Tehnika

KARM PROGNOOS: robotid võivad 2030. aastaks üle võtta 20 miljonit töökohta (7)

Toimetas Aare Kartau, 26. juuni 2019 14:44
Autotööstuses teevad robotid juba pikemat aega suurema osa tööst ära.Foto: Reuters/Scanpix
Analüüsifirma Oxford Economics prognoosib, et robotid võivad juba 2030. aastaks tehastes ligi 20 miljonit töökohta inimestelt üle võtta, vahendab BBC.

Inimesed, kes masinate tõttu oma töökoha kaotavad, võivad avastada, et ka teenindussektor on hõivatud automatiseeritud tööjõuga, teatas Oxford Economics. Ettevõte lisas, et robotid ja ametipostide süvenev automatiseerimine tõstab töö kvaliteeti ning viib majanduskasvuni. Siiski ollakse mures, et selline tulevikumudel viib suurema varandusliku ebavõrdsuseni.

Analüüsifirma arvestas, et iga tööstusroboti kohta kaob keskmiselt 1,6 töökohta ning kõige haavatavamad on väiksema oskuspagasiga töölised nõrgema majandusega piirkondades. Tootvast tööstusest lahkuma sunnitud inimesed leiavad harilikult uue töökoha transpordis, ehituses, teeninduses või administratiivses töös – siiski võivad masinad just need alad järgmisena üle võtta. Keskmiselt tähendab madalama oskustasemega töölistega riigis iga lisaroboti paigaldamine kaks korda suuremat töökohtade kaotust, kui kõrgema oskustasemega riigis. Massiivselt on viimase kaheksa aastaga tööstuses masinaid kasutusele võetud Hiinas. Tunduvalt vähem aga näiteks USAs, Saksamaal ja Jaapanis.

Masinad võtavad peagi liinitööliste kohustused üle.Foto: Reuters/Scanpix

BBC tehnikakorrespondent Rory Cellan-Jonesi arvates näitab Oxford Economicsi prognoos erinevatest analoogsetest uuringutest komplekssemat vaatenurka. Selle järgi võivad ka näiteks kontoritöötajad ning teised kõrgema oskustepagasiga inimesed end aastate pärast haavatavana tunda. Cellan-Jonesi sõnul peavad riikide valitsused leidma lahenduse, kuidas julgustada robotite pakutavat innovatsiooni, ent vaid sellisena, et see ei tekitaks ühiskonnas uusi lõhesid.

Alates 2000. aastast on tööstuses kaotatud robotitele juba 1,7 miljonit töökohta, millest 550 000 Hiinas, 400 000 Euroopas ja 260 000 USAs. Analüüsifirma ennustab, et Hiinas on 2030. aastaks kõige rohkem automatiseeritud tööjõudu – see arv võib ulatuda 14 miljoni tööstusrobotini. Siiski kui maailmas tõuseb robotite paigaldus 30%, loob see Oxford Economics prognoosi kohaselt viie triljoni suuruse lisa ülemaailmsele SKT-le. Töökohti on sel juhul võimalik luua samas tempos, kui need kaovad.