Nipid

Targa netišhoppaja kuldreeglid! 

Naistemaailm, 29. oktoober 2014 16:30
Foto: PANTHERMEDIA SCANPIX
Kuigi e-poodide külastamine on muutunud paljudele igapäevaelu osaks, soovitab Swedbanki igapäevapanganduse divisjoni valdkonnajuht Kai Voore siiski ka internetist sisseoste tehes meeles pidada järgnevaid kaardikasutuse põhimõtteid, et vältida pettuste ohtu.

1.Esmalt tasub kindlaks teha, kes on müüja ja kas ta ka reaalselt kaupa müüb. Selleks saab ühendust võtta kodulehel toodud kontaktandmetel. Kui neid avalikustatud ei ole, on võimalike pretensioonide lahendamine võimatu ning seetõttu võiks kohe sellise müüja või teenusepakkuja kaupadest ja teenustest loobuda. Kodumaiste e-kaupmeeste tausta on võimalik uurida ka äriregistrist ja tarbijakaitseameti kodulehelt.

2. Kui kaupmehe kodulehel on kontaktandmed olemas, kuid saadetud täpsustavatele küsimustele ei vastata, tasub samuti kaaluda ostu pigem mõnest teisest internetipoest.

3. Internetiostude eest on mõistlik tasuda krediitkaardiga, sest ebaausa kaupleja otsa komistamisel on nii suurem võimalus ette makstud summa panga abiga tagasi saada.

4.Turvaliseks saab pidada veebilehti, mis kasutavad kliendi topelttuvastamise lahendusi Verified by VISA ja MasterCard SecureCode.

5. Kaardiandmeid sisestades on mõistlik kasutada usaldusväärset arvutit ja vältida ühiskasutuses olevaid masinaid. Kindlasti ei tohiks kaardinumbrit edastada võõrast arvutist, kus võib peituda informatsiooni salvestavaid programme. Ent ka oma koduarvuti turvalisuse eest tuleb regulaarselt hoolt kanda, et pahalased sealt kaudu andmetele ligi ei pääseks.

6. Krediitkaardi andmeid ei tohi edastada tundmatutelt isikutelt tulnud päringute peale, sest reeglina kasutatakse neid andmeid kulukate tehingute tegemisel, mis jäävad kaardiomanike kanda.

7. Riskide minimeerimiseks tasub hoida kaardimaksete päevased limiidid mõistlikud. Limiidid ongi loodud kaardiomaniku huvides ja kaardi turvalisuse suurendamiseks.

8.  Kui kaardiväljavõttelt hakkavad silma tundmatud tehingud või on oht, et sellised tehingud võivad peagi aset leida, tuleks kaardi sulgemiseks kiiremas korras ühendust võtta pangaga. Pärast kaardi sulgemist annab pank edasised tegutsemisjuhised.