Tehnika

Etiketi asjatundja: Facebook ei ole koht, kus käivitada võistlus, kellel on rohkem sõpru 

Kristiina Sika, ajakiri Tiiu, 14. oktoober 2020 06:30
Facebook ei ole koht, kus käivitada võistlus, kellel on rohkem sõpru. Foto: Tobias Dziuba / Pexels
See aasta on toonud meie ellu märgatavaid muudatusi. Nii kasvatasid kevadel kehtestatud sotsiaalse distantsi nõue ja sellele järgnenud mitte päris tavapäraselt vaba liikumisega suvi Facebooki kasutamist. Populaarsesse internetikeskkonda postitati pilte kodustest tegemistest ja reisimisest, jagati rõõmukilde ja muresid. 

Mina ei ole suur postitaja, küll aga olen järjekindel jälgija, mida mu sõbrad ja kolleegid teevad. Ja rõõm on tõdeda, et enamiku puhul on selgelt saada aru, et inimestel on väga hea taju, kuidas selles keskkonnas korrektselt käituda. 

On mõni lihtne tõde, mida järgides ei saa olla ebaviisakas:

 • Enne postituse ärasaatmist tasub meenutada eesti vanasõna „Üheksa korda mõõda, üks kord lõika“. Liiga tundelises olekus tehtud postitused võivad hiljem tekitada piinlikkust või olla naeruväärsed. Kiiresti ja emotsionaalselt reageerides võib sõnastus kujuneda sobimatuks, piinlikuks või koguni kedagi solvata.  
 • Erutatud seisundis võiks pigem hingata kümme korda sisse-välja ja järele mõelda, kas peab kõik just praegu välja paiskama või parem lasta natuke aega mööda minna ja siis kirjutada. 
 • Tungivalt soovitan postitada vaid kaines olekus
 • Eesti keel olgu au sees ka internetikeskkonnas. Kirjutatu peaks olema grammatiliselt korrektne ja kõigile ühtmoodi arusaadav. 
 • Sõnumit kokku seades keskenduge positiivsele. Kui miski teile hingepiina valmistab, siis püüdke vältida kaeblevat vormi. Hädaldamist soovitan vältida, sest see ei vii meie elu edasi ega too meelerahu, pigem peetakse teie teadaannet pealetükkivaks ja ebamugavaks.
 • Kindlasti jälgige, et teie privaatsusseaded on paigas. Pöörake tähelepanu, kellega ja mida jagate. Ilmselt te ei soovi, et täpse ülevaate teie nädalavahetusel toimunud peost saaksid ka ülemus ja kolleegid.
 • Ka ei ole hea toon riputada üles või jagada piinlikkust tekitavaid pilte sõpradest või kolleegidest. Soovides jagada sõnumit ürituse kohta, mis kajastab ka teisi inimesi, küsige eelnevalt nende nõusolekut. Eriti tähelepanelik tuleb olla, kui piltidel on lapsed. Vaata lähemalt siit!
 • Ka eraelu puudutavate suursündmuste puhul, olgu selleks siis lapselapse sünd, pulm või kellegi kaotamine, tasub seda esmalt jagada lähedastega ja alles seejärel suurema ringiga.
 • Pole paslik kellegi teise kontol avaldada rõõmu tema abiellumise või kaastunnet ta lähedase surma puhul, kui isik ise ei ole seda Facebookis teatavaks teinud. Paljud ei soovi oma eraelu reklaamida ja seda tuleb austada.
 • Iga postituse aluseks on austus. Eriti tuleb seda järgida, kui kirjutatakse oma vaadetest, olgu need siis poliitilised või usulised, rahvuslikud või soolised. Internetikeskkonnas suhtlemisel kehtivad samad reeglid, mis seltskonnas – igalühel on õigus oma vaadetele. Enda arvamust teistele peale suruda on sama, mis seada kahtluse alla nende arukus ja mõtlemisvõime.
 • Palju liigub väärinfot, kuid selle vastu saame me kõik ühiselt võidelda. Teiste postituste jagamisel olge täiesti kindel, et info vastab tõele ja te ei levita pettust, pealekaebust või veelgi hullem – viirust. Uurige tausta!
 • Facebook ei ole koht, kus käivitada võistlus, kellel on rohkem sõpru. Saatke sõbrakutse vaid neile, keda te teate või tunnete, kellega teil on ühised huvid. 
 • Ärge solvuge, kui keegi teie sõbrakutset vastu ei võta. Võimalik, et inimene soovib hoida oma sõpruskonda väiksena ega taha panna era- ja tööelu ühte patta.  

Samal teemal

08.09.2020
Etiketi asjatundja: liikluses käivad ohutus ja viisakus käsikäes
31.08.2020
Etiketi asjatundja: eramaad tuleb austada ka siis, kui tara ees pole
25.07.2020
Etiketi asjatundja: terviserajal, pargis ja metsa all kehtivad lihtsad reeglid
15.06.2020
Etiketi asjatundja: mõni kuu tagasi kasvatamatus, nüüd uus normaalsus