Tehnika

Tekstisõnum Jumalale: kuidas Prantsusmaa kirikud nutisõltlasi korrale kutsuvad? 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 13. november 2018 09:32
Foto: Internet
Nutisõltuvus levib nagu katk. Me istume ninapidi nuhvlites nii peldikus kui matustel. Prantsusmaa kirikuisad on leidnud vaimuka mooduse, kuidas kirikulisi kasvõi hetkeks nutinugistamisest eemale saada. Kas olete Prantsusmaal reisides kirikusse sisse astudes sellist tervituskirja näinud?
Foto: Internet

Prantsusmaa kirikuisad tulid heale mõttele tuletada nutisõltlastele meelde seda, et on küllalt ebatõenäoline Kõigevägevamaga oma targa seadme kaudu ühendust saada. Alljärgnevalt vabatõlkes tekst, mille leiab kõigi sealsete kirikute seintelt:

„Sisenedes siia kirikusse, on võimalik, et olete kuulnud „Jumala kutset”. Siiski on üsna vähetõenäoline, et Tema helistab teie telefonile. Täname teid, et lülitate kirikus oma mobiiltelefonid välja. Kui te soovite Jumalaga rääkida, valige vaikne koht ja rääkige temaga. Kui te soovite aga Jumalat näha, saatke talle tekstisõnum samal ajal, kui roolis olete.”

Ka koolides on nutiseadmed keelatud

Prantsusmaa rahvasaadikud kiitsid juulis heaks seaduse, millega keelatakse kooliõpilastel nutiseadmeid kooliruumides kasutada.

Keeld puudutab nii nutitelefone kui kõiki muid veebiga ühenduvaid seadmeid nagu tahvelarvutid ja nutikellad. Kõik sellised seadmed tuleb seaduse kohaselt kas välja lülitada või üldse koju jätta.

Seadus näeb ette erandeid pedagoogiliseks ja huviringidega seotud kasutamiseks. Samuti on olemas erandid puudega õpilaste jaoks. Kuid seaduse üldine seisukoht on, et kooli territooriumil on nutitelefonid keelatud.

Uued reeglid kehtivad õpilastele vanuses 3-15 eluaastat, mis tähendab, et keskkoolide juhtidel on õigus otsustada, kas nad rakendavad täielikku või osalist nutiseadmete keeldu.

2010. aastal vastu võetud seadus juba keelas ära koolitundide ajal nutitelefonide kasutamise.

Roolimobiilikud peavad end üliinimesteks

PPA juhtivkorrakaitseametnik Sirle Loigo on Acceleristale varasemalt öelnud, et Eesti teedel liigub suur hulk inimesi, kes peavad end eksimatuteks, lausa üliinimesteks.

„Leidub neid tõsiusklikke, kes peavad end tänapäevasteks üliinimesteks. 20 sekundiga läbib maanteekiirusel sõiduk 500 meetrit, kujutage ette, et teete seda silmad kinni. Nemad on kindlad, et nende tähelepanu telefoni kasutamine ei häiri.

Kõik uuringud räägivad muidugi vastupidist, aga emotsionaalsus ja talupojatarkus kaalub objektiivsed järeldused üles.

Politseinikud kuulevad juhtidelt tihti, et tavaliselt nad telefoni ei kasuta, aga vot just nüüd juhtusid kasutama ja jäid ka kohe politseinikele silma. Seda põhjust ei usu isegi äsja ametisse astunud korrakaitsjad.”

Mis siin muud kui meelde tuletada prantslaste soovitust – kui tahate Jumalat näha, tegelege roolis usinalt kõrvaliste asjadega. Taevas paraku ei ole nuhvlid lubatud… see-eest annavad nad tiivad täitsa tasuta.

Samal teemal

02.05.2019
Ei saa telefoni käest? 6 tõhusat nippi, kuidas lahti saada nutisõltuvusest
08.01.2019
VIDEO | „Suud puhtaks“: vanemate soovis koolis telefone keelustada peegelduvad nende enda hirmud