Raha

KORRALIK PAKANE: kas kindlustus katab külmavõetud torud? (7)

Õhtuleht Tarbija, 5. veebruar 2021 15:55
Mõistlik on ahju kütta sagedamini, aga väiksema küttekogusega.Foto: Alex Kozlov / Pexels
Viimaste päevade ilmaprognoos lubab nädalavahetuseks krõbedamaid külmakraade – kohati võib termomeetri näit langeda alla 10 miinuskraadi. Külm ilm toob endaga kaasa koduste õnnetusjuhtumite kasvu, mille põhjuseks on enamasti lõhkenud torud või ülekütmine.

„Suurema pakasega saame kahjuteateid väga erinevate külmumiste tõttu – torud on lõhkenud nii seintes, põrandates ja lagedes kuni purunenud WC-pottideni välja. Kui kodu on kindlustatud, siis rahalist kahju pole vaja karta, sest kindlustus hüvitab torude külmumisest tekkinud kahju,“ ütleb ERGO kindlustuse varakahjude osakonna juht Erko Makienko.

Samal teemal

Kuidas külmumiskahjusid ära hoida?

Selleks, et ära hoida suuremaid kahjusid ning vältida ebamugavaid remonditöid, soovitab Makienko külma ilma korral tõsta vähem kasutatavates ruumides kütte miinimumilt pigem keskmise peale. „Üldjuhul inimesed ei tea, mil viisil on nende kodu torustik soojustatud. Kui väljas on krõbedad külmakraadid, siis miinimumküte ei pruugi välistada torustiku külmumist. Mida jahedam on siseruum, seda suurem on tõenäosus, et külm õhumass läbi välisseina torud ära külmetab. Kui vähegi võimalik, siis sulge selliste ruumide peakraan, et torustik oleks võimalikult tühi – see ei pruugi küll külmumist välista, kuid tagajärjed on kergemad.“

Mida teha, kui torustik on juba külmunud?

„Kindlasti tuleks vältida lahtise tule kasutamist torude sulatamisel. Selle asemel palu abi torutööde spetsialistidelt või pöördu kindlustuse Koduabisse, mis reageerib kiirelt,“ juhendab Makienko.

Probleemiks on ka ahjude ülekütmine

„Mõistlik on ahju kütta sagedamini, aga väiksema küttekogusega, mitte üks kord ja siis nii, et ahi on „punane“. Sagedamini küttes on temperatuur ühtlasem ja sisekliima parem. Kontrollida võiks ka suitsu- ja vingugaasiandureid, et kas patareid on kenasti täis ja andur tolmust puhas,“ selgitab varakahjude osakonna juht.

Ühtlasi tuletab Makienko majaomanikele meelde, et 2020. aastal täitus viis aastat kohustuslikust küttekollete kontrollist. „Seega kui möödunud aastal jäi korstnapühkija külla kutsumata, siis nüüd oleks viimane aeg seda teha.“