Lemmikloom

SKEEM | Tee selgeks, kui külm on koera jaoks liiga külm! (1)

Toimetas Annaliisa Köss, 10. veebruar 2021 12:50
Kas koeral hakkab külm?Foto: Tanika / Unsplash
Eesti Loomakaitse Selts (ELS) kutsub loomaomanikke talvekülmadega pöörama senisest enam tähelepanu oma lemmikloomale, kes elab õues või kellega pikemalt väljas viibitakse. See, et koeral on kasukas, ei tähenda alati, et ta ka külma talub. 

„Juba esimeste niiskete ja külmade ilmadega saabub meile palju teateid koertest, keda ei sobi õues pidada või kelle elutingimused ei taga loomale heaolu. Õues peetakse koeri, kelle karv on liiga lühike, kes on liiga väikesed ja elavad sageli tingimustes, mis ei võimalda loomale kuiva ega sooja kohta,“ selgitab ELSi otsese abistamise juht Kaisa Kamm. Inimesed kipuvad arvama, et olenemata koera karva pikkusest või suurusest taluvad mis tahes koerad külma paremini kui inimesed. 

Samal teemal

Koera külmataluvus sõltub tema karvkattest, tõust ja ka suurusest. Suured ja tiheda, pika karvaga koerad taluvad külma paremini kui näiteks väikesed või keskmist kasvu koerad. Enamik koeri ei suuda siiski olla väljas ükskõik kui külma ilmaga, nii et ta ei vajaks sooja hoidvat kuuti või näiteks matkates riideid. Seega tuleb igal juhul oma õues viibival koeral silm peal hoida ja tagada talle võimalus külma eest varjuda. 

Millal on ilm koera jaoks liiga külm?

Kõige lihtsam on leida juba välja töötatud tabelid, kus koera suuruse järgi saab hinnata, kas peaks olema ettevaatlikum. Loomulikult tuleb sealjuures arvestada ka koera tõuga ja looma õues olles jälgida.

Numbrid skeemil märgivad riski järgnevalt:

1 – Risk puudub. Lõbutsege õues julgelt!

2 – Risk on madal. Nautige õues olemist, aga jälgige koera!

3 – Võib olla ohtlik, oleneb tõust. Hoidke lemmikul silm peal!

4 – Ohtlik külm. Olge ettevaatlik!

5 – Suure tõenäosusega elu ohustav. Vältige kaua õues viibimist.

Kuut olgu korralik!

Lisaks tuleb kindlasti üle vaadata õuekoera kuut ja suuremate külmadega koer tuppa lasta. „Õues elaval koeral peab olema korralik kuut, mis ei lase läbi tuult ning suudab tagada kuiva ja sooja aseme. Selleks peab kuut vastama koera suurusele, olema soojustatud, selle põhi peab olema maapinnast kõrgemal ja kuudi põrandal peab olema allapanu, näiteks puupõhk,” selgitab Kamm ja lisab, et kuut võiks olla kaheosaline – esik ja tuba, ning kuudi ukse ees võiks olla kate, mis ei laseks tuulel otse sisse puhuda. 

Allikas: loomakaitse.ee