Raha

7 nippi, kuidas ka väikese sissetuleku juures raha kõrvale panna (1)

Kogumispäevik, 6. jaanuar 2021 17:40
Säästmine on elustiil, mille puhul ei loe sissetuleku suurus, vaid suhtumine.Foto: Dom J / Pexels
Sageli arvatakse, et säästa suudavad vaid need, kellel on väga suured sissetulekud. Tegelikult on võimalik lihtsate nippide abil säästa ka väiksema sissetuleku juures. Populaarse rahatarkuse grupi #Kogumispäevik liikmed jagavad oma nõuandeid, kuidas edukalt raha kokku hoida.

Eelarvestamisega alustamine on kergem kui tundub

Samal teemal

Eelarve koostamine tuleb endale teha võimalikult lihtsaks, nii tagad ka selle järjepideva täitmise. Märkmik, Excel, mobiilirakendus või hoopis midagi muud – valikuid eelarvestamise lihtsustamiseks on mitmeid. Kui soovid eelarvet täita Excelis, kuid programmi valemid jätavad külmaks, võid inspiratsiooni otsida internetist, kust leiad tasuta allalaadimiseks sadu erinevaid näidiseelarveid. Elu teevad kergemaks ka mobiilirakendused, mis on abiks eelarve jälgimisel reaalajas. Kogumispäeviku liikmed soovitavad rakendusi nagu näiteks Monefy, YNAB, Wallet, MoneyWise ja 1money.

Põhjalik ülevaade on parim abiline

Detailne ülevaade oma kulutustest on eriti oluline siis, kui tegemist on väikese eelarvega. Mida detailsemalt oma kulutusi jälgid, seda paremini saad ülevaate võimalikest kokkuhoiukohtadest. Näiteks tunduvad paarieurosed kulutused üksikuna võttes tühisena, kuid kuu lõpus samalaadsete ostude kokkuliitmisel võivad summad sadade eurodeni küündida. „Kasvõi igapäevaselt tööle minnes kolm eurot kohvile kulutada teeb kokkuvõttes ühes kuus pea 100 eurot!“ toob üks grupiliige näite.

Võta appi pangakonto väljavõtted ja tšekid

Tänapäeval tehakse paljud ostud kaardiga ning pangaväljavõttest on võimalik saada kiire ülevaade oma kulutustest. Sularaha kasutades on mõistlik aga tšekid alles hoida, siis ei pea hiljem mõistatama, mille peale raha kulus. „Kogume tšekid alati ühte korvikesse. Kui süsteem on paigas, siis aitab see lihtsamini ka järjepidev olla ja nii on kergem eesmärki täita,“ jagab teine grupiliige.

Loo eraldi arvelduskonto

„Üleliigse raha võib teisele kontole kanda ja arvelduskontole jätta ainult need summad, mis katavad kulutused kuni järgmise palgapäevani. See aitab distsiplineerida,“ annab üks koguja nõu. Kogumispäeviku liikmete seas on levinud ka igakuistele kulutustele eraldi arveldusarve tegemine. Kui kanda sellele iga kuu kindel summa, on kergem jälgida, et eelarve lõhki ei läheks ning ei tekiks ahvatlust minna säästude kallale.

Muuda säästmine rutiiniks

Osta harvemini

Eelarvet on kergem järgida ka siis, kui kulutused on harvemad. Näiteks kui osta iga päeva asemel toitu ainult ühel-kahel päeval nädalas, tuleb eelarvesse kanda tunduvalt vähem kulutusi. Mida vähem väikeseid oste teed, seda kergem on eelarvet täita!

Suhtumine on tähtsam kui arvad

Kogumispäeviku liikmed tõdevad, et eelarvestamise järg võib ka käest ära minna. „Siis aitab see, kui korra samm tagasi astuda ja mõtiskleda, mis on selle põhjustanud ja mis aitaks seda järgmine kord ära hoida,“ annab üks kogumispäeviku grupiliige mõtteainet. Seega tuleb uuesti alustamiseks end vaid koguda, seada uued eesmärgid ning sisse kanda oma järgmine kulutus. Pea meeles, et säästmine on elustiil, mille puhul ei loe sissetuleku suurus, vaid suhtumine!