Lemmikloom

KIISUDE KÕNE: mida tähendavad kasside sagedasemad häälitsused? 

Toimetas Joonatan Pärn, 15. juuli 2021 14:15
Foto: Pexels

Kassid toovad kuuldavale erinevaid häälitsusi, et anda teada oma vajadustest. Igal häälitsusel on kindel tähendus. Mida tähendavad kõige levinumad kasside tekitatud helid?

Kassi tuleks kuulata ja pöörata tähelepanu sellele, mida ta konkreetsel ajahetkel öelda tahab. Nii on võimalik kassi „jutust” paremini aru saada, vahendab PetPlace.

Samal teemal

Lobisemine – inimeste maailmas tähendab lobisemine paljusõnalist ja tihti häälekat jutuajamist. Kasside puhul on tegu unikaalse kurgust tuleva heliga, mis on sageli seotud alalõua kiire liigutamisega. Selline heli kostub siis, kui kass on põnevil oma potentsiaalse saagi pärast — kas väljas olles või aknast välja vaadates. Sageli teevad kassid sellist heli varitsedes, vahetult enne saagi ründamist.

Siristamine – sageli kõrgetooniline heli, mis tähendab üllatunud tervitust. Paljud kassid teevad sellist häält, kui näevad omanikku koduuksest sisse astumas. See on nagu üllatuslikult „tere” ütlemine. Mõned kassid siristavad ka siis, kui tahavad saada inimese tähelepanu. 

Foto: Pixabay

Pahisemine – madal kõrist tulev häälitsus, mida tehakse hoiatuseks. See on agressiooni märk, mida kasutatakse viha väljendamiseks. Mõned kassid ründavad pärast pahina kuuldavale toomist küünte ja hammastega, teised kasutavad seda ainult hoiatamiseks. 

Susisemine – terav heli, mis sarnaneb kestvalt S-tähe hääldamisega. Kassid toovad sellise häälitsuse kuuldavale, kui on vaja väljendada rahulolematust. Seda kasutatakse samuti nii hirmu näitamiseks kui ka teiste kasside ära ajamiseks. Sageli on susisemine esialgne meede, mis aitab ohtu eemale peletada. Kui see ei toimi, tuleb juba pahiseda ning vajadusel ohuallikat rünnata. 

Foto: Pixabay

Nurrumine – see kujutab endast samuti kurgust tulevat heli, mis on kassidel erineva tooni ja valjusega. Mõned kassid nurruvad nii kõvasti, et seda on kuulda üle kogu toa ja nende keha vibreerib. Teised jällegi nurruvad vaiksemalt. Nurrumine tähendab enamasti, et kass on õnnelik ja rahul. Nurrumise heli on sageli kuulda pärast kassi söötmist ja silitamist. 

Mõned kassid nurruvad ka siis, kui neid on kimbutamas mõni tervisemure. Kui nurrumine on aeglasem ja rahulikum, viitab see sellele, et kass on olukorraga rahul. Kui kass nurrub intensiivsemalt, võib see viidata hirmule. Mõned käitumisteadlased usuvad, et nurrumine on kassi jaoks lohutav ning seda tehakse ka enesehaletsusest.

Näugumine – selline häälitsus on omane igale kassile. Näugumine on üldiselt üleskutse tähelepanu saamiseks. Kassid kasutavad näugumist, et öelda  „vaata“ või temaga toas kohtudes, „tere, ma näen teid ka“. Mõned kassid näuvad ka siis, kui neil on kuskilt valus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee