Tee ise

VANAST UUS | Villase kampsuni teine elu randmete ümber 

Tiina Zujenkov, ajakiri Tiiu, 5. veebruar 2021 11:18
Valmistage vanast kampsunist randmesoojendajad, mis hoiavad niiskel sügisel mantli all käed soojas!Foto: Tiina Kõrtsini
Mida teha, kui on juhtunud äpardus ja villane kudum on muutunud pesumasinas tiirlemise järel algsest oluliselt väiksemaks? Valmistage sellest randmesoojendajad, mis hoiavad niiskel sügisel mantli all käed soojas!

Loomulikult võite randmesoojendajaid valmistada ka mõnest muust kasutuseta jäänud villasest riideesemest, mille olete kodukapist leidnud. Mina olen kirglik taaskasutaja ja aardeotsija ning olen ka teise ringi poest leidnud kaubandusliku väärtuseta, kuid väga kvaliteetseid kudumeid (vaadake poes tootesilti). Mõnikord on boonuseks ka vahvad nööbid. Enne kudumi vanutamist soovitan sellel nööbid eest ära harutada.

Vanutamiseks pistke täisvillane kudum pesumasinasse ja peske läbi vähemalt 60kraadise programmiga. Seejärel tsentrifuugige madalal kiirusel. Kuivatage siledal alusel käterätil. Pitsilise kudumi puhul on tulemus nagu loterii – mõnikord tuleb peavõit, mõnikord ei ole tulemus nii hea.

Vaja läheb:

  • vanutatud villast eset, mis tuleb mööda õmblusi tükkideks lõigata
  • kääre, niiti, nõela, mõõdulinti, vajadusel heegelnõela
  • kaunistusvahendeid – pitsi, villast heegelniiti, nööpe, helmeid jms
  • mõni tund aega ja head muusikat meeleolu loomiseks

Töökäik:

1. Alustuseks konstrueerige enda randmesoojendaja lõige. Selleks mõõtke randmesoojendaja soovitud pikkus ja käe ümbermõõt, mõlemad sentimeetrise õmblusvaruga. Joonistage saadud mõõtude järgi paberile ristkülik ja lõigake see välja.

2. Kui vaja, aurutage vanutatud kangas siledaks (läbi õhukese puuvillase riide).

3. Paigutage lõige võimalikult mööda koejoont kangale ja lõigake välja kaks ristkülikut.

4. Kui soovite teha pöidlaauku, siis mõõtke välja, kuhu see tuleb ja märkige ava kohad. Kahtluse korral traageldage ja proovige.

5. Õmmelge küljeõmblus 0,5 cm laiuselt kokku, jättes soovi korral pöidlaava. Kinnitage õmblusvarud niidi ja nõelaga toote siseküljele (pahupoolel).

6. Kui kangas on vanunud nii, et ääred ei hargne (fotol helepruun paar), ei ole vaja neid ääristada. Võite kohe kaunistama hakata – lisada pitsi, nööpe või osavamate näppude puhul ka tikandit.

7. Pisut hargneva kanga puhul keerake äär sissepoole ja kinnitage peitepistetega. Seejärel kaunistage äär endale sobival moel. Mina heegeldasin ääristatud kanga külge äärepitsi.

8. Viimase lihvi andmiseks võite valmistoodet aurutada läbi puuvillase kangatüki – aga väga õrnalt!

Mida teha ülejäägiga?

Ülejäänud kangast valmistage randmesoojendajad ka sõbrale. Võite sellest õmmelda toreda koti, mänguasja või väikese lõhnapadja. Eriti vahva eseme saate, kui pesete väikeseks mõne mustrilise toote – siis ei ole vaja seda üldse tuunida, piisab ainult kokkuõmblemisest. Rõõmsat nokitsemist ja terveid randmeid!

Samal teemal

07.02.2021
KRÕBE KÜLM: õmble seisma jäänud kampsunist vahvad talvepüksid!
01.11.2020
VANAST UUS: tavalisest plassist sissepääsust saab uhke tahveluks
14.10.2020
Nutikas taaskasutus: tee vanast kampsunist soojad sussid!
19.08.2020
VANAST UUS | Öökapist saab kontorilaud, mis peidab kõik su saladused