalikult läbi kaaluda.

Papagoi pidamine ei ole lihtne ülesanne ja see pole kaugeltki kõigile jõukohane, ütleb mitme papagoi omanik Jana Oidermaa, kes Eesti suurima papagoitoodete e-poe omanikuna on muu hulgas võtnud enda ülesandeks ka papagoiomanike nõustamise. Siin toob ta lühidalt välja seitse punkti, millele peaks mõtlema igaüks, kes peab plaani võtta papagoi. 

1. Millest peaks alustama?

Kõigepealt tuleks nii palju kui võimalik hankida teadmisi papagoidest. Kui tuua lind koju igasuguse ettevalmistuseta, võib kiiresti selguda, et linnupidamine pererahvale üldse ei sobi – ja papagoist loobutakse. See on põhjus, miks tasub enne linnu ostmist koguda infot papagoide ja siis soovitud liigi kohta: nende iseärasused, toitumisvajadus, iseloom, käitumine jmt.

2. Kas aega on piisavalt?

Papagoi on alles üsna hiljuti muutunud kodulemmikuks ja pererahval tuleb paratamatult seista silmitsi papagoi loodusest tulenevate instinktide, käitumismustri ja iseloomujoontega, mis pole kuhugi kadunud. Paljudele tuleb üllatusena, et papagoi ei talu üksindust, ta vajab palju tähelepanu ja igapäevast aktiivset tegelemist. Vastasel juhul vallandub linnul stress ja tal võivad tekkida tervise- ja käitumismured.

3. Kui palju kulub raha?

Kulutused papagoipidamisele pole just väikesed. Kõigepealt lind ise: väiksemad liigid on tavaliselt odavamad, mida haruldasem ja suurem lind, seda kallim. Soetada tuleb sobivas suuruses puur, hulk vajalikke tarvikuid, mänguasju, kvaliteetne toit ja toidulisandid ning arvestada kuludega linnu tervisekontrolliks või raviks – ühtekokku keskmises mõistes üsna suurte kulutustega. Sageli käiakse välja suur summa suurpapagoi eest, kuid kõigi talle vajalike ostude osas püütakse läbi ajada nii odavalt kui võimalik. Lind vajab aga – ja vangistuses eriti – mitmekesist toitu, sobivaid õrsi, palju närimismaterjali, mõttetöö stimuleerimiseks mänguasju ja atraktsioone jpm. Kokkuhoid käiks linnu tervise ja heaolu arvelt.

4. Tuleb lõputult koristada

Papagoi ei oska korda hoida: seal, kus ta sööb, pudistab ta kõikjale enda ümber toidupuru, prahti kipub alatasa lendama ka toa kaugematesse nurkadesse, seintele kleepunud puuviljatükke on tülikas puhastada. Ka teeb lind oma häda sinna, kuhu juhtub, mitte kindlasse kohta. Kõik see tähendab, et koristamist saab olema väga palju.

5. Uus pereliige on lärmakas

Papagoi karjub, vilistab ja jäljendab helisid üldiselt väga valjuhäälselt. Hääle tugevus oleneb liigist, mõni kisab kõrvulukustavalt, aga on ka vaguramaid liike. Öösiti ja hämaras linnud üldjuhul puhkavad ega häälitse, kuid suure osa päevast eelistavad nad valjuhäälselt suhelda. See on nende loomulik eripära, mida ei saa ümber õpetada – linnu seisukohast poleks ka õiglane seda soovida. Äkki püsivalt vaikseks muutumine on kindel märk tervise halvenemisest.

6. Papagoid hammustavad

Hammustamine – nokk on selleks piisav – on papagoide puhul loomulik: kui lind on endast väljas, kardab või talle miski ei meeldi, annab ta sellest sel moel märku. Kunagi ei tohi lindu selle eest karistada. Hammustamine on loomulik instinkt ja lind ei tee seda kunagi põhjuseta. Põhjusest arusaamine nõuab aga teadmisi, kogemusi ja oma linnu head tundmist. Noka võivad oma emotsioonide väljendamiseks käiku lasta ka kõige sõbralikumad linnud, lastega peres tuleb seda kindlasti arvestada.

7. Nokk nõuab tegevust

Papagoid võivad ette võtta kõik, millele nokk peale hakkab: seina- või põrandaliistud, nurgad, tapeedi, mööbli. Seegi on nende loomulik instinkt, selle vastu ei aita mitte miski. Kodusisustust saab mõnevõrra säästa, kui soetada papagoile nokkimismaterjali, ronimispuid ja mänguasju, kuid sellest hoolimata võib ta järelevalveta jäädes kasutada juhust teritada nokka mõne hinnalise mööblitüki kallal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee