Lemmikloom

SÄÄST VÕI MITTE? Kas koerale ise maiuseid tehes on võimalik raha kokku hoida? 

Urve Vilk, ajakiri Tiiu, 7. oktoober 2020 13:40
Kõige maitsvam ja tervislikum koeramaius valmib just ise kokates, sest siis saab kindel olla tooraine kvaliteedis ja maiuse koostises.Foto: Martin Ahven
Poelettidel on küll lai valik koerte snäkke ja maiuseid, kuid kuna nende koostises on sageli palju keemiat ja kondipuru, on mõistlikum need hoopis ise valmis teha. Kõige maitsvam ja tervislikum koeramaius valmib just ise kokates, sest siis saab kindel olla tooraine kvaliteedis ja maiuse koostises.

Esialgu võib mõte snäkkide valmistamisest tülikas tunduda, kuid tegelikult on asi lihtne. Kõige levinum maius on kuivatatud maks, aga samamoodi saab ette valmistada ka muud rupsi ja liha. 

Tee nii: keeda toorest maksa mõni minut, seejärel kuivata see kergelt paberiga. Lõika maksast sobiva suurusega tükikesed, aseta ahjuplaadile ja kuivata 180 °C juures 20 minutit.

Loomatoiduks saab kuivatada muudki, näiteks bataati. Selleks tuleb lõigata maguskartulist pikkupidi 5 mm paksused viilud, katta ahjuplaat küpsetuspaberiga ja asetada viilud üksteise kõrvale.

Tee nii: kuivata viile kolm tundi, neid vahepeal korra ümber keerates. Viilud peaksid jääma nätsked, kuid samas kuivad. Säilitada tuleb neid külmkapis või sügavkülmas.

Ise tegemine säästab raha!

Kuigi toore maksa kilohind jääb viie ja kuivatatu oma kümne euro kanti, ei sisalda viimane vett ja on selle võrra toitvam. Seega sööb koer kuivatatud maksa ka vähem, nii et kokkuhoid on igal juhul tagatud.

Samal teemal

07.02.2021
Ekspert selgitab: kas koera riietamine on põhjendatud?
28.01.2021
Loomaarst selgitab: miks tuleb lasta koeral nuuskida?
02.10.2020
„LOOMAARST TASKUS“ | Tiina Toomet: loomaomaniku kohustus on oma lemmik marutaudi vastu vaktsineerida!