Nipid

Spordiharrastajad peaksid rohkem tähelepanu pöörama valkude osakaalule menüüs  (3)

Linnaleht, 21. jaanuar 2016 15:53
Igasugune sportlik areng põhineb valgusünteesil, olgu eesmärgiks kiiruse kasvatamine, kaalu langetamine või jõu suurendamine, kinnitab tippkulturist Ott Kiivikas.Foto: Arno Saar
Eesti kulturismi ja fitness’i meistrivõistluste 17-kordne võitja Ott Kiivikas kinnitab, et valgud on organismile tähtsad komponendid mis tahes sportliku soorituse korral, sest osalevad kehas toimuvas ülesehitusprotsessis. 

"Sporti tehes, olgu tegemist siis jõutreeningu, jooga või muu harrastusega, lagundame lihasrakke, mille taastumise võti ja ülesehitamise materjal on valgud. Peale selle toetavad valgud vereloomet, ainevahetust, immuunsüsteemi ja vajalike ainete transportimist kehas. Valgud on süsivesikute ja rasvade kõrval ka toiduenergia allikas. Kui me järjepidevalt lõhume lihasrakke rohkem, kui tagasi paneme, tekib väsimus," selgitas Kiivikas.

Samal teemal

Kiivikas lisas, et sportlaste jaoks, kel valguvajadus on suurem, on valgud eriti olulised. "Sportlastel on soovitav saada 20–35 protsenti päevasest energiavajadusest rasvadest, 55–65 protsenti süsivesikutest ja 15–20 protsenti valkudest. Kui süsivesikuid ja rasvu kipub menüüs sarnaselt inimestega, kes ei treeni, pigem ülemäära olema, siis valkude osakaal on sageli defitsiidis," selgitas ta.

Lisaks kummutas Kiivikas väärarusaama sellest, et valke tarbitakse eelkõige lihasmassi kasvatamiseks. "Tegelikult põhineb igasugune sportlik areng valgusünteesil, olgu eesmärgiks kiiruse kasvatamine, kaalu langetamine või jõu suurendamine," täpsustas ta.

Koostöös Kiivikasega sündis Valio Eestil uus proteiinisari PROfeel ning sellega seoses viis ettevõte hiljuti läbi uuringu, et selgitada välja, millised on Eesti elanike sportimisharjumused ja teadlikkus toitumisest osana treeningu eesmärkide saavutamisest. Kuigi tulemused näitasid, et tervelt 67 protsenti vastanuist peab valke organismile vajalikuks, kannab kõigest viiendik hoolt selle eest, et menüü sisaldaks piisavalt valke. Ühtlasi ilmnes, et 33 protsendi spordiharrastajate arvates saavad nad kõik vajalikud ained kätte igapäevasest toidust, mistõttu puudub vajadus pöörata tähelepanu eri toitainetele.

Kiivikas seevastu nendib, et valgud on vajalikud igasuguse sportliku tulemuse saavutamiseks. "Ka kaalulangetuse korral ei soovi inimene vabaneda lihastest, vaid rasvast, mis tähendab, et treeningu järel tuleb lihase taastumise eest igal juhul hoolt kanda," kinnitas ta.