Reisimine

Rahulolematud turistid: vabaõhumuuseumis on palju sääski ja spaas nõutakse ujumispükse (16)

Piret Parik, 11. oktoober 2014 14:00
Tallinna teletorn on üks pealinnna vaatamisväärsustest, mille kohta turistid on kibedaid sõnu öelnud.
Kõrvuti sadade positiivsete arvamustega on Eestit külastanud välisturistid kirjutanud Tripadvisor.com veebilehele ka üksikuid negatiivseid kommentaare. Millega nad siis Tallinnas rahul polnud?

Lennusadam

Samal teemal

Vesilennuki 6

"Nägime seda kohta ainult seest, sest meie autosuvilasse murti sisse, niipea kui selle nende parkimisplatsile jätsime. Lisaks on seda peaaegu võimatu üles leida, nii et minge bussiga, aga jätke väärisesemed – kaasa arvatud rahakott – koju, sest muidu teid röövitakse paljaks. Sees pole kah midagi märkimisväärset. Suurepärane valik, kui tahate saada paljaks röövitud ja tutvuda kohaliku politsei tööga. Targad külastagu parem Soomet. Rohkem näha ja tuleb palju odavam välja. Kaotasime esimese tunniga Eestis rohkem kui 4000 dollari eest esemeid."

Lennusadama kommunikatsioonispetsialist Jüri Paltser: "Tõsi, maailmas on endiselt inimesi, kes teiste vara enda omaks peavad ja meil on muidugi kahju, et taoline ebameeldivus meie külastajatega 2013. a suvel juhtus. On täiesti arusaadav, et selle valguses ei saanudki muuseumist kuigi hea mulje jääda.

Paraku võib samasugune asi juhtuda ükskõik kellega meist pea igas Euroopa pealinnas. Lennusadama asukohta me ilmselgelt muuta ei saa. Tripadvisor’i kasutajad hindavad meid valdavalt siiski väga kõrgelt ning peavad Lennusadamat üheks põnevaimaks paigaks Tallinna külalistele."

Tallinna raekoja plats

"Katsetasime Tallinna vanalinnas toidukohta (Kolmas Draakon – toim.), kus pakutakse uhke maitsega põdrasuppi. Küsisime tüdrukult leti taga, mis lihast nende pirukad valmistatud on. Meie suureks üllatuseks kõlas vastus: "Kassidest, koertest, ussidest, huntidest ja rottidest."

Olles sellest väga ebaviisakast vastusest vapustatud, küsisime uuesti ning saime tõsise ja otsusekindla näoga sama vastuse. Hääletoon ja sõnad tähendasid ainult üht: et me pole siia sööma oodatud. See jättis pärast muidu imetoredat reisi Eestisse väga mõru maitse suhu. [...] Ega see, et te odavat toitu pakute, ei anna teile õigust klientidega inetult käituda ja nende väärikust solvata. Sangeeta ja Vinay Indiast."

KGB muuseum

Hotell Viru, Viru väljak 4

"Väga vähe eksponaate. Polegi tegelikult muuseum. Igav provintslik loeng. Turistide hordid on tuubitud väikesesse tuppa, kus on laud, tool, paar KGB mundrit ja makk... Ärge minge. See on turistilõks."

"Olles kuulnud teiste käest kiitusi, võin vaid ette kujutada, et giididel on tohutu vahe: see, keda mina oma õnnetuseks juhtusin kohtama, arvas ilmselgelt, et grupp täiskasvanuid on tegelikult iseäranis lapsikud viieaastased, sest just selline oli tema juhendamise tase! Mul oli oma väliskülaliste ees piinlik, seda oli peaaegu valus kuulata."

Sokos Hotel Viru kommunikatsioonijuht Peep Ehasalu: "Turiste me lõksuga ei püüa, nad tulevad ise, enamasti juba käinute soovituste põhjal. Kuna ingliskeelsel ekskursioonil on aga inimesi maailma eri paigust, siis tulebki alustada a-st ja b-st, sest neil puuduvad eelteadmised sellest ajast. Eestlastel tasub tulla eestikeelsetele ekskursioonidele, seal giid külalistele kõike nullist lahti ei seleta."

Tallinna teletorn

Kloostrimetsa 58a

"Hirmus! Mitte ükski aparaat ei tööta! Personal on ebapädev, kui vajad abi, siis kõik töötajad redutavad kuskil."

Tallinna teletorni juhataja Riina Roosipuu: "See negatiivne kommentaar pärineb 2012. aasta juunist, mil teletorn oli olnud alles mõned kuud avatud ning külastajate arv oli väga suur – juunis koguni 25 000. Alguses me tõesti ei osanud kõiki kitsaskohti näha, kuid täna julgen kinnitada, et avamisega kaasnenud probleemid on lahenenud.

Vabadussammas

"Mmm... Nagu enamik mu kooliõpetajaid ütleks: saaks ka paremini. Palju raha on raisatud minu meelest üsnagi ebainspireerivale tulemusele; aga ma olen muidugi ka kultuurivaenulik väikekodanlane."

Kadrioru park

"Ärge sinna talvel minge! Park on talvel väga lage."

Okupatsioonide muuseum

Toompea 8

"Loodan, et varsti pannakse see muuseum kinni. Eesti oli ainult lühidat aega tõeliselt vaba, aga okupatsiooniks loetakse siin ainult 50aastast perioodi, kui fašistliku vallutuse ohu tõttu astuti vabatahtlikult NSV Liitu ja vabatahtlikult Liidu koosseisust ka väljuti."

Okupatsioonide muuseumi direktor Kadri Viirese sõnul on nende fookuses ajalooperiood Eesti iseseisvuse kaotamisest Molotovi-Ribbentropi pakti salaprotokollide tulemusel 1939. a. kuni Eesti iseseisvuse taastamiseni 1991. aastal. "Vastupidiselt aga kommenteerija ootustele, muuseumi külastajaskond kasvab pidevalt," tõdeb ta.

Tallinna Loomaaed

Paldiski mnt 145 /Ehitajate tee 150

"Selles loomaaias on mitmesuguseid loomi, aga nad elavad kehvades tingimustes. [...] Iseäranis hirmus on kaslaste olukord. Kolm kaunist Amuuri leopardi jooksevad hullunult ringi."

Kiek in de Kök ja bastionikäigud

Komandandi 2

"Käisin tunneliekskursioonil. Halb giid. Inglise keel hädavaevu arusaadav ja ta paistis tahtvat asjaga kiiresti ühele poole saada. Ei mingit põhjalikku infot. Rong on naeruväärne. Põhimõtteliselt turistilõks."

Tallinna Linnamuuseumi juht Toomas Abiline: "Oleme seda arvustust oma kollektiivis varem juba arutanud. Nõuded giidide keeleoskusele on kõrged ning postituses mainitud giid ei tööta meie muuseumis juba rohkem kui aasta. Mainitud "ajarong" on aga külastajate, eriti laste hulgas hinnatud atraktsioon, eeldades pigem humoorikat kui surmtõsist lähenemist."

Kalev Spa

Aia 18

"Ma kavatsesin siin ujuda, tegelikult on see peamine põhjus, miks ma hotellis toa broneerisin. Aga ma ei saa ujuda, sest ma võtsin kaasa ujumisšortsid, aga šortsid on keelatud, lubatud on ainult ujumispüksid. Mitte, et keegi oleks mind hoiatanud."

Rocca al Mare vabaõhu­muuseum

Vabaõhumuuseumi 12

"Ma ei soovitaks siia tulla. Kõik nägi üheülbaline välja ja sääski on palju."

Kalma saun

Vana Kalamaja 9a

"Jõletu saun, mis paistab olevat jäänuk vanast Nõukogude Liidust. Räpane ja haisev, Türgi saunaga ja rääbakas. Koht, kus rikutakse ka kõige elementaarsemaid hügieenireegleid."

Kalma sauna juhataja Urmo Valter: "Kahju, et selle arvustuse autor oma pretensioone kohapeal ei esitanud, oleks saanud konkreetsemalt teda mitterahuldavad asjaolud üle vaadata. Õnneks ei vasta see kommentaar tõele, kuna Kalma sauna koristatakse põhjalikult igal hommikul ning päeval toimub regulaarne hoolduskoristus. Meie püsikliendid, kes Kalma sauna igapäevaselt külastavad, on teenuse kvaliteediga rahul."

Tallinna vanalinn

"Peaaegu kõik siinsed teenindussektori töötajad paistavad olevat hirmus õnnetud, miks nii kurvad? Järsku on põhjus siinses joogivees?"

"Kraków ja Praha on palju etemad! Nendega võrreldes, mida mainisin, on vanalinn igavavõitu."

"Liiga kruiisilaevaturistilik. Veidi restaureerimist ja mitte piisavalt palju säilitamist. Imal nagu Ameerika kirbuturg. Pigem disneylik kui kultuurne."