Tee ise

Õpetus ilmus ajakirja Käsitöö veebruari-märtsinumbris. 

Vanad rõivad saavad uue elu: kangajuppidest lillepärg 

Siire Vanaselja, ajakiri Käsitöö, 21. märts 2021 11:30
Sinu lemmikrõivad võivad pärast ärakandmist uskumatult kaunilt taas õitsele puhkeda. Foto: Siire Vanaselja
Sinu lemmikrõivad võivad pärast ärakandmist uskumatult kaunilt taas õitsele puhkeda. Võta kasutusele vanu pakendeid ja meisterda endale riidejuppidest särtsakas lillepärg.

Pehmete lilledega pärg 
Suure pärja läbimõõt 25 cm
Väikese pärja läbimõõt 20 cm

Vaja läheb:

  • venivast materjalist kangatükke ja -ribasid
  • pappi või papist pakendite siledaid osi
  • vatiini
  • õmblusniiti
  • jämedamat niiti
  • nõela
  • helmeid

Töö käik:

1. Lõika pärja aluseks siledast papist rõngad: suurema rõnga läbimõõt on 23 cm ja väiksema 18 cm. Ketta laius on vastavalt 2,5 ja 1,5 cm. Keri rõnga katteks venivast materjalist riba.

Nipp! Lillepärg jääb tugevam, kui liimid kokku mitu kihti pappi!

Lõika pärja aluseks siledast papist rõngad.Foto: Siire Vanaselja

Lillede valmistamine

Mahuline õis 

2. Lõika 3–6 cm läbimõõduga ketas. Aja niit ketta serva, tõmba niiti nii, et moodustuks paun. Täida paun vatiiniga, seejärel tõmba lõpuni kokku ja kinnita tugevalt. Suru pall lapikumaks ning võta sõrmede vahele nii, et kinnituskoht on all keskel ja vastaspoole keskkoht otse selle peal. Võta pikem tugev niit, kinnita all ning vii see ümber palli serva üles ja pealpool keskkohast läbi palli alla tagasi. Korda võtet ning jaota pall sel moel kuueks sektoriks, kinnita keskkohta kaunistuseks helmes.

Mahuline õis.Foto: Siire Vanaselja

Väike keerutatud roos

3. Lõika 8–12 cm pikkune ja 3–4 cm laiune riba. Murra riba pikuti pooleks, lõika otsad kumeraks ja aja riba alumisse äärde krookniit. Pinguta seda nii, et riba oleks kaares. Ühest otsast alustades keera riba tihedaks rulliks, kinnita alläär kindlalt.

Väike keerutatud roos.Foto: Siire Vanaselja

Narmastutt

4. Lõika 20–30 cm pikkune ja 4–5 cm laiune riba. Murra riba pikuti pooleks, traagelda alläär läbi, et riba paigal püsiks. Tee ülemisse serva tihedad paralleelsed sisselõiked (3–5 mm vahedega). Ühest otsast alustades keri riba läbi lõikamata osa rulli. Kinnita viimane ots ja tee läbi kokku rullitud osa mõned läbivad pisted.

Narmastutt.Foto: Siire Vanaselja

Suur lilleõis narmastega südamega

5. Valmista narmastutt (vt fotot 4). Lõika õie kroonlehtedeks viis ketast läbimõõduga 5–6 cm. Murra kettad pooleks ja aseta ringiks kokku nii, et lahtised servad on väljapool ja iga kroonlehe ots ulatub 1 cm võrra üle järgmise. Aja krookniit läbi lahtiste servade ja tõmba kokku. Aseta narmasnutt kroonlehtede keskele, jaota krooked ühtlaselt ja kinnita kroonlehed südamiku külge.

Suur lilleõis narmastega südamega.Foto: Siire Vanaselja

Säbrulise südamikuga õis

6. Lõika kolm ketast läbimõõduga 5–6 cm. Murra kettad pooleks ja aseta ringiks kokku nii, et iga järgmine kroonleht katab järgmise pooles ulatuses. Aja krookniit läbi lahtiste servade ja tõmba tugevalt kokku. Tee läbi kokkutõmmatud osa mõned läbivad pisted ja kinnita niidiots. Tekkinud nuppu võid kasutada ka nii, kuid õie saamiseks suru kokkutõmmatud osa alla ja pööra kroonlehed ümber selle üles. Suurema õie jaoks kasuta viit ketast, kuid arvesta, et selle kokkutõmbamine on raskem.

Säbrulise südamikuga õis.Foto: Siire Vanaselja

Leht

7. Lõika ketas läbimõõduga 5–6 cm. Murra pooleks ning jaota see mõttes kolmeks sektoriks. Too esmalt ühelt poolt kolmandik keskosa peale, seejärel teiselt küljelt. Aja krookniit läbi ülaääre kõikide kihtide, tõmba kokku ja kinnita.

Leht.Foto: Siire Vanaselja

Keerutatud õis

8. Võta 15–25 cm pikkune ja 3–5 cm laiune riba. Murra riba pooleks nii, et lahtised servad jäävad sisse keskele. Keri üks ots sõrmede vahel tihedalt kokku, kinnita südamik paari pistega. Hakka riba südamiku ümber keerutama järjest laienevate ringidena. Aeg-ajalt keera ribale vint peale. Kinnita keeruringid õie all, lõpuks vii ots samuti õie alla ja kinnita seal. 

Keerutatud õis.Foto: Siire Vanaselja

Põimitud õis

9. Lõika paksemast paberist või kartongist ketas läbimõõduga umbes 3 cm. Kinnita ketta külge tugev niit, too ümber serva ja vii keskpunktis läbi ketta. Tee sel moel viis haru ja kinnita niidi ots. Võta umbes 1 cm laiune ja 40 cm pikkune kangariba, kinnita üks ots keskele ja alusta riba põimimist, liigu kordamööda niidihaara alt ja pealt. Kinnita riba ots õie all.

Põimitud õis.Foto: Siire Vanaselja

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee