Tee ise

BLOGI! Põnev eksperiment - millist kriidivärvi valida? 

Toimetas Kelly Kipper; allikas atmosfaar.ee, 7. aprill 2017, 10:26
Millist värvi valida? Selgitame välja! Foto: Foto: atmosfaar.ee
Blogi "Atmosfäär" tegi vahva eksperimendi ja proovis järele Eestis saadaolevad kriidivärvid. Kas nende kasutamine on tõesti nii lihtne ja looduslik, kui tundub? 7-osaline eksperiment annab vastused! 

Kriidivärvide populaarsus on jõudnud lõpuks ka Eestisse ja poodidest leiab üha rohkem erinevaid kriidivärvide brände. Võtsime ette vahva eksperimendi ja otsustasime järele proovida Eestis saadaolevad kriidivärvid, et aru saada, kas nendega mööbli ümberdisainimine on lihtsam, looduslikum ja kas kogu asi on ka seda raha väärt. Tähelepanu, valmis olla, start!

Proovime teha iga kriidivärviga korda ühe või paar mööblieset ning kirjeldada seda protsessi võimalikult täpselt. Eesmärk ei ole leida ühte võitjat ja kõige paremat kriidivärvi, mida edaspidi eelistada, vaid tuua välja toodete erinevused, võrrelda hinda, katvust ja kättesaadavust, värvitoonide valikut ning muid olulisi omadusi. 

Foto: Foto: atmosfaar.ee

Sünteetilised värvid ja looduslikud värvid

Enamus ehituspoodides müüdavaid värve sisaldab sünteetilisi tooraineid (akrüül, alküüd, lateks jne), mis tähendab, et need võivad vähemal või suuremal määral kahjustada inimese tervist ning pole keskkonnasõbralikud. Looduslikud värvid (liimvärvid, munavärvid, kaseiinvärvid, lubivärvid jne) sisaldavad aga looduslikke tooraineid. Kriidivärv kuulubki traditsiooniliselt oma olemuselt liimvärvide alla, kuid tänapäeval on nende koostisosi tihti täiendatud ning paljud „kriidivärvid“ sisaldavad siiski mitmeid ebatervislikke aineid. Täpsemalt peatume sellel teemal järgnevates blogipostitustes, kus võtame ühekaupa ette erinevad brändid.

Eestis saadaolevad kriidivärvid
Oleme leidnud Eestis müügil kaheksa erinevat kriidivärvi ja kolm piimavärvi. Piimavärv on oma koostiselt küll erinev kriidivärvidest, kuid omab üsna sarnaseid omadusi, mistõttu otsustasime need ka kaasata siia võrdlusesse.

GraceMary piimavärv ja kriidivärvipulber
Homestead House piimavärv

Miss Mustard Seed'i piimvärv 

Foto: Foto: atmosfaar.ee

Miks aga kriidivärvi mööbli-tuunijate seas nii hinnatakse? 

Teised kriidivärvide eelised ehituspoodides müüdavate mööblivärvidega võrreldes, on järgmised:

- kriidivärvid jätavad mööblile „kriidise”, mati ja vana mulje;

- värvi on pärast värvimist lihtne töödelda (lihvida ja tekitada kulunud efekti);

- kriidivärvidega saab kujundada värvi tekstuuri, kuna pintslitõmbed jäävad värvi kiire kuivamise tõttu paremini nähtavad;

- värv kuivab kiirelt ja see on omaette suur boonus – nii saab kiiremini uue kihi värvida!

- töövahendid on puhastatavad veega.

Kuna aga kriidivärvide peamiseks koostisosaks, nii nagu nende nimigi ütleb, peaks olema kriit, siis nõuavad enamus kriidivärve hoopis järeltöötlust, milleks enamasti on vahatamine. Vahatamise või lakkimisega saavutatakse värvi kauapüsivus ja kulumiskindlus. Viimasel ajal on tulnud müüki aga ka sellised kriidivärvid, mis enam järeltöötlust ei vajagi. See tekitab meis küll pisut küsimusi, kas see just looduslike ainetega saavutatud on, kuid kasutajale on need mugavamad kindlasti.

Foto: Foto: atmosfaar.ee

Kõiki neid põnevaid aspekte tahame nüüd ise läbi proovida, et teada saada, mida need kriidivärvid endast õigupoolest kujutavad. Atmosfäär ei ole seotud ühegi värvi maaletooja ega edasimüüjaga. Oleme erapooletud ja isegi põnevil - kas väited vastavad tõele ja kas kõik kriidivärvid on ühesuguste omadustega? Läbisime küll igaks juhuks Vintage Chick’i poolt korraldatava koolituse, et kriidivärvi tunnetus paremini käe sisse saada, kuid me pole neid varem palju kasutanud. Jälgi meie järgnevaid blogipostitusi ja teekonda läbi kriidivärvide erilise maailma, et saada rohkem aimu, milline värv sobiks just Sinu mööbliuuendusprojektiks kõige paremini!

Kui tead mõnda Eestis müüdavat kriidivärvi, mis puudub veel meie nimekirjast, anna sellest meile teada – katsetame seda suurima hea meelega ja jagame kogemusi.

Millist värvi valida? Selgitame välja! Foto: Foto: atmosfaar.ee