Reisimine

Kui Türgis võid kõik-hinnas-reisil juua piiramatult, siis Itaalias saad ehk toidu kõrvale vaid pokaali veini (1)

Piret Parik, 18. aprill 2015 07:00
«Ultra all inclusive pakett võimaldab kas või öösel kell kolm suppi süüa, kui uni ikka kuidagi ei tule. Lastele on aga hinnas ka jäätis, mis on peredele eriti mugav.» Fantaasia Reiside juhatuse liige Silvi Kruusenvald Foto: Vida Press
Kes ei tahaks minna puhkusele, kus kõik on juba kinni makstud. Paraku kõik-hinnas ehk all inclusive tähendab eri riikides siiski üsna erinevaid lõõgastumisvõimalusi.

Robinson Reiside juhataja Eha Luite sõnul leiab ühed paremad kõik–hinnas-pakkumised Türgist. "Euroopa Liidu maades, näiteks Itaalias ja Hispaanias, ei ole kõik-hinnas-pakett kindlasti aga selline, nagu on Türgis," tõdeb Eha. "Itaalias pakutakse heal juhul klaasiga veini toidu kõrvale ning sedagi limiteeritult – üks-kaks pokaali."

Peale erinevuste riigiti sõltuvad kõik-hinnas-paketid ka hotelli tasemest. "Kui minna näiteks kolmetärnihotelli all inclusive, siis saabki vaid põhiasjad ehk kolm toidukorda, kohalikud alkohol- ja karastusjoogid kindlatel kellaaegadel ning ongi kõik. Nelja- või viietärnihotellis teenused ja valikud juba suurenevad," rõhutab Luite, et kolmetärnihotellis ei ole kindlasti sellist teenuste valikut kui viie tärni omas.

Kuidas erinevad eestimaalaste armastatud sihtkohtade Egiptuse ja Türgi hotellide kõik-hinnas-pakkumised? "Türgis kuulub hinna sisse kindlasti väga palju rahvusvahelisi alkoholjooke, Egiptuses pakutakse välismaist alkoholi harva. Ka teenuste valik on Türgis palju suurem kui Egiptuses," tõdeb Luite.

Kui võrrelda aga näiteks Türgi ja Dominikaani vabariigi all inclusive pakette, siis tegelikult on need üsna sarnased, erinevus võib olla vaid jookide valikus. Silvi Kruusenvald Fantaasia Reisidest kinnitab, et ida- ja lääneriikide kõik-hinnas-pakettidel olulisi erinevusi ei ole, sest need on rahvusvaheliselt kokku lepitud teenused. "Mõni hotell, näiteks Türgis, pakub vahel omalt poolt lisateenuseid," ütleb Kruusenvald.

Ostes Kariibi mere kõik-hinnas-kruiisi, pead kindlasti kaasa võtma ka piisavalt jootraha. "Tippi tuleb kohapeal anda, seda ette maksta ei saa ja see on tegelikult ka reisikirjelduses välja toodud, et tipp kuulub sellise reisi juurde," tõdeb Kruusenvald. "Eesti inimesele on tipp üldiselt võõras, aga muudes maades käib see elustiili juurde. Kui hotellides jäetakse jootraha tavaliselt voodile ning baaris või restoranis antakse teenindajale, siis kruiisidel korjatakse seda kohustuslikku maksu otse inimeste käest."

Kariibi mere ristluse puhul tasub tähele panna, et samale reisile võib olla mitme eri hinnaga pakette. Hinnaerinevus tuleneb taas jookidest. "Osa all inclusive pakette sisaldavad ainult põhisöögikordade juurde käivaid jooke, teiste puhul saab ka vahepealsetel aegadel keelt kasta," ütleb Silvi Kruusenvald.

Kõik-hinnas jaguneb omakorda kolmeks

Kõige tavalisem all inclusive (AI) sisaldab kolme toidukorda päevas, vahepalasid kindlatel kellaaegadel ning kohalikku päritolu alkohol- ja karastusjooke. Kohvi ja tee eest tuleb paljudes hotellides maksta. "Hommikusöögil on need kindlasti tasuta, aga värskelt pressitud mahla või masinakohvi eest peab maksma, samuti jäätise eest," ütleb Robinson Reiside juhataja Eha Luite .

Iga hotell kehtestab ka omad kellajad – üldjuhul hommikul kümnest õhtul kümneni. Ülejäänud ajal tuleb baari minnes rahakott kaasa võtta. Tasuta jooke serveeritakse eranditult klaasides ning tihti tuleb nii pudeli- kui ka purgijookide eest eraldi maksta.

Ultra all inclusive (UAI) ehk vägagi-kõik-hinnas-pakett tagab samuti kolm toidukorda päevas ja suupisteid nende vahel, kuid peale kohalike napsude pakutakse ka välismaist alkoholi. Kallimad veinid ja margikonjakid võivad siiski tasulised olla. "Paljudes kõrgema kategooria luksushotellides on kohv, jäätis ja värskelt pressitud mahlad juba hinnas. Hotell kehtestab ka kellaajad, millal teenus kehtib, aga minu kogemus näitab, et kui on juba vägagi kõik hinnas, siis tavaliselt kehtib see ikka 24 tundi," räägib Luite. Aga siingi serveeritakse jooke ainult klaasides ning pudeli- ja purgijookide eest tuleb eraldi maksta. Samas pakub mõni hotell võimalust saada tasuta mingi protseduur oma tervisekeskuses, ette registreerimisel einestada ? la carte restoranis, lasta end 20 minutit masseerida vms.

Tihtipeale kuulub hinna sisse ka toas olev minibaar.

Eelmisest veel kõrgemat teenust nimetatakse hotelliti erinevalt, näiteks golden package, exclusively all inclusive, royal all inclusive jne. "Sel juhul ongi kõik hinnas, välja arvatud telefonikõned, poed, arsti- ja iluteenused ning vee-spordialad rannas," märgib Luite.

Täispansion ei ole sama mis kõik-hinnas

Luite sõnul aetakse täispansion ja kõik-hinnas tihtipeale segamini. "Kui inimesi huvitab full board ehk täispansion, siis seal on küll kolm söögikorda, kuid joogid pole hinnas. Isegi karastusjoogid ja vesi on eritasu eest," rõhutab ta.

Osa Euroopa hotelle müüb paketti FB+ ehk full board plus. "Plus tähendab, et nii hommiku-, lõuna- kui õhtusöögi juurde kuuluvad ka piiratud koguses joogid. Baarides ning mujal territooriumil see aga ei kehti," märgib Silvi Kruusenvald Fantaasia Reisidest. Põhimõtteliselt on see sama mis kõik-hinnas, kuid osa hotelle kutsub seda soft all inclusive.