Nipid

Ära lase jõuludel end pankrotti viia! Head ideed, kuidas kulud kontrolli all hoida (8)

Toimetas Helen Serka-Sanchez, 20. november 2019 05:30
Varakult planeerides väldid hullumeelset stressi, mis jõuludega võib kaasneda.Foto: Dmytro Sheremeta
Pühadeaeg tekitab paljudes muret ja stressi. Väljaminekuid on sellel ajal tõesti palju ning jaanuariks võib pangakonto miinuses olla. Nutikas majandamine aitab sellest hoiduda ja pühasid nautida. 

Koosta eelarve. Tee varakult valmis pühade eelarve, mille alla lähevad kingid, üritused, toit, autosõit, kaunistused, peoriided. Ole võimalikult detailne.

Kingitused. Koosta nimekiri, kellele ja mis väärtuses plaanid jõulukinke teha. Selleks, et leida õige asi õige hinnaga hakka kinkidele mõtlema võimalikult varakult. Ehk leiad nii mõne kingi, mis on planeeritust isegi odavam.

Üritused. Siia alla võiks märkida kõik jõuludega seotud üritused alates laste jõulupidudest, kuni sõpradega restorani sööma minemiseni. 

Peoriided. Vaata kriitilise pilguga oma garderoob üle ja mõtle, kas sul ikka on vaja uusi peoriideid ja kingi. Samas kui lapsele on jäänud peoriided ja -kingad väikeseks, siis ilmselt peab selle kulutuse tegema. 

Autosõidud. Tõenäoliselt on detsembris sõite rohkem kui tavaliselt, eriti kui tuleb külastada kaugemal elavaid pereliikmeid. 

Samal teemal

Jõulukaunistused. Isegi kui sa ei plaani osta uusi kuuseehteid või valgusketti, siis pane sellele kulureale kirja näiteks küünlad, pärg surnuaiale jmt.

Toit. Kui kostitad sellel aastal enda juures pereliikmeid, siis koosta menüü juba varakult, sest see võib olla üks suuremaid kuluallikaid. Nutikas on erinevad toidud pere peale ära jaotada – nii tuleb odavam ja ka endal on lihtsam. Ka külakostiks minev küpsetis ja veinipudel tuleks eelarvesse kirja panna.

Loobu osadest kuludest. Kui oled koostanud jõuludeks eelarve ja näed, et vahendeid napib, siis vaata üle kulutused, kust saakisid kokku hoida. Jäta välja kõik, mis pole otseselt jõuludega seotud. Mis oleks kui hoiaksid kokku telefoniarvelt või TV-paketilt? Samuti piira sellel ajal väljas söömist ja koju toidu tellimist. 

Väldi asjatuid oste. Isegi kui olemas on eelarve ja kindel plaan sellest kinni pidada, siis kauplustel on osavad müügitrikid, et raha endale saada. Seega väldi ostukeskustes sihitut ringi kõndimist ja mine sinna vaid väga konkreetseid asju ostma. Muidu võib sulle näppu jääda ka midagi, mida sul tegelikult vaja ei ole. Jäta kõik ostud, mis oodata kannatavad uude aastasse, mil hakkavad allahindlused.

Pere kingitraditsioon. Arvestades nii raha kui keskkonna säästmist võiks pere jõulukingid olla hästi läbi mõeldud. See, mis väärtuses ja kuidas kingitusi tehakse tuleks varakult läbi rääkida, et kõik saaksid sellest üheselt aru. Näiteks käsitööd ja meisterdamist armastavas peres võiks sellel aastal kinkida isetehtud kingitusi. Samuti ei tasu lapsi jõulude ajal kingitustega üle külvata. Ühest kaua oodatud lemmikasjast leiab piisavalt mängurõõmu.

Märgi kulutused kohe üles. Kuna erinevaid kulutusi on detsembris palju, siis võiks need iga päev samal õhtul üles märkida. Selleks sobib nii pliiats ja paber kui ka lihtne Exceli taoline tabeltöötlusprogramm arvutis. Nii saad tekkivaid kulutusi pidevalt oma eelarve ja võimalustega võrrelda.