Nipid

VIDEO | Matkaja hädaabinipp: tuli üles patarei ja hõbepaberiga! (1)

Vambola Lembit / Nipiraamat, 19. jaanuar 2020, 05:01
Kuidas saada valgust ja sooja siis, kui tikud on just otsa saanud ning tulepulk lõpuni kulunud?Foto: Easy Outdoors
Mõistlik on hoida piisav varu tuletegemisvahendeid, juhuks kui midagi tavapärasest erinevamat peaks juhtuma, aga kuidas saada valgust ja sooja siis, kui tikud on just otsa saanud ning tulepulk lõpuni kulunud? Kasuta käepäraseid vahendeid, näiteks tükikest hõbepaberit ja patareisid.

Kõige paremini sobivad sellisel viisil tule tegemiseks tavalised AA-patareid (1,5V), mida võid leida enamikust taskulampidest, pealampidest või mõnest teisest sarnasest seadeldisest. Samuti peaksid hakkama saama ka vana hea korona (9V), kandilise (4,5V) ning suure ümmarguse D-patareiga (1,5V). Peaasi et neis on veel piisavalt voolu talletunud.

Samal teemal

Hõbepaberit aga saad nätsu- või suitsupakist või šokolaadiümbrisest. Kasutamiseks kõlbab ka täiesti tavaline foolium.

Tule saad kätte nii:
1. Rebi hõbepaberist umbes 10 cm pikkune ja 1 cm laiune riba. Voldi see ristipidi kokku ning kärista volditud kohast kiilukujuline tükk, nii et mõlemat laiemat osa jääks ühendama kitsas riba.
2. Hoia, sõrmedega surudes, hõbepaberi ühte otsa patarei pluss- ja teist miinuspoole vastas. Varsti peaks riba kõige peenem osa süttima. Nüüd sa tead, kuidas tuld teha.

Kasetoht, tualettpaber ja lõng
Aga tuli ei tähenda veel lõket! Võti on hakatuses. Hästi sobib selleks kasetoht. Kuid okaspuumetsas, kõrbes või hoonestatud alal, kus kaski ei kasva, tuleb leida kasetohule alternatiiv. Selleks võib olla näiteks tuulega maha langenud männi kuivanud juurikas – selles leiduv männitõrv ja tärpentin süttivad samuti sädemest.

Lisaks looduses kasvavatele materjalidele sobib tule ülestegemiseks enamasti ka tualettpaber, kuid veel paremini tampoon, puuvillane hügieenilapike või tükk vatti, mis tuleks enne süütamist lahti harutada. Kui aga ka neid ei juhtu olema, siis peaaegu sama töö teeb ära natuke lõnga. Seda saad näiteks oma või sõbra sokkide küljest, kui need on juba käimisest topiliseks muutunud.

Kõikidest eelpool mainitud viisidest on kasetohuga tule tegemine ikkagi kõige lihtsam. Kasetoht on kättesaadav pea igal pool ning kasutatav iga ilmaga, sest selles leiduvad eeterlikud õlid süttivad väga kergesti.

Vaata lähemalt videost: 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee