Tarbija

9 kasulikku soovitust, kuidas jõulude ajal vähem prügi tekitada 

Laura Liinat, 20. detsember 2020 19:03
Just detsembris satub kodudesse ka kõige rohkem soovimatuid asju ja jäätmeid, mis koormavad keskkonda. Foto: freestocks / Unsplash
Teadagi mõjutavad jõulupühad meie tarbimisharjumusi. Just detsembris satub kodudesse ka kõige rohkem soovimatuid asju ja jäätmeid, mis koormavad keskkonda. Nende üheksa sammuga saad muuta oma suhtumist ja vähendada ületarbimist!

1. Pööra advendikalender tagurpidi

Samal teemal

24 avanevat aknakest võivad hetkeks üllatust pakkuda, kuid on imeväike tõenäosus, et sul on kõiki nende taha peidetud tooteid ka vaja, lisaks jääb järele suur pakend. Selle asemel pööra idee tagurpidi – leia oma kodust igal detsembrikuu päeval üks korralik, kuid sinu jaoks tarbetu ese ja pane see kasti. Jõululaupäevaks oled niiviisi korjanud kastijagu kraami, mida kinkida kelle­legi, kel neid vaja võiks minna, või viia kogumispunkti.

2. Saada ainult tarke kaarte

Eestlastele on pühadetervituste saat­mine omane juba 19. sajandi lõpust, ainuüksi viimastel aastatel on saade­tud igal talvel laiali ligi miljon jõulukaarti. See tähendab aga ligi 60 kesk­mist puud, mis selle tarbeks maha võetakse. Säästmaks loodust, tee oma kaardid taaskasutatud paberist ja kodus olemasolevate vahenditega. Ka seemne­kaart on tore mõte, tuletades end meelde poole aasta pärast peenras!

3. Tee segadusest kuusk

Kuigi potikuusk on keskkonnale tänu­väärne, sest saad selle hiljem metsa ümber istutada, võid uue asja koju too­mise asemel teha jõulupuuks oma argised asjad. Kahanevalt üksteise peale laotud raamatud, lapse Lego klotsidest ehitatud kuusk, püramiidjalt asetatud kuivainepurgid või rulli keeratud käterätikud on ainult mõni võimalus. Nii saab segaduski likvideeritud.

Ära paki kingitusi pakkepaberisse, leia nutikam lahendus, et loodust säästa!Foto: Sincerely Media / Unsplash.com

4. Kogu kaunistusi õuest

Uksepärjad ja kuusekaunistused on poodides ahvatlemiseks väljas juba kuid enne jõule. Ükskord ostetud, pole aga sugugi kindel, kas jääd neid aastateks kasutama. Seepärast mine hoopis loodusesse ja mõtle, mis sealt kuusele rippuma passiks. Ka köögist võid leida palju sobivat. Pärja tegemiseks kasuta näiteks pipar­kooke (või piparkoogivorme), kaneeli­pulki või kuivatatud apelsiniviile. Söödavate ja loodusest pärit ehete­ga võid olla kindel, et need ei koorma keskkonda.

5. Vali pikaealised tuled ja patareid

Pimedal ajal pakuvad kosutust rohked valgustid. Et need rõõmustaksid sind aga aastakümneid, kasuta neis ainult kvaliteetseid leedpirne. Sellised on hõõgpirnist kuni 90% väiksema ener­giakuluga ja ligi 30% pikema tööeaga. Pistikuta valgustite puhul eelista lae­tavaid patareisid. Sama valik tee ka juhul, kui kingid kellelegi patareisid vajava mänguasja või tehnikaseadme, et vähendada jäätmeid. Tühje vooluallikaid ei tohi kindlasti olmejäätmete hulka visata, sest prügi­ las eraldub neist mürgiseid aineid.

6. Loobu ülepakendamisest

Selmet osta kinkekotte ja ­pabereid, millest saab peagi uus prügi, kasu­ta säästvaid lahendusi: mähi kingid kangastesse, ühenda vanade pakke­paberite tükid kollaažina üheks suu­reks või taastarbi alles hoitud kingi­ ja poekotte. Mõtteks: kui iga Eesti elaniku kohta jätta üks keskmise suurusega pakk nöörimata, säästetaks selle pealt üle 1300 km paela, mis on sama, kui kõndida mööda Eesti maismaapiiri edasi­ tagasi või sõita Tallinnast Viini.

Veeda jõulud nii, et prügi ei tekiks!Foto: Nathan Lemon / Unsplash.com

7. Kingi vaid vajalikku

Seni, kuni sul pole täit teadmist, mida sõber või pereliige tegelikult kingiks vajab, või sul pole võimalust seda kin­kida, kingi midagi, mida ta ei pea aja möödudes ära viskama või taaskasu­tusse viima. Üllata mõne elamusega, näiteks kontserdipileti, koolituspääs­me või õhtusöögiga. Võid teha tema nimel annetuse ka mõnda teie mõlema jaoks olulisse fondi.

Kui oled kindel, et kingi saaja pool­dab taaskasutust, võid teha valiku ka mõne teiseringi kauba kasuks. Asju taaskinkides ei tekita sa juurde nõud­lust uute esemete tootmise järele.

8. Teavita oma eelistusest

Kuigi võid ise olla keskkonnateadlik kinkija, ära oota seda teistelt pimesi. Anna lähedastele varakult mõista, mida sa ootad või et sa ei taha üldse kingitusi. Korda seda tihti, et nad teak­sid selle taga peituvaid põhimõtteid ega tõlgendaks seda kui võltsviisa­ kust. Seo ja näitlikusta seda oma üle­ jäänud elustiiliga. 

Kui saad kingiks siiski midagi ootamatut, ole tänulik! Jõulud pole aeg kellegi tunnete haavamiseks.

9. Planeeri jõululaud põhjalikult

Rikkalik toidulaud ei tähenda, et teed süüa tervele külale! Hinda lauasolijate isu realistlikult, võttes aluseks eelmise aasta pühad. 

Lauas lase igaühel endale ise ette tõsta, sest taldrikule serveerides tekib tavaliselt rohkem söögijääke. Kui toitu jääb siiski üle, sügavkülmuta see. Loo kööki kindlasti ka sortimisvõimalus, et biojäätmed komposti saata.