Tehnika

9 lihtsat nippi, mille abil ilutulestik kaunilt pildile või videole jäädvustada 

Toimetas Annaliisa Köss, 28. detsember 2020 11:48
Kasuta neid nippe, et ilutulestik kaunilt pildile või videole jäädvustada! Foto: Alvaro Reyes / Unsplash
Aastavahetusel on sotsiaalmeediakanalid täitunud ilutulestikku kujutavate videote ja piltidega, kuid pime ümbrus ja kiiresti liikuvad heledad valgussähvatused ei ole just kõige kaamerasõbralikum kombinatsioon. Jagame mõningaid nõuandeid, kuidas aastavahetuse ilutulestikku kõige kaunimalt telefoniga jäädvustada saaks.

Leia õige koht

Samal teemal

Kui tead juba praegu, kus sa homme õhtul asud, ja ka seda, kust suunast ilutulestikku lastakse, saad osa tööst juba täna ära teha. Mine õue ja leia pildi või video jäädvustamiseks sobivaim koht. Selleks et tulemus oleks kaunis, mitte vaid hägune tossupilv, on soovituslik paikneda asukohas, mis annab maapinna suhtes maksimaalselt 45-kraadise vaatenurga ilutulestikule. Pigem ära juhindu sellest, et eesmärgiks oleks ainuüksi selge pilt taevast, vaid valgusmängule lisaksid väärtust näiteks linna siluett, vee peegeldus või ilus valgustatud sild. Kindlasti eelista kohta, mida ei varjuta puud ega muud objektid. Pea meeles, et ilutulestik avaneb kõrgusesse, mistõttu on oluline selle jaoks kaadrisse ruumi jätta.

Seadista telefon

  • Ära karda kasutada automaatset režiimi. Mõningate nutitelefonide kaameratel on sisseehitatud tehisintellekt (AI), mis suudab tajuda pildistatavat objekti ning paneb automaatselt paika sobivaimad seaded. Kui sa oled aga kogenud pildistaja/ filmija või soovid ise seadistused paika panna, on ilutulestiku jäädvustamiseks soovituslik seadistada ISO 100-200 ning kaadri pikkuseks 1-2 sekundit.
  • Proovi sarivõtet. Kui sa ei ole enda ajastuses kindel, võid proovida sarivõtet (burst). Veendu enne, kuidas see konkreetselt sinu telefonil tööle rakendub. Hiljem saad kümnete piltide hulgast valida välja parima.
  • Lülita välk välja. Kuna on pime, siis tekib kiusatus kasutada välku. Välk teeb tegelikult pildi kvaliteedi halvemaks ning telefonil läheb foto jäädvustamiseks kauem aega. Selle tulemusena on pilt udune või saad foto juba lõppenud ilutulestikust. Samuti häirib kaamera välk ümbritsevaid inimesi, seega lülita see julgelt välja.  
  • Öised seadistused. Kui su telefonil on olemas öised seadistused, näiteks HDR (high dynamic range) või night mode vmt, proovi neid kasutada. Need on mõeldud selleks, et pimedal ajal fotot tehes jääks tulemus selge ja õigete värvidega.
  • Kasuta landscape-formaati. Enamik seadmeid, milles hiljem pilte vaatad või kasutad, on landscape-formaadis. Seetõttu on oluline ka pilt või video just niipidi jäädvustada, mitte portreena.
  • Ära kasuta digitaalset suumi. See vähendab pildi kvaliteeti ning tulemus jääb kehv.

Kasuta võimalusel statiivi

Kuna kõikidel telefonidel sisseehitatud stabiliseerimist ei ole, kasuta võimaluse korral statiivi, mis tagab nii pildistamise kui filmimise puhul selgema tulemuse. Käsi ei ole kunagi nii stabiilne kui statiiv ning tulemuseks on udusem pilt.

Pildista või filmi ilutulestiku alguses

See on oluline just seetõttu, et ilutulestiku alguses on vähem tossu, mis jäädvustamist segama hakkaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee