Uudised

VAATA, MIDA OSTAD! Euroopa turult leiti mullu 2253 ohtlikku toodet, Eestist mänguasju ja näomaske 

Toimetas Annaliisa Köss, 15. märts 2021 11:19
Foto on illustratiivne ega ole seotud nimetatud ohtlike toodetega.Foto: Anton / Unsplash
Äsja avaldatud Euroopa Komisjoni iga-aastasest Euroopa Liidu (EL) ohtlike tarbekaupade kiirhoiatussüsteemi „Safety Gate“ ülevaatest selgub, et liikmesriigid teavitasid mullu läbi süsteemi 2253 EL-i turult avastatud ohtlikust tootest. Eesti teavitas kaheksast meie turult leitud ohtlikust tootest, millest kolm olid mänguasjad, kaks lasterõivad ning kolm isikukaitsevahendid.

Väikelastele mõeldud eeslükatav mänguasi purunes katsetamise käigus ning tootest eraldusid väikesed osad. Väikelaste ehk alla 3-aastaste laste mänguasjadelt ei tohi eralduda pisikesi detaile, kuna need võivad sattuda lapse suhu ning tekitada lämbumisohu. Viimane on ka üks põhilisemaid ohte nõuetele mittevastavate väikelaste mänguasjade juures.

Samal teemal

Mängulima sisaldas lubatust kordi rohkem boori ning nukk tarvikutega dietüülheksüülftalaati. Pikaajaline kokkupuude nimetatud kemikaalidega omab kahjustavat mõju laste hormonaalsüsteemile, raskeim tagajärg võib olla viljatus.

Laste ujumistrikoode kaela ja seljaosas olid suuruse reguleerimiseks pikad seotavad paelad. Paelte takerdumine liumäest allalaskmisel, hüppamisel vms situatsioonis võib tekitada tõsiseid vigastusi või poomisohu tõttu kaasa tuua ka surma.

Teiste liikmesriikide poolt teavitatud toodetest tuvastati Eesti turul 336 ohtlikku toodet. Neist suurema osa moodustasid mootorsõidukid, kuid turult tuvastati ka 24 muud toodet nagu laste reisitool (poomisoht), söötmistool (vigastusoht), prilliraamid (sisaldasid raskmetalle), lumesaan (süttimisoht, tuleoht) jms.

Vaata pilte toodetest galeriist!

Õigus saada ohutud tooted

Tarbija üks põhiõigustest on nõuda ja saada oma elule, tervisele ja varale ohutuid tooteid. Erilist tähelepanu tooteohutusele tuleb pöörata tänu suurele EL-i siseturule, kus seoses kaupade vaba liikumisega on võimalus, et ühes riigis müügil olev ohtlik toode võib liikuda kiiresti ka teistesse liikmesriikidesse. Selleks et takistada ohtlike toodete levikut siseturul, on oluline koostöö erinevate liikmesriikide järelevalveasutuste vahel, mistõttu on loodud ohtlike toodete kiire teabevahetussüsteem „Safety Gate“.

Koostöö tarbijaga on oluline

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) paneb omalt poolt südamele, et ohtlike toodete avastamiseks ja turult kõrvaldamiseks on väga oluline koostöö nii tarbijate kui kauplejate ja järelevalveasutuse vahel.

Teave EL-i turult avastatud ohtlikest toodetest on kättesaadav kõigile ning sellega saab tutvuda Euroopa Komisjoni koduleheküljel.

„Soovitame nii ettevõtjatel, kes tarbekaupade müügiga tegelevad, kui ka tarbijatel antud leheküljel oleva infoga end kursis hoida. Eriti oluline on tarbijal infoga tutvuda siis, kui plaanitakse mõni kallim/pikaaegsemat kasutust leidev toode osta,“ lisas TTJA teenuse- ja tooteohutuse ekspert Angela Priks. „Juhul, kui väljastpoolt EL-i ostetud toode osutub ohtlikuks, ei ole tarbijaõigused tagatud ning lisaks kasutule tootele ja rahalisele kahjule võivad jääda tarbija kanda ka tervisekahjust või õnnetusest tekkinud kulud.“