Nipid

Täiskasvanu, aga ikka võitled aknega? Loe, mida spetsialistid soovitavad 

Tuuli Mäemat, 5. märts 2019, 17:00
Kodune hooldus on väga oluline kauni naha heaks.Foto: Foto: Unsplash.com
Nii kosmeetik Kerlin Tamme kui ka nahaarst Ene Mäestu leiavad, et akne peamiseks põhjuseks küpses eas on stressirohke elustiil. «Meie organism ei jõua elutempole järele, tekib stress ning hakkame ebatervislikult toituma. Uuringud on akne ühe põhjusena välja toonud ka liigse süsivesikute tarbimise,» toob Medemise Ilukliiniku ja City Tervisekliiniku nahaarst Ene Mäestu näite.

Naiste nahka mõjutab väga palju ka organismi hormonaalne kõikumine ja hormonaalsed rasestumisvastased vahendid. «Osa hormoontablettidest leevendavad aknet, teiste mõju on vastupidine. Vahel vallandab akne hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite ära jätmine,» räägib nahaarst punnide põhjustest.

Samal teemal

Üks on kindel – kui akne pole 26. eluaastaks kadunud, on aeg abi otsida ja uurida, kas põhjus on sinu organismis või keskkonnas.

Kergematel juhtudel aitab kosmeetik. Raske akne korral peab sekkuma arsti. «Peamiselt jõuavad nahaprobleemidega arsti juurde naised, kuid viimasel ajal tuleb üha rohkem ka mehi,» tunnustab nahaarst meessugu.

Nahaarst Ene Mäestu peab akne põhjuste uurimisel kõige olulisemaks vestlust, et mõista probleemi allikaid. «Tugev akne võib viidata ka mõnele tõsisele haigusele, näiteks hormoonaktiivsele kasvajale, aga need on haruldased juhtumid. Sellistel puhkudel on ka teisi sümptomeid,» ütleb arst. Tavaline akne põhjustab vaid mädaseid sõlmekesi, kuid muid häirivaid tunnuseid peale halva väljanägemise pole.

«Teismelistega ei ole vaja nii pikalt vestelda kui vanemas eas naistega. Oluline on menüü ja info selle kohta, kas patsient kasutab ravimeid või põeb kroonilisi haigusi. Suur roll on ka näohooldusvahenditel. Halva kvaliteediga kreemid soodustavad ja ägestavad aknet,» ütleb nahaarst Ene Mäestu.

Sellega nõustub ka kosmeetik: «Poekosmeetika tekitab enamasti vaid hetkelise heaolutunde, kuid ei tegele probleemiga. Kui toodete kasutamisel pole kahe-kolme nädala jooksul muutust, siis järelikult pole sel mõju. Soovitan apteegist osta hoopis Sesderma tooteid.»

Nahaarst Ene Mäestu kogemus ütleb, et lahendus aknele küpses eas on väga individuaalne. Kergematel juhtudel saab hakkama välispidiste ravimitega, raskematel juhtudel on vaja kaua kestvat tablettravi.

Nii ennetad aknet!

 • Toitu tervislikult. Loobu nisujahust, suhkrust, alkoholist, töödeldud, praetud ja vürtsikast toidust või tarbi neid mõõdukalt. Söö rohkem rohelisi aedvilju, marju ja puuvilju, pähkleid ja seemneid.
 • Ära suitseta.
 • Joo vett. Päevas vajab organism umbes 1,5 liitrit puhast vett.
 • Puhka. Oluline on, et magaksid öösel end välja.
 • Võta vitamiine ja mineraalaineid. Nahale mõjuvad hästi A-, D-, E-, C- ja B6-vitamiin ning pantoteenhape. Mineraalidest eelista tsinki, väävlit, kroomi, seleeni, indiumi sisaldavaid preparaate.

Kodune aknehooldus

 • Igapäevane hooldus. 80% naha tervisest sõltub kodusest nahahooldusest. Eemalda enne magama minemist meik. Pese nägu õhtuti leige veega, isegi kui sa meiki ei kasuta, sest rasu ja mustus ummistavad poore.
 • Koori näonahka. Soovitatav on koorida nägu kaks korda nädalas. Väldi aga graanulkoorijat – see tekitab mikrohaavu, mille kaudu satuvad bakterid organismi.
 • Tee maske. Kuivale nahale sobib, kui teed kaks korda nädalas mudamaski, mida niisutad terve toimimise aja.
 • Retinool ja happetooted. Tugeva akne puhul nende toodeteta prob- leemist jagu ei saa. Need määrab spetsialist.
 • E-vitamiiniga tooted. Need aitavad nahaprobleemide puhul suitsetajaid ning kahjustatud sarvkihiga nahka.
 • Desinfitseeri nahka. Kui nahk on põletikus, osta apteegi käsimüügist antiseptikut ja tupsuta probleemset piirkonda.
 • Kaitse nägu kreemiga. Suvel vajab nahk kaitset päikese, talvel külma eest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee