Nipid

Homsest alates hakkan prügi sorteerima?! 10 nõuannet, millest alustada (1)

Laura Liinat, 11. aprill 2021 06:12
Kes kompostikasti aeda rajada ei soovi, saab ka koduhoovi muretseda biojäätmete konteineri. Foto: Patricia Valério / Unsplash

Taara kogumine ja tagastamine on paljudele meist juba elementaarne. Sama oluline on muuta tavapäraseks ka muude jäätmete sortimine, sest ainult nii saame aidata kaasa puhtamale elukeskkonnale.

Pidurdamaks ressursside raiskamist, tuleb mängu vajadus jäätmeid sortida ja taaskasutada. Ühest küljest on tulenevalt jäätmeseadusest Eestis jäätmete
sortimine kohustuslik, teisalt võiks igaüks tarbijana käituda veel vastutustundlikumalt ja suunata enda tekitatud prügi võimalikult suurel määral ise ringlusesse.

Põhjused, miks sortida:

  • Väiksemad arved. Kõik tooted, mida on poest võimalik osta pakendatult, sisaldavad hinnas ka nende käitlustasu. See tähendab, et igal inimesel on õigus neist ka tasuta vabaneda. Kui sortida ainuüksi pakendid muust prügist eraldi, mida on hinnanguliselt u 30%, väheneb kohe ka jäätmeveole kuluv summa, sest harveneb vajadus konteinerit tühjendada. Kui segaolmejäätmetest eraldada ka kõik biolagunev, mida on koduses majapidamises erinevatel hinnangutel teine kolmandik, väheneb summa veel omakorda. Seega aitab iga eraldi sortimine (sh paberi, papi, metalli, ohtlike jäätmete jms) omakorda kaasa väiksematele arvetele.

Samal teemal

20.01.2021
Telefon läks katki või ihkad uut kohvimasinat? Häid soovitusi, mida teha vana või rikkis kodutehnikaga!
06.01.2021
KOLMEKUNINGAPÄEV | Kuhu viia jõulurõõmu pakkunud kuusepuu?
27.12.2020
Lugeja küsib: kas toidujäätmeid võib WC-potti visata?
24.12.2020
Kui halb või hea on visata alumiiniumist teeküünlaümbrised olmeprügisse?