Reisimine

Mine muuseumi: tehnikahuvilistele jagub avastamisrõõmu üle Eesti (1)

Silja Paavle, 26. juuli 2014, 14:30
Kurtna mootorrattamuuseum.
Möödas on ajad, kui muuseumiskäik tähendas lademes vanade paberite ning vitriini peidetud esemete piidlemist – üle Eesti on ohtralt tehnikamuuseume, mis panevad silmad särama igal ajaloost veidigi huvitatul.

Ning mis kõige parem – valdavalt saab tehnikamuuseumides üht-teist ka oma näpuga katsuda ning eksponaatidel ronida. Mis võiks ühes perega ajaveetmiseks olla veel parem! Et mitmed muuseumid on avatud suvel, tasub juhust kasutada. Ning kindlasti tasub rahakotti varuda sularaha, sest paljudes neist kaardiga maksta ei saa.

Kuid muuseumi on võimalik külastada ka laua tagant lahkumata. Näiteks asub internetiaadressil http://vvm.vanatehnika.ee virtuaalne vanatehnika muuseum ning ka mitmed "luust ja lihast" muuseumid võimaldavad oma koduleheküljel teha virtuaaltuur. Virtuaalselt saab tutvuda ka Väätsale alles rajamisel oleva Eesti jalgrattamuuseumi ekspositsiooniga aadressil http://www.velomuseum.ee/et/kollektsioonid

Tõe huvides olgu ka märgitud, et kindlasti ei ole siinne tehnikamuuseumide nimekiri täielik ning üht-teist leiavad tehnikahuvilised uudistamiseks igast muuseumist.

Järva-Jaani vanatehnika varjupaik

varjupaik.jjts.ee; aadress: Lai 7

Avatud ööpäevaringselt. Varjupaika külastades arvesta, et see on eraalgatuslik kollektsioon ning asub osaliselt eramaal. Suurema seltskonnaga tulles palub peremees Tuve Kärner end informeerida telefonil 514 9485 või aadressil varjupaik@varjupaik.jjts.ee

Kirsi uunikumide muuseum

unicsenior.wix.com/unic; aadress: Linnamäe tee 11, Virtsu

Kunagises Virtsu mõisa moonakamajas on vaatamiseks väljas unikaalsed hobusõidukid, rattad ja automobiilid, mis esindavad ratastranspordi arengulugu läbi kahe sajandi nii, et iga kümnendi kohta on vähemalt üks eksponaat. Kõik on Valeri Kirsi erakogust. Kindlasti tasuks külastada teel Saaremaale või tagasi.

Suvel avatud iga päev kella 10–19. Kui uks on kinni, helista telefonil 516 5188 või 537 30072 ja 10 minuti jooksul tullakse avama. Info aadressil unicsenior@hot.ee

Eesti vanatehnika muuseum

tehnikamuuseum.com; aadress: Nõmme-Kase 12, Tallinn

Endises helikassetitehase hoones on sõidukeid Eestis tehtud jalgratastest kuni kunagiste tähtsate ninade käes olnud esindusautodeni. Muuseumil on ka täiuslik kollektsioon aegade jooksul Eestis kasutusel olnud auto numbrimärkidest.

Külastus tuleb eelnevalt kokku leppida telefonil 5122146 või 6700120 või aadressil tehnikamuuseum@gmail.com

Tallinna automuuseum

automuuseum.ee; aadress: Paldiski mnt 135a

Väljapaneku poolesajast sõidukist vanimad pärinevad aastast 1931. Ekspositsiooni kuulub nii NSV Liidu kui ka mainekaid rahvusvahelisi automarke, samuti hulk mudelautosid.

Suvel avatud iga päev kella 11–19. Info telefonil 514 1444 või aadressil info@automuuseum.ee

Kurtna mootorrattamuuseum

teearu.ee/index.php? page=11; aadress: Tagadi tee 1, Kurtna küla, Harjumaa

Baltimaade ühes suuremas kogus on ligi 200 kaherattalist, millest üle 100 mitmesuguses seisukorras sõiduki on muuseumis ka väljas. Kõrvuti maailmas tuntud mootorrattamarkide, nagu BMW, Harley-Davidson, Indian, AJS ja Jawa võib näha ka Nõukogude mootorrattatööstuse toodangut ning Eestis valmistatud Vihuri võidusõidutsikleid.

Eesti tuletõrjemuuseum

www.tuletorjemuuseum.ee; aadress: raua tn 2, Tallinn

Kesklinna päästekomando, päästeameti ja Põhja Päästekeskusega ühes majas asuva muuseumi kogudes on üle 20 000 säiliku vanu kustutusvahendeid, seadmeid, lippe, vormirõivastust, kiivreid ja muud tuletõrjumise ajalooga seotut.

Avatud E–N kella 9–17, R 9–15.30. Külastamiseks lepi aeg eelnevalt kokku telefonil 53 028 404 või aadressil muuseum@rescue.ee

Järva-Jaani tuletõrjemuuseum

www.jjts.ee; aadress: Pikk tn 50

Paljude muude põnevate asjade seas leiab kunagise kirikumõisa hobusetalli vundamendile ehitatud muuseumist kahekorruselise puumaja maketi, kus väikeste tulede abil demonstreeritakse 27 erinevat tulekahju tekkepõhjust. Ka on seal käsipritsiga pritsimeeste tõld, mis on osalenud "Viimse reliikvia" filmivõtetel.

Külastamiseks lepi aeg kokku telefonil 514 9485 või aadressil tuve@jjaani.ee

Sidemuuseum

www.muuseum.haapsalu.ee; aadress: Tamme tn 21a, Haapsalu

Muuseum annab ülevaate sidepidamisvõimalustest ja -vahenditest alates telegraafist ja vändaga telefonist kuni mobiiltelefonide ja arvutiteni. Aimu saab ka sideteenuse köögipoolest, on võimalik tutvuda sajanditaguse postkontori tööga, uudistada töötavat kommutaatorit ning Eesti ringhäälingu algaegadesse kuuluvaid raadioaparaate ja televiisoreid.

Avatud K–P kella 10–18. Info telefonil 47 34574 või 47 34574 või aadressil side@salm.ee

Eesti ringhäälingumuuseum

www.rhmuuseum.ee; aadress: Vabriku puiestee 11, Türi

Muuseumis on ringhäälingu ajalugu tutvustav püsinäitus esimesest saatekatsest kuni tänapäevani, ka on võimalik seal endal kuuldemängu- või teletegemist proovida. Muuseumis eksponeeritakse ka töötavaid eksponaate – Nipkowi kettaga televiisorit, vanu valjuhääldeid ja palju muud.

Avatud T–L kella 10–17. Info telefonil 513 9985 või aadressil rhmuuseum@rhmuuseum.ee

Eesti sõjamuuseum

www.esm.ee; aadress: Mõisa tee 1, Viimsi

Akadeemilisema poole kõrval on kindral Laidoneri nime kandvas muuseumis relvatuba ning eksponeeritud on ka rasketehnikat.

Avatud K–L kella 11–18. Info telefonil 6217 410 või aadressil info@esm.ee

Eesti vabadusvõitluse muuseum

www.hot.ee/v/vvmuuseum; aadress: Vabaduse park, Lagedi, Harjumaa

20. sajandi sõjaajaloole keskendunud muuseumis saad tutvuda sõjatehnika, relvastuse, vormiriiete, aumärkide ja palju muu põnevaga. Siinses käsirelvade kogus on esindatud 26 riigi relvad ning muljetavaldav on rasketehnika ekspositsioon.

Avatud iga päev kell 9–19. Info 56 48 22 93 või aadressil evvml@hot.ee

Saaremaa sõjavara muuseum

www.sojavaramuuseum.ee; aadress: Põripõllu küla, Orissaare vald

Nõukogudeaegses farmihoones asuv ja üsna arhailise moega muuseum tutvustab oma 12 000 eksponaadiga 20. sajandi sõdade ajalugu Saaremaal. Mullu septembris avati esimene püsiekspositsioon, Vabadussõja saal.

Suvel avatud N-P kella 10-18. Gruppidel vajalik eelregistreerimine telefonil 5669 9983 või 5649 3493 või aadressil info@sojavaramuuseum.ee

Valga isamaaline muuseum

www.isamaalinemuuseum.ee; aadress: Pikk tn 16

Omanäoline militaarteemapark asub kohas, kus peeti Vabadussõja üks verisemaid lahinguid – Paju lahing. Teemapargis on militaarsõidukid, soomukid, tank, metsavendade punker, arvukas relvakogu ja palju muud. Laskesimulaatoril saab harjutada ka täpsuslaskmist.

Suvel avatud E–L kella 9–16. Info telefonil 512 1044 või aadressil valga@isamaalinemuuseum.ee

Eesti muuseumraudtee Lavassaares

www.museumrailway.ee; aadress: Ülejõe tn 1, Lavassaare, Pärnumaa

Lavassaare kunagisel turbatööstuse alal saab tutvuda Eesti kitsarööpmelise raudtee ajalooga, sealhulgas enam kui 80 veduri-vaguni jms. Septembri lõpuni saab laupäeviti auru- või diiselrongiga 2 km pikkusel lõigul ka sõita. Lisaks on muuseumil ka põhjalik siseekspositsioon. Suvel avatud E–L kella 11–18, P kella 11–17.

Info telefonil 527 2584 või aadressil e-mail mehishelme@hot.ee

Lennundusmuuseum

www.lennundusmuuseum.ee; aadress: Lange küla, Haaslava vald, Tartumaa

Siit leiad nii lennukimudeleid kui päris lennumasinaid. Ja mis kõige parem – mitmetesse eksponaatidesse saab ka sisse ronida.

Suvel avatud iga päev kella 10-18. Info telefonil 502 6712 või aadressil info@lennundusmuuseum.ee. Suvel avatud K, L, P kella 11–19. Info telefonil 508 7150 või aadressil urmas.teearu@gmail.com

Eesti raudteemuuseum Haapsalus

www.jaam.ee; aadress: Raudtee tn 2

Haapsalu raudtee kunagine lõppjaam oma uhke jaamahoonega ootab tutvuma Eesti raudteede pea poolteise sajandi pikkuse ajaloo ning vanaduspuhkusel raudruunadega. Ajarännak vanas vaksalis, millel on tavatult pikk katusega perroon ja keisripaviljon, toob kõrvu auruveduri huike ja viib kokku 1930. aastate viisaka jaamaülemaga. Praegu rongid siin ei käi.

Avatud K–P kella 10–18. Info telefonil 473 4574 või aadressil raudtee@jaam.ee

Maanteemuuseum

muuseum.mnt.ee; aadress: Varbuse, Kanepi vald, Põlvamaa

Kunagise Tartu–Võru postitee ääres, endises Varbuse hobupostijaamas asuv muuseum on üks Lõuna-Eesti 21st avastamist väärt paigast, mis on tähistatud National Geographicu kollase aknaga.

Nii postijaam kui uudne vabaõhunäituse keskkond TEEAEG tutvustavad interaktiivsete väljapanekutega liikumisviiside arengut. Avastamisrõõmu pakuvad nii mini-liikluslinn, suur valik kaherattalisi kui ka uhke masinahall.

Suvel avatud T–P kella 10–20. Info telefonil 799 3057 ja 574 50218 või aadressil e-mail maanteemuuseum@mnt.ee.

NB! Koera või kassi palutakse muuseumi mitte kaasa võtta

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee