Uudised

SELLE KUU MÄRKSÕNAD: korja kevadisi ravimtaimi ja kogu puumahla! 

Laura Karro, 1. aprill 2021 16:40
Kevad tuleb!Foto: Alisa Anton / Unsplash
 Nipiraamat toob iga kuu alguses sinuni mõned toredaimad selle kuu märksõnad. Kas tead, kuidas ja millal koguda kase- ja vahtramahla? Või miks tasuks korjata noori tärkavaid ravimtaimi? Tuletame meelde!

Tee vahet: kase- või vahtramahl?

Kasemahl on peaaegu maitsetu kasepuust kogutav vedelik.

Samal teemal

Miks kasemahl kasulik on? Kasemahl sisaldab antioksüdante ja kopsakas koguses erinevaid muid kasulikke ühendeid: karoteene, õunhapet, aminohappeid, valku, Fe, Na, K, Mg, Zn, Cu, Mn ja Si. Suhkruid on mahlas väga vähe, 0,5−1%.

Kasemahl ergutab neere ja aitab kehas vabaneda liigsetest sooladest, tõstab vere hemoglobiinisisaldust, kiirendab ainevahetust ja lahustab tselluliiti. Kunagi usuti, et kasemahl aitab 101 haiguse vastu ja noorendab joojat. Hapendatud kasemahl aitavat peavalu ja pinges lihaste korral.

Millal koguda? Mahla saab koguda siis, kui maa pole enam külmunud ja päevane keskmine temperatuur on 4−6 kraadi. Mida kõrgemal kohal puu kasvab, seda magusam on mahl.

Kasemahl on peaaegu maitsetu kasepuust kogutav vedelik.Foto: Brandy Youland / Unsplash

Vahtramahl on magusa maitsega vahtrapuust kogutav vedelik, mille saak on kasega võrreldes väiksem: kui kasemahl voolab, siis vahtramahl pigem tilgub. Vahtramahlas on suhkruid u 3%.

Miks vahtramahl kasulik on? Mahlas on lisaks paljudele kasulikele vitamiinidele ja mineraalainetele ka oligosahhariide, mis toidavad soolestikus häid baktereid, parandades seega seedimist ja tugevdades immuunsüsteemi. Lisaks veel polüfenoole, mis on antiseptilise toimega.

Millal koguda? Vaher hakkab jooksma varem kui kask, siis, kui öösel on temperatuur miinuses, päeval aga plussis.

Kogu kase- ja vahtramahla nii:

1. Leia sobiv puu. Mahla võid koguda u 30 aasta vanuselt puult või millel on vähemalt 20 cm läbimõõduga tüvi.

2. Puuri auk. Tee see puu päikesepoolsele küljele poole meetri kõrgusele juurekaelast. Auk peaks olema võimalikult väike ja veidi allapoole kaldu.

3. Paigalda toru ja anum. Lükka august sisse metalltoru või voolik, selle teine ots suuna pudelisuust sisse. Kõige rohkem toitaineid on mahlas mahlavõtu alguses. Mahl jookseb umbes kolm nädalat.

4. Pane mahlaauk kinni. Kui oled mahlaisu täis saanud, sulge auk puus puidust punniga.

Kui sa ei taha puurida!

Mahla saad koguda ka ära murtud oksast, kui seod selle külge väikese pudeli.

Korja noori tärkavaid lehti

Ka juba kevadel saab korjata erinevaid ravimtaimi, millega tervist turgutada ja ka ravida. Osa korjatust söö kohe ära, väike ülejääk pane aga järgmiseks talveks sügavkülma.

Kasepungad ja noored lehed on tugeva põletiku- ja mikroobivastase toimega. Need vaigistavad valu ja aitavad depressiooniga toime tulla, leevendavad ka köha ja peavalu.

Nurmenukk on vitamiinirohke taim, mis turgutab organismi pärast pikka talve. Taim puhastab ka lümfisüsteemi ja on hea külmetushaiguste korral.

Nurmenukk on vitamiinirohke taim, mis turgutab organismi pärast pikka talve. Kuivata seda ja pane ka tallele!Foto: Eva Elijas / Pexels

Karulauk sisaldab 15 korda rohkem C-vitamiini kui sidrun. Taim leevendab palavikku ja külmetushaigusi, tugevdab immuunsüsteemi, puhastab verd ja peletab kehast pärmseene. Kõige tugevam on karulaugu toime, kui sööd seda toorena. Lehekeste tugev küüslaugune lõhn on märgiks, et oled sattunud õige taime peale, mitte sarnasena näiva, aga söömisel väga mürgise piibelehe otsa.

Kõrvenõges sisaldab palju C-vitamiini, rauda, kaltsiumi ja teisi mikroelemente, mis annavad jõudu. Nõges on tugev verepuhastaja ja aitab ka nahaprobleemide, nagu sügeluse, soori või kõõma korral.

Instagrami konto, mida armastame: @aedruum

Kui su hing pole veel aiale müüdud, siis pärast selle konto avastamist võib see juhtuda. Kahe Pärnumaa taime- ja aiandusentusiasti loodud pildigaleriis on põnevaid aiakogemusi, -katsetusi ja -meisterdusi, kõik jaapanipäraselt minimalistlikud.

Tervita Jürit!

Jüripäev, 23. aprill oli vanasti tähtis põllutööde alguse ja karjalaskepäev. Arvati, et Jüri on karja, eriti hobuste kaitsja. Võid praegugi vana kombe kohaselt jürituld teha, et tõrjuda õnnetusi, haigusi ja muud halba. Kui tunned mõnda Jüri, helista talle.

Tähtpäevad

1. aprill – naljapäev
2. aprill – suur reede (vaba päev)
4. aprill – ülestõusmispühade 1. püha
14. aprill – künnipäev
23. aprill – jüripäev
29. aprill – linnuristipäev

Lipupäev

23. aprill – veteranipäev

Päike tõuseb ja loojub:

5. aprillil: tõuseb 6.34 ja loojub 20.14

12. aprillil: tõuseb 6.14 ja loojub 20.31

19. aprillil: tõuseb 5.54 ja loojub 20.48

26. aprillil: tõuseb 5.35 ja loojub 21.05

Kuufaasid

Poolkuu (viimane veerand): 4. aprill 
Kuu loomine: 12. aprill 
Poolkuu (esimene veerand): 20. aprill
Täiskuu: 27. aprill

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee