Lemmikloom

Sügis paneb proovile: need nakkushaigused ohustavad sinu lemmikut! 

Toimetas Tuuli Mäemat, 10. september 2020, 15:11
Ole oma lemmiku tervise suhtes tähelepanelik.Foto: Anya Potsiadlo / Unsplash
Kas teadsid, et ka sinu lemmik võib sügisel köhasse jääda? Lisaks köhale ohustab teda ka teine tõsine haigus – leptospiroos. Loe, kuidas neid haiguseid ära tunda ja ravida.  

Kennelköha

Samal teemal

Mis haigus see on? 
Kennelköha on piisknakkushaigus, mis levib eelkõige koeraparkides, näitustel ja võistlustel, aga ka mujal, näiteks koertekoolides. Juhul kui käid nakkusohtlikul ajal trennides, uuri kindlasti koertekooli vastutavalt isikult, kuidas on korraldatud asutuse puhastamine. Kuna haigestumine käib lihtsalt ning võib olla mõningatel juhtudel ka väga tõsise lõpuga, siis väldi kennelköha kahtlusega koera viimist koerterohketesse paikadesse. Samuti ei tohiks haige koeraga käia koerteväljakutel – isegi juhul, kui külastamise hetkel seal teisi koeri ei ole.

Keda kennelköha ohustab? 
Haigusele on vastuvõtlikum koer, kes on kannatanud stressi all (näiteks kolimine, koduvahetus, reisimine vms). Haiguse peiteaeg varieerub paarist päevast ühe nädalani, köhida võib koer umbes kolm nädalat, mõnikord ka kauem.

Kuidas ravida? 
Tavaliselt on haiguse kulg täiskasvanud tervel koeral üpris kerge, enim on ohustatud nõrgema immuunsusega, näiteks operatsioonist paranevad koerad ning kutsikaeas ja vanemad koerad. Üldjuhul allub kennelköha väga hästi ravile. Loomaarst võib raviks määrata antibiootikume või kasutada hormoonravi, aga ka köha supresseerivaid ravimeid, näiteks bronhodilataatoreid. Õnneks on eelmainitud asju vaja vaid ekstreemsetel juhtudel, sest enamik koeri põevad kennelköha kergelt ning ei vaja mingit ravi. Sellegipoolest tuleb köhiv koer loomaarsti juurde viia, sest veterinaarse hariduseta või kogemusteta koeraomanik ei pruugi looma seisundit adekvaatselt hinnata. Ravimata jätmisel võib haigus lõppeda surmaga.

Hea teada!

Kennelköha vastu on võimalik vaktsineerida! Vaktsineerimine ei pruugi haigestumist ära hoida, küll aga kergendab see haiguse kulgu ja selle ägedust.

Leptospiroos 

Mis haigus see on?
Leptospiroos on bakteriaalne haigus, mis võib looduses nakkusohtlik olla suisa nädalaid. Haigust levitavad eelkõige närilised, aga ka muud mets- ja koduloomad. Leptospiroos levib uriiniga ning enamjaolt elab bakter seisvates veekogudes – tiikides, lompides jms niisketes kohtades.

Kuidas haigust ära tunda? 
Leptospiroosil puuduvad spetsiifilised haigustunnused, mis tähendab, et leptospiroosi on väga raske diagnoosida, kuna haigustunnused sarnanevad paljude teiste haigustega. Keskmiselt ilmutab lemmikloom esimesi haigussümptomeid 2-7 päeva jooksul, mõningatel juhtudel võib peiteaeg olla isegi 25 päeva. Sümptomiteks on halb enesetunne, loidus, isutus, suurenenud urineerimine, kõhulahtisus ja oksendamine. Üliägeda vormi korral võib loom surra päeva-paariga. Esimesteks kliinilisteks tunnusteks on siis vaid apaatsus ning kehatemperatuuri tõus. Täpsema diagnoosi aitab panna vereproov.

Allikas: Petcity.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee