Nipid

Mida näitavad numbrid plastnõudel? Ohtlik plastik köögis ja kodus 

Toimetas Laura Karro, 5. veebruar 2019 15:00
Ära kuumuta plastikus toitu ning ära taaskasuta ega säilita pikalt nendes toiduaineid. Foto: Mabel Amber, Pixabay
Kas teadsid, et mõned plastikud on mürgisemad kui teised ning on seetõttu toiduainetööstuses või mänguasjade valmistamisel keelatud. Et kindel olla mida kasutad, jälgi plastikule kirjutatud numbreid.

Plastikult võid leida numbreid ühest seitsmeni. Parimad valikud on 2, 4 ja 5, ettevaatust nõuavad numbrid 1 ja 7, vältida võiksid numbreid 3 ja 6.

Samal teemal

Pea meeles!Ära kuumuta plastikus toitu ning ära taaskasuta ega säilita pikalt nendes toiduaineid. Eelista plastiku puhul käsipesu nõudepesumasinale ja klaasist ning metallist toidunõusid.

#1
PET ka PETE ehk polüetüleentereftalaat
Peamiselt kodukeemia, seebipudelite, kosmeetika, aga ka pudelivee ja toiduõli pakendite tootmiseks. Pakend ei tohi sattuda kuuma kätte, sest sel moel võib eralduda toksilisi aineid pakendisse. Näiteks on mõnikord kuumas autos olnud plastpudelis vesi plastiku maitsega.

#2
HDPE ehk kõrge tihedusega polüetüleen
Toidukarpide, torustike, kilekottide ja mänguasjade tootmiseks sobilik plastik. See on naftast tehtud termoplast, mis kannatab ka kuumutamist ja plastnõude puhul korduvkasutamist. Ohutu.

#3
PVA ehk polüvinüülkloriid
PVC sisaldab ohtlikke ftalaate, mida lisatakse plastiku pehmendamiseks, aga need lekivad plastikust välja. Ilmastikukindel plastik, mida kasutatakse näiteks põrandakatetes, riietes, kottides, rannamänguasjades ja dušikardinates. Ftalaadid on kantserogeensed ja mõjuvad kahjulikult hormonaalsüsteemile. Näiteks selle põletamisel eralduvad dioksiinid, mis kahjustavad immuunsüsteemi.

#4
LPDE ehk madala tihedusega polüetüleen
Üks ohutumaid plastikuid, mille põlemisel tekkivad gaasid ja ained on sarnased märja puidu põletamisega. Seda kasutatakse nii pehmete pigistatavate tuubide, kilekottide, mahla- ja piimapakkide kui ka nööpide tegemiseks.

#5
PP ehk polüpropüleen
Sellest suhteliselt ohutust plastikust tehakse toidunõusid, pudelikorke, margariini pakendeid ja prügikaste. Sellest plastikut toidunõusid võid korduvkasutada.

#6
PS ehk polüstüreen
Vahtplast, millest tehakse munakarpe või pakendeid, millesse pakendatakse tavaliselt kaasa ostetavat toitu söögikohtades. Seda kasutatakse ka majade soojustamisel.
See plastik sisaldab mitmeid toksilisi aineid, ka kantserogeene, neurotoksilisi, tsütotoksilisi, verd ja hormonaalsüsteemi kahjustavaid aineid. Nn termokarpi pakendatud toitu hoia seal võimalikult vähe aega või ära kasuta üldse. Seda plastikut ei tohi korduvkasutada ega põletada.

#7
PC ehk polükarbonaadid ehk muud plastikud
Kategooriasse võivad kuuluda plastikud, mis sisaldavad bisfenool-a ehk BPA sarnaseid komponente, aga ka biolagunevad plastikud (PLA). PC märgistusega plastik on tavaliselt tugev plastnõu näiteks joogipudel, kontorite veeanumad, aga ka kaitseprillid, vaheseinad või kasvuhoone katted.
BPA kahjulikud mõjud on seotud viljatuse, loote ja laste arenguhäiretega. Seega vali alati joogipudel, mille põhjal kirjas BPA free ehk BPA vaba!

Allikas: Zooloogiablogi.ee