Nipid

Mida teha poti- või metsakuusega pärast pühi? (3)

Toimetas Annaliisa Köss, 6. jaanuar 2020, 05:12
Vaata kuuskede kogumisplatside ja äraveo kohta lisaks oma omavalitsuse infokanalitest. Foto: Mourad Saadi / Unsplash
Olgugi et traditsioonide kohaselt tuleks kuusk välja viia kolmekuningapäeval ehk 6. jaanuaril, mis alanud aastal on esmaspäeval, asuvad paljud kindlasti juba sel nädalavahetusel tube kraamima ja ei ole siis pääsu ka jõulupuul. Mida aga jõulurõõmu pakkunud puuga teha või kuhu see viia?

Mida teha potikuusega?

Samal teemal

Kui ostsid potikuuse teadmisega, et saad selle aeda maha istutada, ei tasu sellele siiski liiga suuri panuseid panna. Kui puu on potis juurdunud, eelistab see talvel ikkagi külma, mitte sooja. Pikalt toasoojas olnud kuusk ei ole enam talverežiimil, mistõttu hakkab puu ka kasvusid ajama. Sel juhul võib värskete roheliste kasvudega puu külmale tundlik olla ja õue seda enam viia ei saa.

Puu võib õue viia juhul, kui see on pigem jahedas toas olnud maksimaalselt nädala, noori helerohelisi kasve pole tekkinud ning jõulupuu näib terve. Hästi sobib ka nullilähedaste plusskraadidega rohke valgusega ruum – näiteks veranda, kinnine terrass või külmkasvuhoone, kus potikuuske võib edasi kastes hoida kevadeni, kuni muld väljas tahenenud ja puu juba õigele kasvukohale saab istutada.

Mida teha kunstkuusega?

Kui oled soetanud kvaliteetse kunstkuuse, sobib see kasutamiseks veel aastaid. Aseta kunstkuusk hoolikalt tagasi karpi, et see muljuda ei saaks, ning pane see kuiva ja jahedasse ning otsese päikesevalguseta ruumi järgmisi jõule ootama. Kui aga olemasolev kunstkuusk on juba aastaid jõulurõõmu pakkunud, plastik on tuhmunud või purunenud, saab selle viia taaskasutuskeskusesse või panna segaolmejäätmete konteinerisse.

Mida teha metsakuusega?

Maha lõigatud puul teadagi enam elulootust pole, mistõttu on kõige targem see põletada. Kellel võimalust, võib puu juppideks lõigata ning koduahjus või kaminas ära kütta. Kellel see võimalus puudub, saab puu viia selleks ettenähtud märgistatud kohta, kus asuvad kuuskede kogumiskonteinerid, või jäätmejaama. Vanu jõulukuuski võtavad Tallinna ümbruses biolagunevate aia- ja haljastujäätmetena vastu Pärnamäe, Rahumäe, Paljassaare ja Pääsküla jäätmejaamad. Kui puu transportimine omal jõul on keeruline, tasub kuuse äraviimine tellida oma jäätmevedajalt. Vanad kuused liiguvad juba traditsiooniks saanud jõulukuuskede põletamisele või toodetakse neist hakkepuitu. Enne kuuse äraviimist veendu, et kuusel ei oleks küljes ehteid, kaunistusi, kilet ega muud põletamiseks või töötlemiseks mittesobivat materjali.

Tallinna kesklinna valitsuse linnakeskkonna osakonna juhataja Aigar Palsner paneb kõigile südamele, et kuuskede kogumiseks mõeldud konteineritesse ei toodaks segaolmejäätmeid, ehitus- ega suurjäätmeid. Puid ei tohi visata kogumiskonteinerite kõrvale ega jätta vedajaga kokku leppimata kohtadesse, kus tavapäraselt toimub kinnistutelt kogutud jäätmete üleandmine. Samuti on keelatud viia oma aja ära elanud jõulukuuski linna haljasaladele, vahendab pealinn.ee.

Tallinnas saab kuuse ära viia linnaosade kaupa. Vaata kogumisplatside asukohti SIIT.

Pärnumaal valmivad kuuskedest tuleskulptuurid. Vaata kogumiskohtade ning ürituste kohta lähemalt SIIT.

Harju Elu annab ülevaate erinevates Harjumaa asulates toimuvatest kuusekogumiskohtadest ning üritustest. Vaata lähemalt SIIT.

Kuuskede põletamisega seoses toimub ka mitmeid üritusi:

5. jaanuaril kl 15 leiab Eesti Põllumajandusmuuseumis (Pargi 4, Ülenurme) aset üritus nimega Kuuselõke. 

11. jaanuaril kl 17 algab Pärnumaal Seljametsa rahvamaja juures kuuskede põletamine koos talvise tantsupeoga.

12. jaanuaril kell 17  toimub Pärnu kesklinnas kuuseinstallatsiooni põletamine Decora kaupluse tagusel laadaplatsil (Lai 24).

18. jaanuaril kell 18 süüdatakse Tartus vaatemängulisel tuleetendusel Tartu kuuskedest meisterdatud tuleskulptuurid.

18. jaanuaril kell 17 toimub Mustamäe Valgusfestival, kus põletatakse kuused ning leiab aset muusika- ja valgus-show.

25. jaanuaril toimub Põhja-Tallinnas Lennusadama ja Noblessneri vahelisel alal (Vesilennuki 12) tule-show, kuuselõke ning meeleolukas Metallrotti aasta avamine.

8. veebruaril toimub Tallinnas Haabersti linnaosas Õismäe tiigi kaldal asuvas amfiteatris traditsiooniline tulepidu. 

25. veebruari õhtul ehk vastlapäeval toimub Pirita kloostri varemetes suur ühine jõulukuuskede põletamine, kus pakutakse ka mitmekesist meelelahutusprogrammi.

Vaata kuuskede kogumisplatside ja äraveo kohta lisaks oma omavalitsuse infokanalitest.