Nipid

TARK VANEM | Laste toitumine: maiustused silma alt ära! 

Kristin Salupuu, toitumisnõustaja , 19. september 2019 07:14
Just kodust kaasa saadud toitumisharjumused on aluseks lapse tervislike eluviiside kujunemisele. Vanematel on siin tähtis roll kanda!Foto: Alexander Dummer / Pexels

Laste korralikult sööma saamine võib põhjustada omajagu meelehärmi. Siiski on just kodust kaasa saadud toitumisharjumused aluseks lapse tervislike eluviiside kujunemisel. Vanematel on siin tähtis roll kanda.

Magusatarbimist ei tasu kontekstist välja rebida, vaid analüüsida tuleks tervet lapse toitumist. See tähendab, et lapsevanem peaks jälgima mitte ainult seda, kui palju magusat laps sööb, vaid ka mida ning kui palju laps üleüldse sööb – kas sööb regulaarselt hommiku- ja lõunasööki, vahepalu jm. Kui lapse iga toidukord põhiliselt magusast koosnebki, siis ilmselgelt on lisatud suhkru osakaal toidus liiga kõrge.

Kas laps sööb liiga vähe või liiga palju?Mõni laps on väga hea isuga, võib süüa mitu praadi ja sinna otsa veel sama palju magusat. Teine on vähese söögiisuga, sooja toitu praktiliselt ei tahagi, kuid söögikordade vahel sööb vähemal või rohkemal määral maiustusi ja joob mahlu või teisi magusaid jooke. Sooja toidu asemel saab ta „toimimiseks“ vajaliku energia magusast joogist või kommidest.Kasvueas ja füüsiliselt aktiivsel lapsel võibki olla suur söögiisu ja ta võibki süüa palju. Kui aga väikelaps sööb täiskasvanud inimesest suuremaid toidukoguseid, on see ohumärk. Lapsevanema kohus on jälgida, kas tema lapse kehakaal on normaalne – ei ala- ega ülekaal pole head. Inimlikult on arusaadav, et pärast väsitavat tööpäeva ei jaksa enamik vanemaid lastega söögi üle kaubelda, kuid ei tasuks oodata, kuni lapsel tekivad tasakaalustamata toitumisest ja liigsest magusasöömisest terviseprobleemid, sest siis on muudatusi veelgi keerulisem teha. Kindlasti ei tohiks lasta lapsel tekkida 20 kilogrammi ülekaalu, et alles siis avastada – oih, peaks vist midagi söömisega ette võtma. Siis tekib küsimus, kus vanema silmad olid, et ta seda varem tähele ei pannud?

Samal teemal

03.11.2020
TARK VANEM | 5 väärt näpunäidet, kuidas lapsele piire seada
19.09.2020
TARK VANEM | 5 põhjust, miks su laps vajab kindlat igapäevast rutiini
28.08.2019
TARK VANEM | Mida teha, kui laps on ülekaaluline?
12.08.2019
TARK VANEM | Kuidas meelitada last igapäevaselt aktiivselt liikuma?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee