Tee ise

Ilmunud ajakirjas Käsitöö aprill-mai 2021.

Kevadtalgutest suveni välja 

Liina Hergauk, 10. juuni 2021 12:43
Käsitöölaat Saku suurhallis, Mardilaat 2017Foto: Tiina Kõrtsini

Loodus ärkab ning päevad on pikad ja valged. Käes on aeg, mil energiat ja toimetamislusti jätkub kõige jaoks, mis sind huvitab. Kraami kodu ja sahtleid ning korrasta aeda. Harrasta käsitööd ja aiatöid, mõlemad teevad su hingele pai.

Allikad: folklore.ee, Marju Kõivupuu raamat „Meie pühad ja tähtpäevad“ 

23. aprill 

Jüripäev

Alusta sukkade kudumisega!

Jüripäev on eesti rahvakalendri üks olulisemaid tähtpäevi – traditsiooniliselt algasid siis kevadised aia- ja põllutööd ning kari lasti laudast välja. Kõige levinum jüripäeva traditsioon on lõkke tegemine, usuti, et tuli ja suits tõrjuvad hundid koduloomadest eemale. Mõnes paikkonnas pidid naised jüripäeval sukka kuduma ja õmblustöid tegema – usuti, et niimoodi torkab hundil silmad peast välja ja ta ei näe karja murdma tulla. Mõned allikad aga hoopiski keelavad käsitöö tegemise, et ära hoida kahjurite rünnakut taimedele. Toimi sisetunde järgi! 

1. mai 

Volbripäev ja maipüha

Õmble nõiariided ja tee korda oma käsitöönurk

Volbripäev on täis maagiat ja salapära ning kõige enam levinud germaani rahvaste seas, kes uskusid, et sel ööl liiguvad ringi nõiad. Katoliku kirik tähistab 1. mail naispühaku Walburga mälestuspäeva. Juba 11. aastat toimub maipühade ajal ka suur üle-eestiline koristuspäev. Säti korda ka oma käsitöökapp ja -materjalid. Võta ühendust kohaliku kooli või käsitööringiga ning anna kasutuna seisvad vardad ja lõngad järgmistele meistritele. 

1. mai on ka Teeme Ära talgupäev! Lisainfo: teemeara.ee

9. mai 

Emadepäev

Kingi emale ilus käsitööpäev! 

17. sajandil tähistati Inglismaal paastu neljandal päeval emakirikupäeva. Sel päeval anti emadele kingitusi ja küpsetati eriline kook. Mujal Euroopas hakati emadepäeva laialdasemalt tähistama Esimese maailmasõja järel. Eestis tähistati emadepäeva esimest korda 1922. aastal, eestvedajateks olid karsklusliit ja naisorganisatsioonid.

23. mai 

Suvistepüha

Too kased tuppa ja säti rahvarõivad suveks korda!

4. juunil toimub Tallinnas Tornide väljakul rahvarõivaste tuulutamine. Lisainfo: folkart.ee


4. juuni 

Eesti lipu päev

Tõmba masti suur lipp ja õmble pidulauale väikesed lipud! 

23. aprillil 1884. aastal (uue kalendri järgi 4. juunil) õnnistati Otepääl esimest korda Eesti Üliõpilaste Seltsi lipuna sinimustvalge lipp. 24. veebruaril 1918. aastal kuulutati sinimustvalgete lippude lehvides välja Eesti Vabariik. Esimest korda tähistati Eesti lipu päeva 2004. aastal. Seaduse järgi koosneb Eesti lipp võrdse laiusega horisontaalsest sinisest, mustast ja valgest triibust. Lipu laiuse ja pikkuse vahekord on 7 : 11. Sinise värvi toon on pantone 285 C.

Järgi neid reegleid ja õmble enda majapidamisse ise suur või väike Eesti lipp! 


Aita näputööga nägemispuudega lapsi!

Kuni 23. aprillini saab osaleda Tallinna Ülikooli korraldatud puuteraamatute ja -mängude konkursil „Näputööga nägijaks“. Konkursi eesmärk on taktiilsete raamatute ja mängude valmistamine nägemispuudega lastele, et luua neile nutikaid kasutajasõbralikke esemeid. 

Konkurssi toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit. 

Loe lisaks: tlu-craft.ee/uudised või folkart.ee


Imetle käsitööd aknanäitusel!

Tule Tallinna vanalinna jalutama ja imetle Kaarmanni käsitööpoe aknal käsitöönäituseid:

1.–30. aprillini saab vaadata Lembe Maria Sihvre näitust „Paberist punutised“.

1.–31. maini näitab aknal oma töid Ulve Kangro.

1.–30. juunini on aken Avinurme ja Peipsiveere rahva käsitööde päralt. Näituse paneb kokku Monika Järg.

Kaarmanni käsitööpood asub Tallinnas aadressil Vanaturu kael 8.

Loe lisaks: folkart.ee


Osale distantsõppe virtuaalnäitusel!

Eesti Tööõpetajate Selts kutsub üles osalema distantsõppel valminud õpilastööde virtuaalnäitusel. Töid saab saata kuni 1. maini aadressile virtuaalnaitus.ee.

Näituse eesmärk on kokku koguda eri tehnikates ja materjalidest valminud õpilastööd, mis on valminud distantsõppel. Hiljem saab näitust vaadata samas internetikeskkonnas.

Loe lisaks: virtuaalnaitus.ee

Samal teemal

09.06.2021
Värvi suveriided batikaga põnevaks!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee