Nipid

NÄHTAMATU PRÜGI: ühe sülearvuti tootmisel tekib 1,2 tonni jäätmeid, mida sa kunagi ei näe 

Toimetas Annaliisa Köss, 25. november 2020 06:10
Tootmise käigus tekib suur hulk jäätmeid, mida me kaupa ostes ei näe ega sageli teagi, et need olemas on.Foto: Burst / Unsplash
Novembri eelviimane nädal on kuulutatud üleeuroopaliseks jäätmetekke vähendamise nädalaks (European Week for Waste Reduction). Selle raames kutsutakse inimesi üles jäätmeteket vältima ning ressursse säästlikult kasutama. Samuti panna inimesi kaalutlema ostude vajalikkuse üle, näidates, et uue eseme tootmisel tekkivad jäätmed on keskkonnale oluliseks koormuseks.

„Nähtamatud jäätmed kõlab natuke muinasjutuliselt, kuid tegemist on täiesti reaalse probleemiga: iga uue asja tootmisel tekib alati hulgaliselt jäätmeid, mida tarbija kunagi ei näe. Tihti on aga nähtamatute jäätmete keskkonnamõju suuremgi kui vana ja katkise toote käitlemine,“ sõnab Keskkonnaministeeriumi asekantsler Kaupo Heinma

Samal teemal

Nähtamatud jäätmed – mis need veel on?

Iga uue asja tootmiseks kasutatakse hulgaliselt toormaterjale: naftast puiduni ja erinevatest metallidest puuvillani, lisaks kulub alati vett ja energiat. Nii tekib tootmise käigus suur hulk jäätmeid, mida me kaupa ostes ei näe ega sageli teagi, et need olemas on. Neid jäätmeid nimetatakse nähtamatuteks jäätmeteks ning reeglina on nende keskkonnamõju suuremgi kui vana ja katkise toote käitlemisel tekkiv. Näiteks hinnatakse, et uue sülearvuti tootmisel tekib nähtamatuid jäätmeid ligi 1,2 tonni.

Selleks, et tootmine ja tarbimine oleksid keskkonnahoidlikumad ning väiksema negatiivse mõjuga loodusele ja inimese tervisele, on oluline toodete kasutusiga pikendada ning nende parandamine ja uuesti ringlusesse võtmine võimalikult lihtsaks teha – seda näeb ette ka Euroopa Liidu Rohelepe

„Näiteks teksade või ükskõik milliste puuvillaste pükste tootmine algab juba puuvillakasvatusest, millel on suur mõju nii taimekaitsevahendite kui ka maa intensiivse kasutamise kujul. Kui puuvill saab kangaks, kasutatakse tollest vaid mingit osa, ülejäänu läheb raisku. Samuti kasutatakse kangaste töötlemisel eri kemikaale alates värvidest, lõpetades näiteks niiskuskaitse, pehmendajate ja muu taolise näol. See kõik koormab keskkonda, reostab seda, aga mõjutab otseselt ka inimeste tervist,“ loetleb Heinma.  

Puuvillast teksapüksid kaaluvad keskmiselt 700 grammi, kuid nende tootmisel tekib ka 25 kg nähtamatuid jäätmeid. Foto: lan Deng / Unsplash

Iga inimene peaks enne uue asja ostmist mõtlema, kas tal on ikka seda vaja. Kui vana läks katki – äkki õnnestub seda ikkagi parandada? Või õnnestub osta asendus kasutatuna. „Kui need variandid ei ole võimalikud, siis soovitame inimestele lubada endale vaid parimat – üks variant selleks on otsida toodetelt ja ettevõtete kodulehtedelt kinnitusi keskkonnahoidlikkuse ja muidu vastutustundlikkuse kohta,“ täiendab Heinma. 

Selleks, et kontrollida oma seniseid teadmisi, ammutada uusi ning lasta end juhatada, kuidas oleks mõistlik uue asja ostmisel või katki läinud toote puhul käituda, on www.nähtamatudjäätmed.ee lehele loodud tarbija teadlikkuse testimismäng. Vaata ja testi oma teadmisi siin!  

Häid soovitusi, kuidas vähendada nähtamatuid jäätmeid:

  • Vähenda tarbimist. Ostes ainult neid tooteid, mida tõesti vaja on, vähendad nii tootmisjäätmete teket kui asjade ära viskamisel tekkivaid jäätmeid.
  • Paranda. Kui midagi on katki läinud, eelista äraviskamisele ja uue asja ostmisele olemasoleva parandamist.
  • Laenuta. Kui parandamine pole võimalik, kaalu, kas vajad uut toodet endale või saaksid selle sõbralt või teenusepakkujalt vajalikeks tegevusteks laenata.
  • Osta kasutatud toode. Kui parandamine ega laenutamine pole võimalik, eelista kasutatud toodete soetamist.
  • Otsi märgiseid. Osta võimalusel selliseid asju, mis on valmistatud keskkonnasäästlikult ja vastutustundlikult: selleks aitavad sind vastavad märgised, mille kohta leiad infot siit.
  • Kogu jäätmeid liigiti. Kindlasti kogu tekkivad jäätmed liigiti, et neid oleks võimalik taas ringlusesse võtta. Vaata lähemalt siit!
  • Ostle pakendivabalt. Osta tooteid, millel on võimalikult vähe pakendit, sest ka selle tootmisel tekib palju nähtamatuid jäätmeid.

Kas teadsid?

  • Puuvillast teksapüksid kaaluvad keskmiselt 700 grammi, kuid nende tootmisel tekib ka 25 kg nähtamatuid jäätmeid. Keskmiselt moodustavad tootmisjäätmetest 91% tekstiilijäätmed, 7,5% metallijäätmed ja 1,5% muud jäätmed.
  • Paar kilo kaaluva sülearvuti tootmisel tekib nähtamatuid jäätmeid suisa 1,2 tonni. Kõige enam ehk 77% tekitab neid trükkplaadi (PCB) tootmine. Umbes 10% jäätmetest tekib LCD-mooduli tootmisel, 5% DVD-seadme tootmisel, 3,5% erinevate kaablite ja pistikute tootmisel ning 4,5% ülejäänud osade tootmisel.
  • Üldiselt kaalub nutitelefon kuni 200 grammi, kuid selle tootmisel tekib u 85 kg jäätmeid. Enim tekib neid telefoniümbrise tootmisel, mistõttu tekivad jäätmed peamiselt ekraani (ligi 75%, klaasi (18%) ning kaablite, pistikute ja adapterite tootmisel. 

Allikas: nähtamatudjäätmed.ee