Raha

6 lihtsat nippi, mille abil hoiad pere eelarves kokku kopsaka summa 

Toimetas Tuuli Mäemat, 17. aprill 2020 15:39
Ole eelarve planeerimises nutikas.Foto: Sabine Peters/ Unsplash
Kas teadsid, et nutikate nippide ja õigesti koostatud eelarvega saab pere rahakotist kopsaka summa kokku hoida? Proovi järele, kas need nipid toimivad ka sinu peres!

1. Loobu iga kuu ühest halvast harjumusest. Selleks võib olla näiteks topsikohvi ostmine või väljas söömine. Võta ette üks asi korraga, sest kui otsustad korraga kõigist halbadest harjumustest loobuda, võib see liiga koormav olla ning tekib oht, et lööd kõigele käega. Väikesed õnnestumised tagavad lõpuks parima tulemuse. 

Samal teemal

2. Tee suuri oste hommikuti. Õhtul poodi minnes on aju päevast väsinud ja sa ei suuda teha otsuseid, mis aitaksid raha kokku hoida. Mine poodi näiteks laupäeva või pühapäeva hommikul, kui oled jõudnud töönädalast natukene puhata. Väga kasulik nipp on eelnevalt koostada ostunimekiri.   

3. Ostes toitu internetist, vaata ostukorv enne maksmist hoolikalt üle. Kui armastad toitu koju tellida, siis vaata alati oma ostukorv hoolikalt üle ja mõtle, kas kõik, mis seal on, on vajalik, või saaks mõne toote asendada samasuguse, aga soodsamaga.

4. Ära salvesta oma krediitkaardi andmeid internetis. Kui sul on kõik andmed sisestatud ja need hüppavad alati automaatselt lahtritesse ette, siis tundub krediitkaardiga internetis ostude eest maksmine väga lihtne ja kiire. Kui oled sunnitud andmeid käsitsi sisestama, jõuad sellel ajal mõelda, kas see ost ikka on tõesti hädavajalik. 

5. Anna endale aru, et sul ei pea olema kõike, mida ihaldad. Tihtipeale kipume ületama oma eelarvet, sest soovime nii väga midagi, näiteks restoranist toitu tellida või oma kodu värskendada. Oluline on siinkohal mõista, et meil ei peagi olema kõike, mida tahame, ja me ei pea saama kõike, mida soovime. 

6. Analüüsi oma väljaminekuid. Koosta tabel, kuhu märgid iga kuu lõpus, kuhu on raha kõige rohkem kulunud. See aitab hästi mõista, millised ostud on vajalikud ja millised mitte ning kust saaks kokku hoida. Tänapäeva moodne maailm võimaldab tänu äppidele oma kulutuste jälgimise väga lihtsaks teha. 

Allikas: lifehack.org