Tehnika

Nobe Nobe: Eesti oma elektriauto esimesed sõidukatsetused on edukad 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 30. november 2018 09:19
Foto: Tootja
Eesti oma elektriauto Nobe projekti eestvedaja Roman Muljar saatis äsja rõõmusõnumi, et esimesed sõidukatsetused on olnud edukad ning prototüübi esitlemine eeloleval Genfi autonäitusel on tõenäoline.

2017. aasta sügisel sai Eesti meedia Ühendriikide tehnikaväljaannete vahendusel teada üllatusest – Eestis ehitatakse elektriautot! Ajatu välimusega kolmerattaline Nobe lubab olla enneolematult uuenduslik ja keskkonnasõbralik ning tuua tulevikulinnade kergliikurite surina meie teadvusse.

2018. aasta kevadel andis projekti juht Roman Muljar intervjuu, milles kutsus inimesi üles Nobe elektriauto prototüübi arendamisele õlga alla panema.

FundedByMe ühisrahastusplatvormi kaudu kogutigi lõpuks 3 025 306 Rootsi krooni ehk umbes 294 526 eurot, ent 172st investorist lõviosa on siiski välismaalased. Nüüd on esimene prototüüp valmis ja sellega saab sõita. Esimene kiirusrekord – ligi 100 km/h – sündis Hiiumaal.

Esimene kiirusrekord

Asjatundmatud võivad ju imestada, miks presenteerib Roman Muljar nii suure uhkusega õnnestunud sõitu, kus Nobe saavutas kiiruse 96 km/h – mis see ikka on!

Aga mõelge: tegu on kolmerattalise L5e klassi kergsõidukiga, mille puhul kiirus 90+ km/h kõlab üsna edevalt.

(L5e kategooria(kolmratas) on sümmeetrilise rataste asetusega kolmerattaline mootorsõiduk, mille valmistajakiirus ületab 45 km/h või mille sisepõlemismootori töömaht ületab 50 cm3).

Nobe esimene kiirusrekord sündis Pikarannas 640-meetrisel sirgel. „Genfi autonäitus 2019. aasta märtsis on tehtav,” kirjutab Muljar rõõmsalt.