Lemmikloom

Värskenda oma lemmiku hingeõhku  

Tuuli Mäemat, 25. veebruar 2019 17:32
Leia kiire lahendus lemmiku halvale hingeõhule!Foto: Foto: Pixabay.com
Lemmikul võib teinekord olla väga ebameeldiv hingeõhk. Küsisime mida sellisel juhul teha Tatari Loomakliiniku loomaarstilt Katrin Vanem-Joostilt.

Miks tekib halb hingeõhk?

Halb hingeõhk e. halitoos on suus lõhna produtseerivate bakterite elutegevuse tulemus. Kõige sagedamini on halva hingeõhu põhjuseks hammaste ja igemete probleemid. Igal söögikorral ladestuvad toidujäägid hammaste pindadele, mis koos bakterite ja nende elutegevuse jääkidega moodustavad hambakatu. Kui hambakattu hammaste harjamisega ei eemaldata, ladestub seda pidevalt juurde. Ajapikku lisanduvad katule süljes leiduvad mineraalained ja see muutub hambakiviks. Hambakatt on pehme ja seda on võimalik harjamisega eemaldada, hambakivi enam mitte. Kaariest esineb loomadel harva, sest lemmiklooma süljekoostis ei ole nii happeline, kui inimestel ja toidusedel ei sisalda ka eriti palju suhkruid.

Mida saab ise ära teha?

Looma ei tohiks toita ainult pehme toiduga. Närimine aitab hammastelt mehaaniliselt eemaldada hambakattu. On olemas ravitoidud ja koertele mõeldud spetsiaalsed närimiskondid, mis aitavad samuti hambaid puhtana hoida. Lisaks sellele spetsiaalsed loomadele mõeldud hambapastad, hammaste harjamisvahendid, toidule või joogivette lisatavad pulbrid ja vedelikud. Kindlasti ei tohi kasutada inimestele mõeldud hambapastasid, need võivad põhjustada lemmikloomal mürgistust. Kassi või koera suuõõne tervisliku seisundit tuleb lasta loomaarstil kontrollida vähemalt üks kuni kaks korda aastas, ennetamaks tõsisemaid probleeme.