Nipid

Kevadine autopesu tuleb teha keskmisest põhjalikum! 6 nippi, kuidas sõiduk läikima lüüa 

Toimetas Annaliisa Köss, 11. aprill 2021 05:08
Kevadine autopesu tuleb teha keskmisest põhjalikum!Foto: Kaboompics.com / Pexels
Kevadised ilmad on jõudnud pärale ning nii mõnigi autoomanik vaatab oma tolmust ja porist halliks tõmbunud autot kriitilise pilguga, seades sammud pesulasse, et see taas läikima lüüa. Eksperdid soovitavad autopesu läbi viia siiski regulaarsemalt kui korra hooaja jooksul, et tagada autokere ja värvi pikem eluiga.

Topauto järelteeninduse juht Aivar Kägu sõnul on kevaditi hooldusesse jõudvad autod väga erinevas seisus, kuid üks paistab selgelt silma – need autod, mida pestakse regulaarselt ning vähemalt korra kuus, on paremas seisus kui need, mis alles kevadel kogu mustuse alt välja kraamitakse.

Samal teemal

„Praeguste heitlike ilmadega, mil õues sajab vihma, külmetab ja sulatab, lähevad autod kiirelt mustaks, kuid autopesu eesmärk ei ole autot pikalt puhtana hoida, vaid kaitsta autokeret teedele pihustatud keemia eest,“ selgitab Kägu ja lisab, et see on autokere üks suurimaid vaenlasi, mida silmaga pole näha, ent mis kleepub auto pinnale ning kahjustab värvikihti tasapisi.

Kevadise esimese autopesu võiks valida käsipesu

Kägu sõnul vajab auto regulaarset pesu ning kui üldiselt saab seda inimene teha survepesuri olemasolul ka ise, siis regulaarselt tuleks külastada ka pesulat. Näiteks kleepub talvel keemia lisaks muudele kohtadele ka auto põhja alla ning sealt on inimesel endal autot üsna raske pesta. Samuti oskavad pesula töötajad tähelepanu pöörata detailidele, mis koguvad mustust eriti hästi ning kust tavaliselt algab roostetamine, nagu tihendite vahed, küljekarbid ja rattakoopad.

„Kui ise autot pesta, siis kevadel võiks alustada pigi eemaldamisest. Selleks on spetsiaalsed vahendid, mis talvise pigi lahti sulatavad, et selle saaks maha pesta. Seda, kas auto külgedel on pigi, saab lihtsalt kontrollida – kui auto küljed tunduvad käega katsudes karedad nagu liivapaber, on tegemist pigiga,“ õpetab Kägu.

Pesemiseks soovitab Kägu kasutada survepesurit või selle puudumisel tuua auto pesulasse. Ämbri ja pesusvammiga pesemisel jääb liiv tihti svammi sisse kinni ning sellega autot hõõrudes kahjustatakse värvikihti. Samuti tuleks jälgida, et auto pesemiseks kasutatakse sobivaid pesuvahendeid, mis värvikihti ei kahjusta, vaid seda hoopis kaitsevad. Kindlasti ei sobi auto pesemiseks nõudepesuvahend või muud majapidamises kasutuses olevad pesuvahendid.

Kasuta spetsiaalseid autopesuks mõeldud šampoone ja leotusvahendeid.Foto: Tima Miroshnichenko / Pexels

„Pesulas tehakse kõik tööd kontrollitud vahenditega ning klient võib olla kindel, et saab tagasi hästi puhtaks pestud auto. Samuti kuivatatakse pesulas auto väga hoolsalt, mida inimesed ise tavaliselt teha ei viitsi,“ ütleb Kägu ja lisab, et kuivatamine on praeguste ilmadega väga oluline, et tagada uksetihendite elastsus ning vältida inetuid kuivamisjälgi. Auto kuivatamiseks on väga head seemisnahast või mikrofiibrist lapid, mis imavad hästi niiskust ja on värvi suhtes õrnad.

Lisa ka vahakiht

Kui auto on pestud, on soovituslik see vahaga katta, et autokerele tekiks kaitsev kiht, mis võitleb edaspidise mustuse vastu. Vahade valik on lai ning täpset infot ühe või teise toote kohta soovitab Kägu küsida autopesula teenindajalt. Kallimad vahad peavad vastu isegi aastaid. 

„Näiteks on üks efektiivsemaid viise autokeret kaitsta keraamilise vahaga, mille kaitse kestab reeglina kaks aastat ning pikendab aega, mil autolt tuleb putukad ja lindude väljaheide maha pesta – keraamilise vaha puhul pole hilja reageerida isegi veel nädala pärast,“ jagab ekspert soovitusi. 

6 nõuannet õigeks autopesuks:

  • Kasuta spetsiaalseid autopesuks mõeldud šampoone ja leotusvahendeid.
  • Enne pesu kanna kuivale autokerele pigileotusvahend, lase sel mõni minut mõjuda ning loputa see survepesuriga maha. 
  • Ära hõõru autokeret svammiga, mis võib sisaldada liiva. Pigem eelista survepesurit, ent jälgi, et see oleks autokerest õigel kaugusel ehk 20-30 cm, et vältida auto plastikdetailide kahjustamist.
  • Pesemise ajal hoia autokere kogu aeg märjana, muidu jäävad sellele hiljem raskesti eemaldatavad vee kuivamise plekid.
  • Kuivata auto pärast pesu hoolega, sealhulgas tihendid ja klaasipuhastid.
  • Võimalusel lase auto katta vahaga, mis pikendab värvi eluiga ja tõrjub mustust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee