Tehnika

ÜLLATAV UURING: iga kümnes inimene usub, et riiete pesemiseks piisab vaid ühest programmist (2)

Toimetas Annaliisa Köss, 3. märts 2021 06:05
Mille järgi sina pesuprogrammi valid?Foto: RODNAE Productions / Pexels
Pesumasinatel on tihti isegi enam kui kümme erinevat pesurežiimi ja muid lisafunktsioone, mille seast on võimalik igale rõivatüübile sobivaim valida. LG Electronics viis koostöös OMG Latviaga hiljuti läbi uuringu, mis toob välja vastuolulise tõe: vaatamata arvukatele valikutele kasutavad tuhandest vastajast enam kui pooled ehk 57% pesu pesemiseks vaid 2-3 erinevat programmi.

Konkreetsele rõivatüübile kohandatud valiku teeb vaid veidi enam kui kolmandik uuritud vastajaist (32%), valides programmi vastavalt sellele, kas masinasse on asetatud näiteks õrnad, puuvillased või spordirõivad. Samas selgub uuringust, et iga kümnes inimene usub, et iga oma tekstiileseme pesemiseks piisab vaid ühest programmist. Põhjuseid võime vaid oletada, kuid kindlasti on nende inimeste seas nii neid, kes teevad valiku harjumusest, kui ka neid, kes ei pruugi teada, milline pesuprogramm millistele rõivatüüpidele parim on.

Mis tahes pesumasinaga ka tegemist poleks, leidub sel alati erinevaid programme, näiteks on need eristatavad temperatuuri või rõivatüübi järgi. Uuematel masinatel on lisaks kindlasti ka ökoprogramm ning teised tehnoloogilised uuendused, mis pesuprotsessi nutikamaks teevad. Näiteks võib poodidest leida ka tehisintellektil põhinevaid AI DD pesumasinad, mis oskavad rõivaste koostist lugeda ning õige valiku sinu eest ise ära teha.

Kuidas oma rõivastele sobivaim pesurežiim valida?

Pesuprogrammi valimine temperatuuri järgi:

  • 60 °C – väga määrdunud riided ning põhjalik pesu rätikutele ning voodipesule
  • 40 °C – puuvillased riided
  • 30 °C – kergelt määrdunud riided, sünteetilised kangad, segamaterjalist kangad.

Kui kasutad 60 °C asemel 30 °C pesuprogrammi, võib see hoida kokku koguni kuni 45% elektrikulu, sest kõige rohkem energiat kulub pesumasinal vee soojendamiseks.

Pesuprogrammi valimine riide tüübi järgi:

  • Puuvill – seda programmi soovitatakse eelkõige voodipesu, aluspesu, rätikute ja lasteriiete pesemiseks.
  • Segakangad – segakangarežiim on üks kõige kindlamaid valikuid väheselt määrdunud riiete igapäevaseks pesemiseks, mis lubab masinasse visata erinevast materjalist tekstiilesemeid. Enamasti toimub pesu 30 kraadi juures, mis suudab eemaldada ebameeldiva lõhna ja kergema mustuse, aidates seejuures hoida kanga omadusi ning säästes elektrienergiat.
  • Peenemad kangad ja/või vill – selle programmiga peseme nõudlikumaid kangaid, nagu näiteks villased mantlid, sokid ja kampsunid, õrnad sallid, erinevad kudumid ning kardinad.

Mida lühem, seda ökonoomsem?

Tundub aus arvata, et mida lühem pesuprogramm on, seda ökonoomsem see ka on. See ei pruugi aga sugugi nii olla. Näiteks kestab ökonoomne puuvillaprogramm umbes tunni, kuid tarbib seejuures kaks korda rohkem energiat kui tavaprogramm. Samas, kui valida vaid erinevaid lühiprogramme, mis pesevad 20-30 minutit, peaksid arvestama, et kuigi tarbitava elektri hulk on madalam, siis sobivad need vaid väga väikeste pesukoguste pesemiseks. Enamasti on siis soovituslik maksimaalne pesukogus 2-3 kg.

Pea meeles!

Tegemist on üldiste soovitustega – võimalusel lähtu alati tekstiilmaterjalide siltidel olevast lisainfost!

Samal teemal

06.03.2021
Kaos pesuruumis? 10 nippi, mille abil pääsed riidehunnikutest ja segadusest
02.03.2021
Mida tähendab A+++? Kodumasinate energiamärgised muutuvad senisest lihtsamaks
29.01.2021
Ära riku oma nõusid! 6 asja, mida nõudepesumasinasse panna ei tasu