Lemmikloom

Loomaarst soovitab: ole aastalõpu tulemöllus oma lemmiklooma jaoks olemas!  

Toimetas Annaliisa Köss, 30. detsember 2020 11:02
Peamine, et omanik oleks lemmiku jaoks olemas, sest inimese rahustav hääl ja paitused aitavad paanikas loomal kiiremini rahuneda.Foto: Kateryna Babaieva / Pexels
Olgugi et kingituste jagamine ning suur jõulusöömine on selleks aastaks läbi saanud, puudutab lemmikloomi aasta lõpus veel stress, mis kaasneb ilutulestikuga. KIKA veterinaararst Kamile Ausmane annab nõu, kuidas aastavahetust lemmikuga tähistada.

Jõulud ja aastavahetus võivad mõne looma jaoks põhjustada rohkelt stressi ning tundlikuma närvikavaga neljajalgne võib võtta seda aega kui parajat katsumust. Lemmiku eemalehoidmine kuusepuust, samuti kaunistustest – mõnele võib tükike kuuseehet sattuda organismi –, lisaks on ohtlikud elektroonilised tulukesed oma elektrijuhtmetega, mis võivad lemmikule särtsu anda ja tugeva ehmatuse põhjustada.

Kuigi jõulupühad on üldiselt rahulik aeg, kipub ikkagi teemaks olema ka ilutulestiku laskmine, mis on loomaomanike jaoks hell teema, sest lemmikute jaoks tekitab see hirmu, paljud põgenevad kodust või tekivad erinevad seedehäired.

Väldi lemmiku stressi nii:

  • Ära jäta looma üksinda. Jää ka ise rahulikuks ning mine enne aastavahetust pikale jalutuskäigule või treeningule, et neljajalgne oleks väsinud ja rahulik.
  • Leia looma jaoks rahustav toiming. Pane näiteks mängima rahulik muusika. Väriseva ja nutva neljajalgse rahustamiseks on olemas ka ärevusvastased jalutusrihmad ja traksid, lisaks võib mõne looma puhul olla ennetavaks meetmeks aroomteraapia rahustava difuusoriga. Väga närvilise lemmiku puhul võib kasutada ka looduslikke rahusteid ja preparaate, kuid kindlasti tuleb enne seda konsulteerida loomaarstiga. Ärevust maandav toiming oleneb suuresti siiski sellest, mis konkreetse looma puhul kõige paremini toimib.

Peamine, et omanik oleks lemmiku jaoks olemas, sest inimese rahustav hääl ja paitused aitavad paanikas loomal kiiremini rahuneda. Halvimal juhul võib tugevas šokis neljajalgne joosta kodust ära, sattuda liiklusohtlikku olukorda või õnnetusse. Mürakartus võib olla nii kaasasündinud kui ka hiljem halva kogemuse tagajärjel tekkinud, kuid mõlemal puhul põhjustab hirm väga tugevat paanikat, mida tuleks ennetada ja vältida. 

Samal teemal

23.12.2020
Jõuluõhtusöök koos lemmikloomaga: mida lubada, mida mitte?
14.12.2020
„LOOMAARST TASKUS“ | SALUUT JA PAUGUTAMINE: mida teha, kui loom on paanikas ja kardab?
29.12.2019
Metsloomaühing: ilutulestike mõju loomadele on hävitav
20.12.2019
Põhjalik selgitus: miks koer haugub ja kuidas selle kombega võidelda?