Nipid

Miks teha auruvanne + täielik õpetus! 

HELEN PERK; allikas Nipiraamat, 25. detsember 2017 10:01
Tere, särav jume!Foto: Foto: Matton Estonia
Auruvann näonahale on vanaemade iluarsenalist pärinev nipp, mis on taas suureks trendiks saanud. Kui sinugi palged on talvest räsitud ja tuhmid, proovi kohe! Lihtne ja soodne kodune rituaal viib väsimuse nii näost kui meeltest! 

Miks vajab nahk auruvanne?

Aurutamise ajal mõjuvad nahale nii aur kui ka selle soojus. Veeauru toimel paranevad naha ainevahetus ja vereringe, avanevad poorid ja pehmeneb sarvkiht. Tänu sellele muutub nahk vastuvõtlikumaks. Aurutamise tänuväärsete tulemustena võid arvestada, et:

- vereringe on kohe aktiivsem. Tänu vanni kuumusele tõuseb näonaha temperatuur ja laienevad veresooned. Paraneb vereringe ning nahk saab nii rohkem toitaineid ja hapnikku – see aga omakorda teeb jumele palju head.

- rasupunnid põgenevad. Higistamine, mis tekib auru soojuse mõjul, aitab eemaldada nahalt surnud naharakke, pehmendada ja eemaldada rasupunne.

- kümme aastat kaob palgelt nagu naksti. Surnud naharakud muudavad naha visuaalselt halliks ja väsinuks. Auruvann aitab neid eemaldada, kiirendades rakkude uuendamist. Uued naharakud muudavad su naha aga säravaks ja nooruslikumaks.

- pääsed aknest. Auruvann laseb nahal kergemini hingata, sest eemaldab mustuse, bakterid ja väljutab mürke. Naha alla lõksu jäänud mustuse vallandamine võimaldab ennetada akne teket.

- lõõgastud. Soojus on lõõgastava ning rahustava toimega, mõjudes eriti just eriti just õhtusel ajal aurutades mõnusa uinutava protseduuri.

Kuidas õigesti aurutada?

Enne aurutama asumist tuleb nahk alati puhastada oma nahatüübile sobivate toodetega. Auruvanniks võta puhast, destilleeritud vett ning lase see keema. Keenud vette lisa soovitud ravimtaimi või eeterlikke õlisid. Valmis segul lase kaane all veidi tõmmata. Kui tõmmis on valmis, kummardu vee kohale ning lase aurul õrnalt nahka paitada. Aur ei tohiks nahka põletada, vaid peab tunduma mõnusalt soe.

Mida puistata auruvette?

Ravimtaimede kasutamise korral tehakse enne tõmmis. Kui kasutad aurutit, siis aparaadi veeanumas on spetsiaalne koht, kuhu saab kuivatatud ürdid sisse panna. 1,5 liitri vee kohta piisab 1–2_sl ravimtaimesegust ja/või 3-4 tilgast eeterlikust õlist. Allergikutel on soovitatav piirduda puhta veeauruga!

Kummel. Kõige universaalsem taim, mille võime puhastada, värskendada ja rahustada nahka ning leevendada põletikke on ju laialt tuntud.

Saialill. Sobib samuti leevenduseks põletikulisele nahale.

Raudrohi. Parandab efektiivselt naha verevarustust ning sobib eriti hästi kuivale ja lõtvunud nahale.

Piparmünt. Toniseerib, annab nahale väga värske ja trimmitud tunde. Mõjub suurepäraselt ka vaimule!

Lavendel. Eeterlikest õlidest kõige universaalsem: sobib naha rahustamiseks ja annab elujõudu. Vananeva naha hoolduseks sobivad ka neroli, palmaroosi, porgandiseemne, roosi, roosipuu ja salvei eeterlikud õlid.

Mida aurutatud nahk vajab?

Pärast aurutamist ei tasu kohe õue külma ilma kätte tormata, pigem anda nahale pisut rahunemisaega – piisab veerandtunnist. Kui tahad pärast aurutamist teha mehaanilist puhastust ehk poore pigistada, siis tuleb seda teha kindlasti kohe, kuni nahk on veel soe (10 minuti jooksul) ja mitte kasutada liiga suurt jõudu, muidu võib saada korraliku «sinika». Pärast tuleb puhastatud kohad kindlasti desinfi tseerida, selleks sobib apteekides müüdav vesinik.

Ei maksa end auru alla «ära unustada». Normaalse naha korral sobib, kui lased aurul oma nägu hellitada 4–5 minutit, kuiva naha korral piisab 2–3 minutist. Rasune nahk kannatab rohkem, 5–8 minutit. Kui sul on aga väga õhuke ja tundlik nahk, tuleb olla ettevaatlik – 2 minutit on piisav aeg! Pikemat aurutamise aega võimaldab spetsiaalne näonaha aurutamiseks mõeldud aparaat. Siis võib alustada 5 minutist ja normaalse naha puhul jätkata kuni 15 minutini.

Kindlasti tuleks kaitsta õrna silmaümbrust kas kompressidega (piisab veega niisutatud vatipatjadest) või kaitsekreemiga. Kaitsekreemiga tuleks katta ka huuled ja kui nahal on näha veresoonekesi ehk kuperoosat, siis ka need piirkonnad.

See, kui sagedasti aurutada, sõltub nahatüübist ning aurutamise eesmärgist.

Rasuse naha korral võib seda teha tihemini, umbes korra nädalas, kuiva naha puhul jätta pikem vahe. Kuna soojusel on lõõgastav toime, siis võiks lõtvunud nahka aurutada pigem harvemini. Oleks hea, kui küsiksid selle kohta nõu kosmeetikult.

PS! Kuigi kuperoosse naha puhul tuleb aurutamisega olla ettevaatlik, pole kodune aurutamine otseselt keelatud kellelegi. Küll aga tasub ettevaatlik olla astmaatikutel.