Lemmikloom

Sügis paneb proovile: need nakkushaigused ohustavad sinu lemmikut! 

Toimetas Tuuli Mäemat, 12. november 2020 06:07
Kas teadsid, et ka sinu lemmik võib sügisel köhasse jääda? Foto: Jamie Street / Unsplash
Kas teadsid, et ka sinu lemmik võib sügisel köhasse jääda? Lisaks köhale ohustab teda ka teine tõsine haigus – leptospiroos. Loe, kuidas neid haiguseid ära tunda ja ravida.  

Kennelköha

Samal teemal

Mis haigus see on? 
Kennelköha on piisknakkushaigus, mis levib eelkõige koeraparkides, näitustel ja võistlustel, aga ka mujal, näiteks koertekoolides. Juhul kui käid nakkusohtlikul ajal trennides, uuri kindlasti koertekooli vastutavalt isikult, kuidas on korraldatud asutuse puhastamine. Kuna haigestumine käib lihtsalt ning võib olla mõningatel juhtudel ka väga tõsise lõpuga, siis väldi kennelköha kahtlusega koera viimist koerterohketesse paikadesse. Samuti ei tohiks haige koeraga käia koerteväljakutel – isegi juhul, kui külastamise hetkel seal teisi koeri ei ole.

Keda kennelköha ohustab? 
Haigusele on vastuvõtlikum koer, kes on kannatanud stressi all (näiteks kolimine, koduvahetus, reisimine vms). Haiguse peiteaeg varieerub paarist päevast ühe nädalani, köhida võib koer umbes kolm nädalat, mõnikord ka kauem.

Kuidas ravida? 
Tavaliselt on haiguse kulg täiskasvanud tervel koeral üpris kerge, enim on ohustatud nõrgema immuunsusega, näiteks operatsioonist paranevad koerad ning kutsikaeas ja vanemad koerad. Üldjuhul allub kennelköha väga hästi ravile. Loomaarst võib raviks määrata antibiootikume või kasutada hormoonravi, aga ka köha supresseerivaid ravimeid, näiteks bronhodilataatoreid. Õnneks on eelmainitud asju vaja vaid ekstreemsetel juhtudel, sest enamik koeri põevad kennelköha kergelt ning ei vaja mingit ravi. Sellegipoolest tuleb köhiv koer loomaarsti juurde viia, sest veterinaarse hariduseta või kogemusteta koeraomanik ei pruugi looma seisundit adekvaatselt hinnata. Ravimata jätmisel võib haigus lõppeda surmaga.

Hea teada!

Kennelköha vastu on võimalik vaktsineerida! Vaktsineerimine ei pruugi haigestumist ära hoida, küll aga kergendab see haiguse kulgu ja selle ägedust.

Ole oma lemmiku tervise suhtes tähelepanelik.Foto: Anya Potsiadlo / Unsplash

Leptospiroos 

Mis haigus see on?
Leptospiroos on bakteriaalne haigus, mis võib looduses nakkusohtlik olla suisa nädalaid. Haigust levitavad eelkõige närilised, aga ka muud mets- ja koduloomad. Leptospiroos levib uriiniga ning enamjaolt elab bakter seisvates veekogudes – tiikides, lompides jms niisketes kohtades.

Kuidas ravida? 
Leptospiroosihaigeid loomi ravitakse antibiootikumidega. Kuna nakkus levib uriiniga, tuleb haige lemmiku väljaheiteid koristada kummikinnaste ja desovahendi abil. Kindlasti peaks lemmikut haigusperioodi ajal teistest eraldama, väljas võiks liikuda nii vähe kui võimalik. Kui peres on mitu lemmikut, tuleks profülaktika mõttes ravida ka teisi. Haiguse läbipõdenud neljajalgne saavutab enamasti immuunsuse umbes aastaks. 

Allikas: Petcity.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee