Tehnika

UURING: seitse erinevat autojuhi tüüpi. Milline oled sina? (2)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 14. november 2018 09:47
Foto: Pixabay
Kas lähed närvi, kui su ees autojuht foori taga jokutama jääb või võtad rahulikult ja ootad, kuni ta pedaalid üles leiab? Briti sotsiaalteadlased on uurinud sõidukijuhte üle Euroopa ja jaganud nad seitsmeks põhitüübiks. Milline neist oled sina?

London School of Economics’i sotsiaalpsühholoogide töörühm jagas autojuhid seitsmeks tüübiks nende isikuomaduste ja käitumise alusel vastavalt sellele, kuidas me saame hakkama oma emotsioonidega teiste liiklejate käitumisele reageerides.

• Õpetaja

Sa oled enda meelest ülimalt korrektne autojuht. Ning kui viga näed laita, siis sa lihtsalt pead kaasliikleja vigu talle puust ja punaseks selgitama, sest mis valesti, see ... valesti.

Loomulikult ootad sa, et õpetust saanud oleksid sulle tänulikud ja sind vähemalt kättpidi tänaksid. Või kui mitte seda – ülikool ju matsi ei riku – siis igal juhul annaksid lubaduse edaspidi enam mitte valesti käituda.

• Kõiketeadja

Samal teemal

Sa tead kõike. Sa oskad kõike. Ja sul on alati õigus. Eksimine on inimlik, aga mitte sinulik. Sukeldud liiklusse teadmisega, et maailm on täis idioote. Mitte keegi ei oska tegelikult õigesti sõita.

Kuna kõik on lollid, ei jäta sa seda välja ütlemata. Sapiseid märkusi ja ebatsensuurseid väljendeid koos avara žestikuleerimisega sajab igal tänavanurgal ja ristmikul. Ja sinu leksika on lai, sest oled lisaks kõigeteadmisele ka polüglott: vene, inglise, soome, saksa, prantsuse keel – kõik vajalikud sõnad on sul omandatud! Cara!

Ent sa jätad endale taganemistee puhuks kui keegi peaks kuulma, nägema või aru saama – sinu auto on sinu kindlus. Sa istud selles, kesklukk peale lülitatud ja mitte keegi ei saa oma nõmedat liiklusraevu sinu peal rakendada. Idioot, maivõi!

• Konkurent

Sa oled kiire. Sa oled väga kiire. Sa oled võitja! Olgu kaubik või Lamborghini, sa oled võitja! Sa vajutad pedaali läbi põranda ja paned ristmikult minema, jättes maha suitseva rehvijälje. Sa oled võitja.

Oot ... nagu mis mõttes keegi proovis möödasõitu teha? Oota sa! Ma sõidan su kinni! Ma püsin sul tagumikus ja alles näitan sulle, kes on äss.

Oota ... tagant tuleb keegi, kes ilmselgelt tahab mööduda? Haha, ära loodagi, könn, ma tõmban teise ritta ... ei, mis, ma sõidan tee keskel! Kuskile sa ei lähe! Ja kui üritad mööda minna 1+1 teel, siis näe, mul hakkas praegu just väga kiire. Sest ma olen kõige kiirem. Sest mina võin.

Foto: Pixabay

• Karistaja

Hommikul autosse istudes kontrollid üle, et kõik mis vaja – helkurvest, kurikas, labidas, köis, kurikas – on kaasas. Sinu missioon on idiootidele nende koht kätte näidata. Pole olemas pisikest eksimust, on eksimused, mille eest tuleb karistada.

Su tööpõld on lai, sest tänav on täis idioote. Sina oled see, kes ristmikul foori taga autost välja hüppab, ja eksinud kaasliiklejale koha kätte näitab: „lase aken alla, ussike!” „Peksa tahad saada või?”

Kui sa juhtud kokku kõiketeadjaga, siis kisub vaidlus pikemaks. Kesklukustatud auto lahtimuukimiseks ja lollile koha kättenäitamiseks läheb pisut kauem aega. Mis politsei, kus politsei? Minge püüdke kiiruseületajaid, ärge segage mind!

• Filosoof

Aeg voolab läbi meie. Aeg voolab meist mööda. Elu on lill. Aega on. Ärge emotsioneerige, kaaskodanikud. Autojuht, võta rahulikult! Vaata mind – ma olen rahulik. Ma olen ratsionaalne. Ma ei tee ühtegi liigutust enne kui pole selle üle juurelnud.

Roheline sai otsa, punane tuli jälle. Keegi signaalitab taga. Mis ta signaalitab? Aa, see on õpetaja. Ja seal ... näe, kõiketeadja. Mõlemad räägivad midagi. Ma ei kuule läbi klaasi.

Karistaja hüppas autost välja ja koputab akna taga. Mis sa koputad, inimene, astu sisse, ajame juttu ... näe, roheline. Oli meeldiv tutvuda, ma pean minema nüüd. Kas sa tihasele pekki panid?

• Vältija

Sina oled see, kes ei sega ise ega taha, et teised segaksid. Igaüks tegelegu oma asjadega ja elagu oma elu. Pole teiste asi. Kaasliiklejate lollused sinusse ei puutu. Sa vaatad, et saaksid tülitsejatest ohutusse kaugusse. Mõnikord tuleb selleks teha keelatud manöövreid.

• Põgeneja

Sul on kiire, on väga kiire. Koguaeg. Selleks, et kaasliiklejate tegevusega mitte suhestuda, kuulad sa muusikat või räägid telefoniga. Auto infolust on väga põnev, tänavareklaamid on eriti põnevad. Tänavalaternate kokku lugemine on ülioluline tegevus.

Sina oled see, kes suudab juba eos vältida igasuguste jamade ja frustra ning sellest tuleneva hüstra teket. Sa põgened omaenese turvalisse maailma. Peaaegu nagu kõiketeadja, aga selle vahega, et sa ei ropenda ega piidle oma turvalisest Plekk-Liisust vesiste ja kartlike silmadega maailma. Ei, sa vaatad mööda. Kõigest.

Uuringurühma juhi selgitusi ja täpsustusi autojuhitüüpide teemal loe edasi Acceleristast.