Raha

SULAILM TULEKUL: kes hüvitab kahju, kui jääpurikas kukub pähe või autole? (1)

Toimetas Annaliisa Köss, 20. jaanuar 2021 06:10
Eelolevaks nädalaks lubab riigi ilmateenistus plusskraade, nii et jääpurikate tekkimise oht muutub veelgi tõenäolisemaks.Foto: Sindre Strøm / Pexels
Viimastel nädalatel maha sadanud paks lumi võib temperatuuri kõikumiste tulemusel majade räästaisse tekitada hiiglaslikud jääpurikad, mis kujutavad suurt ohtu nii jalakäijatele kui autodele. Selleks nädalaks lubab riigi ilmateenistus ka plusskraade, nii et oht muutub veelgi tõenäolisemaks. Kes hüvitab kulud, kui selline õnnetus juhtub?

Tasub teada, et lume ja jää ning purikate õigeaegse eemaldamise eest vastutab kinnistuomanik. „Inimesed, kes lasevad lumel rahulikult oma maja katusele ja purikatel räästasse koguneda ning loodavad, et probleemi korral kannab kindlustus kõik kahjud, tasub olla tähelepanelik. Tahtliku hooletuse korral vastutab kahjude eest siiski iga omanik ise,“ selgitab ERGO kindlustuse kahjukäsitluse valdkonna juht Caterina Lepvalts. „Ka lindiga piiramine ei vabasta õnnetuste korral kinnistuomanikku vastutusest,“ rõhutab ta.

Selleks, et talviseid purikaõnnetusi ennetada, peab majaomanik või ühistu talvisel ajal ja iseäranis temperatuurimuutuste korral hoonet ja selle ümbrust korrektselt hooldama. Selleks annab Lepvalts järgmisi juhiseid:

  • Lumi võib tekitada palju kahju nii vajumise, sulamise kui jäätumise tõttu, seetõttu tuleb jälgida katusele kogunenud lume kogust ning lumi ja jää sealt õigeaegselt ära koristada.
  • Märja lume korral võib juba paarikümne sentimeetrine kiht lõhkuda katusekonstruktsiooni, mistõttu on lume õigeaegne koristamine hädavajalik. 
  • Tuleks jälgida ka seda, et lumi ja jää ei koguneks räästarennidesse ning sadevee äravoolutorudesse, kuna see takistab vee äravoolu ja võib tekitada ohtlikke jääpurikaid.
  • Kinnistuomanik peaks tagama ka kõnniteede korrektse hoolduse, et ära hoida õnnetuid libisemisi.
Lumi ja jää katustel Õle tänaval Tallinnas. Foto: Heiko Kruusi

Kui jääpurikas kukub autole

Kui jääpurikas kukub aga autole ja kui autol on kaskokindlustus, siis kindlustus hüvitab autoomanikule tekkinud kahju ning esitab nõude majaomaniku või korteriühistu vastu kindlustushüvitise ulatuses.

„Juhul kui korteriühistul või majaomanikul on vastutuskindlustus olemas, siis kannab need kulutused tema vastutuskindlustuse kindlustusandja. Kui pole, tuleb kahjud ühistu rahakotist tasuda ehk et sisuliselt iga korteriomanik annab oma panuse kahju hüvitamiseks. Seega on mõistlikum ja odavam investeerida korralikku majahooldusse ja kindlustusse, kui hiljem oma taskust kahjusid kanda,“ selgitab Lepvalts.

Veendu, et pea ja auto kohal on ohutu

Kindlustusseltsi esindaja rõhutab, et turvalisuse tagamiseks peaks talvisel ajal jalakäijad ka ise veenduma, et nende peade kohal on kõik ohutu. Lisaks on oluline, et autojuhid jälgiksid maja äärde parkides, kas katuselt võib sõidukile jääkamakas kukkuda ja kahju põhjustada. „ERGO statistikast näeme, et sellised autokahjud võivad ulatuda mitmete tuhandete eurodeni. Jää või jäätunud lume kukkumine inimesele võib aga lõppeda sootuks raskemate tagajärgedega,“ lisab Lepvalts.

Samal teemal

28.02.2021
Õnnetus hüüab tulles: lume raskuse all purunenud katust ei pruugi kindlustus hüvitada
21.02.2021
Ettevaatust! Paks sulalumekiht katusel võib maja oluliselt kahjustada
19.02.2021
KUI HALB VÕI HEA? Kasulikke soovitusi, mida kindlustust sõlmides kindlasti teadma peaks
19.02.2021
OHTLIK SULA TULEKUL: 8 soovitust, mida katuse lumekoristustööde puhul silmas pidada