Nipid

Neli nõksu hea õunasaagi saamiseks 

Toimetas Silja Paavle, 13. juuni 2017 13:52
Foto: PantherMedia / Scanpix
“Saagikuse jaoks on kõige olulisem, et õunapuude õitsemise ajal oleks puudel piisavalt mesilasi ja ööd muutuks vähegi soojemaks,” nendib Saaremaal kohalikest õuntest limonaadi ja siidrit tootva Öuna tehase juht Juhan Kanemägi, lisades, et peale selle saab ka ise saagikust suurendada õunapuude õige hoolduse ja lõikamisega.

Öuna tehas võttis paari aasta eest Saaremaal rendile 1946. aastast pärit õunaaiad, mille puud enam kuigi palju vilja ei kandnud. “Meie kogemus on näidanud, et peaaegu igast puust võib asja saada, kui tema eest õigesti hoolitseda,” kinnitab Kanemägi ja toob välja neli nõksu hea õunasaagi saamiseks.

Samal teemal

1) Kuigi arvatakse, et parim aeg õunapuude lõikuseks on varakevad, siis tegelikult on selleks sobilik aeg ka peale jaanipäeva või juulis. Sel ajal ei teki puudele enam vesivõsusid ning lõikehaavad paranevad kiiresti. Lisaks on puul sel ajal hästi näha kõik külmakahjustused ning kuivanud oksad, mis tasuks eemaldada.

2) Suvise lõikusega muutub puu hõredamaks ning viljad näevad rohkem päikesevalgust. Nii saab vilju harvendada ja puu ei kurna end liigselt ära. Edaspidi tuleks puud lõigata igal aastal samal ajal.

3) Lõikamisega kujundad puule ühtlase ja tugeva võra ning eemaldad haiged ja liiga tihedalt kasvavad oksad. Tänu sellele jõuab viljadeni rohkem valgust ja õhku ning õunad kasvavad suuremaks.

4) Puid ei tohiks lõigata pungade puhkemise ajal, sest sel ajal kasutab puu kogu oma jõudu ja energiat võrsete, lehtede ja viljade moodustamiseks.