Raha

Üks eriti lihtne nipp, mille abil pole raha kogumine enam kunagi keeruline 

Toimetas Annaliisa Köss, täna 11:07
Hea eesmärk on selline, mis vastab viiele konkreetsele kriteeriumile.Foto: Julia Vakina
Kes vähegi kindlamalt elada soovib, ei saa üle ega ümber rahalise säästupuhvri tagamisest. Olgugi et nippe ja nõuandeid jagatakse palju ja erinevaid, on ilma konkreetse eesmärgita säästa keeruline. Rakenduse MyFinancier asutaja ja tegevjuht Kadri Mäsak jagab üht lihtsat nippi, mille abil on sul võimalik määratleda eesmärk, mille abil suudad raha kõrvalepanemisest ka kinni pidada.

Tegemist on SMART-mudeliga, mis on eesmärkide sõnastamiseks ja seadmiseks loodud tehnika, kus:

  • S on specific ehk konkreetne/spetsiifiline;
  • M on measurable ehk mõõdetav;
  • A on achievable ehk saavutatav. Saavutatav eesmärk tuleb seada piisavalt kõrge, et see paneks tulemuse nimel maksimaalselt pingutama, samas ei tohi see olla utoopiline, nii et eesmärk jääks seatud ajaperioodil ikkagi saavutatavaks.
  • R on relevant ehk asjakohane;
  • T on timely ehk ajastatud ehk planeerimistasandi ajaraamiga seotud.

Hea eesmärk on selline, mis vastab kõikidele nendele kriteeriumitele.

Kuidas eesmärki sõnastada?

Näiteks on halb eesmärgisõnastus selline: Kati eesmärk on säästa raha.

Sel juhul ei ole teada, mis aja jooksul (pole ajastatud), mis summadest on juttu (pole mõõdetav) ja mille jaoks (pole asjakohane) raha kogutakse. Tegemist on ebakonkreetse ja umbmäärase sõnastusega, kus Kati ei tea tegelikult, kui palju või mille jaoks ta raha soovib koguda. 

Hea eesmärgisõnastus on aga selline: Kati eesmärk on järgmise kolme kuu jooksul suurendada säästupuhvrit 300 euro võrra, hoides kokku 50% senistelt meelelahutuskulutustelt.

See on selge ja konkreetne eesmärk, kus on sõnastatud, kui palju ja mis aja jooksul raha kõrvale pannakse ning mille jaoks ja mille arvelt seda tehakse.