Uudised

SELLE KUU MÄRKSÕNAD: tee vahet biolaguneval ja komposteeruval, tähista Maa tundi ja keera kella! 

Laura Verte, 2. märts 2021 06:17
28. märtsil keera kellaosuti ringi võrra edasi.Foto: Mohd Zuber Saifi / Unsplash
Nipiraamat toob iga kuu alguses sinuni mõned toredaimad selle kuu märksõnad. Kas tead, mis vahet on biolaguneval ja komposteeruval? 27. märtsil tähistatakse Maa tundi, mis kutsub majapidamistes ja ettevõtetes üheks tunniks (20.30−21.30) valgustuse ja elektroonilised seadmed välja lülitama. 28. märtsil aga keera kellaosuti ringi võrra edasi, sest algab suveaeg!

Tee vahet: biolagunev või komposteeruv?

Biolagunev on sageli valesti tõlgendatud mõiste, kuna lõpuks laguneb kõik meie ümber, ka plast. Selleks, et materjal aga täielikult biolaguneks, mitte ei pudeneks mikroplastiks, vajavad biolagunevad tooted ümbertöötlemisel kindlaid tingimusi, mis peaks olema ka pakendi infolehel kirjas. Seetõttu ei sobi biolagunev materjal kodusesse kompostihunnikusse, vaid tuleb sortida eraldi.

Komposteeruv pakend või toode laguneb kuni kuue kuu jooksul täielikult süsihappegaasiks, veeks ja biomassiks ega jäta seejuures toksilisi jääke. Talupojamõistuse kohaselt saab sellest kõige klassikalisemas mõttes muld, ilma et selleks oleks vaja rakendada eritingimusi.

Biolagunev või komposteeruv – mis neil vahet on?Foto: Nareeta Martin / Unsplash

Täname Elvia Niilsi (Zerowaste.ee)

Maa heaks tuled kustu!

Planeet Maa on meie kodu ja nagu oma pesa eest ikka, tuleb ka Maa eest heaperemehelikult hoolitseda. Maa tund, mida peetakse sel aastal 27. märtsil, kutsub majapidamistes ja ettevõtetes üheks tunniks (20.30−21.30) valgustuse ja elektroonilised seadmed välja lülitama. Sel õhtul toob romantiline õhtusöök küünlavalgel tähelepanu kliimakriisile. Tihtipeale algab suur muutus just teadvustamisest ja väikestest praktilistest sammudest.

Lisaks Maa tunnist osavõtmisele kalkuleeri oma tarbimisharjumusi ja elustiili ökoloogilise jalajälje küsimustikus. Proovi näiteks Jalajalg.positium.ee kalkulaatorit. Utsita testi ette võtma ka peret, sõpru ja kolleege! Lisaks vajalikele teadmistele ja teadvustamisele tekib ka võistlusmoment – las väikseim jälg võitku!

Maa tund, mida peetakse sel aastal 27. märtsil, kutsub majapidamistes ja ettevõtetes üheks tunniks (20.30−21.30) valgustuse ja elektroonilised seadmed välja lülitama. Foto: Pixabay / Pexels

Instagrami konto, mida me armastame: @peetriraamatukogu

Peetri raamatukogu Instagrami kontolt leiab mitmesuguseid lugemissoovitusi ja inspireerivaid fotosid, mis viivad nii raamatukaante peale kui ka vahele ning tekitavad soovi kohe lugema hakata. Sellises soojas ja lugemisele kutsuvas raamatukogus tahaks küll iga raamatukoi oma päevi veeta!

Keera kella!

28. märtsil keera kellaosuti ringi võrra edasi. Algab suveaeg!

Tähtpäevad

8. märts – naistepäev
11. märts – Leedu taasiseseisvuspäev
20. märts – kevadine pööripäev
22. märts – veepäev
25. märts – maarjapäev ehk paastumaarjapäev
27. märts – rahvusvaheline teatripäev

Lipupäev

14. märts – emakeelepäev

Päike tõuseb ja loojub

1. märtsil: tõuseb 7.18 ja loojub 17.50

8. märtsil: tõuseb 6.57 ja loojub 18.07

15. märtsil: tõuseb 6.37 ja loojub 18.24

22. märtsil: tõuseb 6.16 ja loojub 18.41

29. märtsil: tõuseb 6.55 ja loojub 19.58

Kuufaasid